Trwa procedura odbioru laserowego systemu symulacji pola walki Gamer, który już niebawem wejdzie na wyposażenie Centrum Szkolenia Bojowego w Drawsku Pomorskim. Na tamtejszym poligonie zakończył się właśnie pierwszy etap testów sprzętu. Dzięki nakładkom na broń i czujnikom żołnierze będą mogli ćwiczyć w warunkach maksymalnie zbliżonych do realnych.
W uproszczeniu Gamer składa się z systemu nakładek na broń, czujników, które mają na sobie żołnierze i pojazdy oraz anten służących do przesyłania sygnału. Kiedy ćwiczący naciska spust, uruchamia mechanizm emitujący laserową wiązkę. Jeśli dosięgnie ona przeciwnika, wychwyci ją nadajnik, a system odnotuje trafienie. Żołnierz, wóz bojowy, czołg wypadają z działań.
W 2021 roku Polska kupiła sprzęt, który umożliwi prowadzenie treningu na szczeblu batalionu zmechanizowanego, oraz cztery mniejsze zestawy dla kompanii. Koszt – ponad 550 mln zł. Gamer, produkt szwedzkiej firmy Saab, trafi na pięć polskich poligonów. Ośrodki w Żaganiu, Orzyszu, Nowej Dębie i Wędrzynie wzbogacą się o laserowe symulatory strzelań. Dużo bardziej rozbudowany zestaw otrzyma Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko. Jego elementy właśnie tam trafiły. Co więcej, na poligonie zakończył się pierwszy etap testów. – Pojawiły się u nas czołgi Leopard, transportery i pododdziały z zewnętrznej jednostki. Celem prób było przetestowanie poszczególnych urządzeń i systemu jako całości. Należało np. sprawdzić, czy zainstalowane u nas anteny pokrywają swoim zasięgiem teren poligonu – wyjaśnia st. chor. sztab. Marcin Czerwiński, rzecznik Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko. Testy, jak mówi, wypadły dobrze. – Teraz trwa przyjmowanie sprzętu na wyposażenie jednostki. To dość czasochłonna procedura. Do końca drugiego kwartału system powinien jednak zostać uruchomiony i udostępniony żołnierzom – zapowiada st. chor. sztab. Czerwiński. W kolejnych miesiącach Gamer będzie uzupełniany o nowe komponenty. Zamówiony przez Polskę sprzęt zostanie ostatecznie skompletowany w przyszłym roku.
Tymczasem polscy żołnierze, którzy przyjechali do Drawska, mogli się zaznajomić z Gamerem już pod koniec 2022 roku. Wówczas to odbyły się ćwiczenia z wykorzystaniem urządzeń tymczasowo sprowadzonych przez Saaba. W jednej z odsłon wzięli udział żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej. – Do dyspozycji mieliśmy zestawy instalowane na broni osobistej i wozy bojowe – wspomina mł. chor. Adrian Maciejak ze szczecińskiej brygady i dodaje, że trening okazał się niezwykle ciekawym doświadczeniem. – Wcześniej mieliśmy okazję ćwiczyć z laserowymi symulatorami innego typu. Gamer daje jednak dużo większe możliwości. Na poligonie np. zostało ustawione wirtualne pole minowe i zapory. Prowadzący trening mogli na bieżąco analizować i oceniać ruchy pododdziałów. Co równie ważne, oprzyrządowanie, które zakładali na siebie ćwiczący, było lekkie i nie krępowało ruchów – opowiada żołnierz. Według niego laserowe systemy symulacji pozwalają w maksymalnym stopniu urealnić działania i sprawić, że treningi stają się mniej monotonne. – System umożliwia szybką weryfikację umiejętności. Czasem okazuje się, że pewne stosowane przez nas rozwiązania były niedoskonałe, obarczone błędami i trzeba je poprawić – przyznaje. – Jeśli chodzi o szkolenie, tego typu sprzęt jest nie do przecenienia – podsumowuje mł. chor. Maciejak.
Pozyskanie laserowego symulatora pola walki to jednak zaledwie jedna z rewolucyjnych zmian, które przechodzi właśnie największy polski poligon. W Drawsku krok po kroku powstaje nowoczesny ośrodek szkolenia bojowego, przygotowywany z myślą o wojskach NATO. Projekt obejmuje m.in. przebudowę pasów taktycznych i strzelnic oraz rozbudowę infrastruktury. Pieniądze na inwestycję pochodzą zarówno z polskiego budżetu, jak też z amerykańskiego programu ERI (European Reassurance Initiative). Kilka tygodni temu poligon został wyłączony ze struktur Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i podporządkowany 2 Brygadzie Zmechanizowanej Legionów ze Złocieńca. Jednostka będzie odtąd już na stałe wydzielała pododdziały przeciwnika na potrzeby szkolących się na poligonie jednostek.
autor zdjęć: Tomasz Łomakin/ 12 BZ
komentarze