moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Holendrzy kończą dyżur w Polsce

Samoloty F-35 holenderskich sił powietrznych od lutego pełnią w Polsce dyżur Air Policing. W tym czasie piloci kilka razy podrywali maszyny na sygnał Alpha Scramble. Ich obecność to nie tylko wyraz sojuszniczego wsparcia, ale też okazja do wspólnych z Polakami ćwiczeń. Misja Holendrów na wschodniej flance NATO potrwa do końca marca.

– Głównym zadaniem sił powietrznych NATO jest obrona granic państw członkowskich. Odstraszamy, ale jesteśmy gotowi odpowiedzieć na każde wrogie działania wobec nas – mówił gen. bryg. pil. Ireneusz Nowak, inspektor sił powietrznych, podczas konferencji prasowej na lotnisku w Królewie Malborskim. Jeszcze przez kilka dni będą tu stacjonować samoloty V generacji F-35 z holenderskich sił powietrznych, które dyżurują w Polsce od lutego w ramach misji Enhanced Air Policing.

REKLAMA

Z dziennikarzami spotkali się również Ömer Nafiz Gülmezoğlu, zastępca szefa sztabu ds. planowania w Dowództwie Sił Powietrznych NATO, holenderscy lotnicy oraz polscy piloci F-16 i MiG-29. – Każdego dnia, w dzień i w nocy, strzeżemy natowskiego nieba jako jedna wielka drużyna, według zasady: jeden za wszystkich, wszyscy za jednego – zapewnił gen. Ömer Nafiz Gülmezoğlu. Zwrócił uwagę na to, jak istotne są silne i pozostające w gotowości siły powietrzne. To właśnie one – jak mówił generał – jako pierwsze będą reagować na „wszelkie wrogie intencje” i rozpoczęcie konfliktu zbrojnego. Powtórzył, że NATO jest zdeterminowane, by bronić terytorium każdego państwa należącego do Sojuszu.


Film: Maciej Bąkowski/ ZbrojnaTV

Obecność holenderskich samolotów w Polsce to jednoznaczny sygnał dla Rosji. – Jesteśmy gotowi i silni. Codziennie nasi piloci wykonują misje w powietrzu, szkolą się i współpracują ze sobą. Muszę powiedzieć, że jako Polska jesteśmy bardzo dumni, będąc częścią natowskiej drużyny. Absolutnie nie czujemy się dziś osamotnieni – mówił gen. bryg. Ireneusz Nowak. Przypomniał że holenderski kontyngent nie jest pierwszym, który pełni dyżur w Polsce. Wcześniej byli u nas amerykańscy piloci F-22 oraz włoscy piloci Eurofighterów. – Musimy być gotowi do obrony przez cały czas – powiedział gen. Nowak.

Holenderscy piloci F-35 opowiadali dziennikarzom o swojej służbie w Polsce. – Mieliśmy dużo pracy, spędziliśmy wiele godzin w powietrzu, wykonaliśmy kilka misji, ale z wiadomych przyczyn nie mogę podzielić się szczegółami na ten temat – mówił Shackle, jeden z pilotów. Do tej pory holenderskie ministerstwo obrony poinformowało o dwóch alarmach Alpha Scramble dla samolotów F-35 stacjonujących Polsce. 23 lutego podano informację o przechwyceniu trzech rosyjskich samolotów, dzień wcześniej o tego typu operacji mówiła Kajsa Ollongren, minister obrony Holandii.

Stacjonujący w Polsce Holendrzy przez cały czas biorą udział w natowskich szkoleniach lotniczych. Wykonywali m.in. misje treningowe symulujące kontratak obronny czy niszczenie obrony przeciwlotniczej wroga. Wraz z siłami powietrznymi Polski, Francji, Niemiec i Amerykanów szkolili się z przechwytywania samolotów.

We wtorek odbyła się też powietrzna sesja fotograficzna, w której brały udział holenderskie F-35, polskie F-16 i MiG-29 oraz francuskie Rafale. Jej efekty pokażemy wkrótce na naszym portalu.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


B9 stawia na solidarność
 
Kto wygra ze st. szer. Aleksandrą Mirosław?
Breakthrough for the Polish Armed Forces
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
Nowy regulamin dla żołnierzy
Cegiełka na morzu
Litwini kupią zestawy Grom
Finlandia w NATO
Uczniowska rywalizacja na drawskim poligonie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojsko poza schematem
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
Do końca walczył z tyranią
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
„Nasze granice w Monte Cassino”
WOT i „Anakonda”
Polska wśród światowych liderów
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Morawiecki w poznańskiej bazie US Army
Żegnali ich kamieniami w bukietach
Piekielny ogień dla polskiej armii
Bez szklanego sufitu
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
Włosi na straży polskiego nieba
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Nieletni kandydaci z szansą na wojskowy indeks
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Anakonda na Bałtyku
Razem gotowi na wszystko
Więcej miejsc na studiach w LAW
„Griffin Shock ’23”. Pierwsze takie ćwiczenia w historii NATO
Słowa jak pociski
Jelcz szuka działki pod rozbudowę
Najsprawniejsi wieloboiści
Nowy wymiar wojska
Maszerowali, lecz nie ginęli
Narada przed szczytem NATO
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
Rusza budowa laboratorium Hardware-in-the-Loop
Osiem krążków reprezentantów CWZS-u, w tym pięć złotych
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
Pierwsze w tym roku środki na zapomogi
Topaz dla Bułgarii
Pół wieku w zespole
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
Żołnierze uczą kobiety samoobrony
Czy pracownicy wojska założą mundury?
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Śladem profesjonalistów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO