moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ćwiczenia rotacyjne z Amerykanami

Czarna taktyka, podstawy jazdy konnej, czy trening strzelecki. To tylko kilka zagadnień, z jakich szkolili się w weekend terytorialsi 151. batalionu lekkiej piechoty w Skwierzynie. Tym razem do wspólnych ćwiczeń zaprosili stacjonujących w tym samym kompleksie żołnierzy z USA.

Wspólne szkolenia z amerykańskimi żołnierzami stają się tradycją w Skwierzynie. Tym razem to terytorialsi postanowili zapoznać amerykańskich kolegów ze swoim etatowym sprzętem oraz przedstawić, jak wygląda u nich obowiązkowe szkolenie rotacyjne. Pierwszym elementem zajęć, jaki przygotowali dla wszystkich instruktorzy, była czarna taktyka – czyli walka z przeciwnikiem w przestrzeniach zamkniętych. Służy do zdobywania pomieszczeń i walki wewnątrz nich. Do szkolenia użyto amunicji UTM.

Praca z amunicją UTM, czyli z użyciem zestawów konwersyjnych z wykorzystaniem amunicji barwiącej do karabinków MSBS Grot, które znajdują się na wyposażeniu WOT, pozwala nam zachować pełen realizm działań podczas ćwiczeń force on force. To idealne preludium do nauki czarnej taktyki. Amunicja UTM jest wykorzystywana także w celu doskonalenia umiejętności bardziej zaawansowanych żołnierzy. Pozwala w bezpieczny sposób realizować trudniejsze zagadnienia – mówi ppłk Krzysztof SŁOWIK, dowódca 151. blp w Skwierzynie, który jest jednym z pięciu pododdziałów 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Drugim elementem wspólnych ćwiczeń rotacyjnych było szkolenie w siodle. Żołnierze mieli okazję zaznajomić się z podstawowymi elementami jazdy konnej, która od roku praktykowana jest w batalionie. Ziemia Lubuska to najbardziej zalesione województwo w Polsce (ok. 49% powierzchni województwa). Miejsca, w których nie poradzą sobie pojazdy okazują się dostępne właśnie dla koni. Dotychczas doskonale sprawdziły się na granicy z Białorusią. Zasięg ich działania nie jest ograniczony koniecznością tankowania na stacjach paliw. W terenie przygodnym, koń jest praktycznie niezauważalny i niesłyszalny. Żołnierze mają możliwość szybkiego i skrytego przemieszczenia się do wskazanego miejsca.

Sobotnie szkolenie zakończyło się treningiem strzeleckim na strzelnicy garnizonowej w Skwierzynie. Niebawem kontynuacja tego typu ćwiczeń z naszymi sojusznikami z USA.

Tekst: ppor. Anna Jasińska-Pawlikowska

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Premier wojenny
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Experience It Yourself
Robo-pies wojskowych kryminalistyków
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
Pies pomaga walczyć z PTSD
Trump chce Grenlandii i… negocjacji
Zimowi podhalańczycy
Polskie MiG-i dla Ukrainy
Miliardy na rozwój fabryki w Niepołomicach
Nowoczesna hala remontowa dla Abramsów
Przeprowadzka CSWOT-u
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Together on the Front Line and Beyond
Ekstremalnie ważny cel
Maj polskich żywych torped
PKW „Noteć” – koniec misji
Nowi dowódcy w Wojsku Polskim
Sprawdzili się na macie i w ringu
Polscy żołnierze na podium Pucharu Świata
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pod nową czaszą
Człowiek, który sprzedał ciszę
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Medale na lodzie i śniegu
Ferie z wojskiem
Snajperzy WOT-u szkolili się w Beskidzie Wyspowym
Amerykański szogun
Utraceni, lecz nie zapomniani
Pucharowy medal na desce
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
Obiekty ze Wschodu nad Polską. Wojsko wprowadziło ograniczenia
Co nowego w przepisach?
Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź
Litwa stawia na poligony
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów
Na styku zagrożeń
Waiting for the F-35
Prawie co trzeci polski olimpijczyk jest żołnierzem
Outside the Box
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Kierunek Rumunia
Wojsko Polskie wspiera 34. finał WOŚP
Amunicja do granatników z Niewiadowa
Polscy żołnierze pokonali w szermierce Francuzów
Ottokar-Brzoza w zawieszeniu
Moc z powietrza
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Co dalej z Tarczą Wschód?
„Tarcza Wschód” – plany na 2026 rok
Rada Pokoju Trumpa rusza bez Polski
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
Partnerstwo daje siłę
Partnerstwo Polski i Litwy
O bezpieczeństwie u prezydenta
To nie mogło się udać, ale…

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO