moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Laserowy test

Trwa procedura odbioru laserowego systemu symulacji pola walki Gamer, który już niebawem wejdzie na wyposażenie Centrum Szkolenia Bojowego w Drawsku Pomorskim. Na tamtejszym poligonie zakończył się właśnie pierwszy etap testów sprzętu. Dzięki nakładkom na broń i czujnikom żołnierze będą mogli ćwiczyć w warunkach maksymalnie zbliżonych do realnych.

W uproszczeniu Gamer składa się z systemu nakładek na broń, czujników, które mają na sobie żołnierze i pojazdy oraz anten służących do przesyłania sygnału. Kiedy ćwiczący naciska spust, uruchamia mechanizm emitujący laserową wiązkę. Jeśli dosięgnie ona przeciwnika, wychwyci ją nadajnik, a system odnotuje trafienie. Żołnierz, wóz bojowy, czołg wypadają z działań.

 

W 2021 roku Polska kupiła sprzęt, który umożliwi prowadzenie treningu na szczeblu batalionu zmechanizowanego, oraz cztery mniejsze zestawy dla kompanii. Koszt – ponad 550 mln zł. Gamer, produkt szwedzkiej firmy Saab, trafi na pięć polskich poligonów. Ośrodki w Żaganiu, Orzyszu, Nowej Dębie i Wędrzynie wzbogacą się o laserowe symulatory strzelań. Dużo bardziej rozbudowany zestaw otrzyma Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko. Jego elementy właśnie tam trafiły. Co więcej, na poligonie zakończył się pierwszy etap testów. – Pojawiły się u nas czołgi Leopard, transportery i pododdziały z zewnętrznej jednostki. Celem prób było przetestowanie poszczególnych urządzeń i systemu jako całości. Należało np. sprawdzić, czy zainstalowane u nas anteny pokrywają swoim zasięgiem teren poligonu – wyjaśnia st. chor. sztab. Marcin Czerwiński, rzecznik Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko. Testy, jak mówi, wypadły dobrze. – Teraz trwa przyjmowanie sprzętu na wyposażenie jednostki. To dość czasochłonna procedura. Do końca drugiego kwartału system powinien jednak zostać uruchomiony i udostępniony żołnierzom – zapowiada st. chor. sztab. Czerwiński. W kolejnych miesiącach Gamer będzie uzupełniany o nowe komponenty. Zamówiony przez Polskę sprzęt zostanie ostatecznie skompletowany w przyszłym roku.

Tymczasem polscy żołnierze, którzy przyjechali do Drawska, mogli się zaznajomić z Gamerem już pod koniec 2022 roku. Wówczas to odbyły się ćwiczenia z wykorzystaniem urządzeń tymczasowo sprowadzonych przez Saaba. W jednej z odsłon wzięli udział żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej. – Do dyspozycji mieliśmy zestawy instalowane na broni osobistej i wozy bojowe – wspomina mł. chor. Adrian Maciejak ze szczecińskiej brygady i dodaje, że trening okazał się niezwykle ciekawym doświadczeniem. – Wcześniej mieliśmy okazję ćwiczyć z laserowymi symulatorami innego typu. Gamer daje jednak dużo większe możliwości. Na poligonie np. zostało ustawione wirtualne pole minowe i zapory. Prowadzący trening mogli na bieżąco analizować i oceniać ruchy pododdziałów. Co równie ważne, oprzyrządowanie, które zakładali na siebie ćwiczący, było lekkie i nie krępowało ruchów – opowiada żołnierz. Według niego laserowe systemy symulacji pozwalają w maksymalnym stopniu urealnić działania i sprawić, że treningi stają się mniej monotonne. – System umożliwia szybką weryfikację umiejętności. Czasem okazuje się, że pewne stosowane przez nas rozwiązania były niedoskonałe, obarczone błędami i trzeba je poprawić – przyznaje. – Jeśli chodzi o szkolenie, tego typu sprzęt jest nie do przecenienia – podsumowuje mł. chor. Maciejak.

Pozyskanie laserowego symulatora pola walki to jednak zaledwie jedna z rewolucyjnych zmian, które przechodzi właśnie największy polski poligon. W Drawsku krok po kroku powstaje nowoczesny ośrodek szkolenia bojowego, przygotowywany z myślą o wojskach NATO. Projekt obejmuje m.in. przebudowę pasów taktycznych i strzelnic oraz rozbudowę infrastruktury. Pieniądze na inwestycję pochodzą zarówno z polskiego budżetu, jak też z amerykańskiego programu ERI (European Reassurance Initiative). Kilka tygodni temu poligon został wyłączony ze struktur Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i podporządkowany 2 Brygadzie Zmechanizowanej Legionów ze Złocieńca. Jednostka będzie odtąd już na stałe wydzielała pododdziały przeciwnika na potrzeby szkolących się na poligonie jednostek.

 

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Tomasz Łomakin/ 12 BZ

dodaj komentarz

komentarze


Zbrodnia made in ZSRS
 
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Głos z katyńskich mogił
Strażacy ruszają do akcji
Rakiety dla Jastrzębi
Barwy walki
Optyka dla żołnierzy
Święto stołecznego garnizonu
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mundury w linii... produkcyjnej
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
V Korpus z nowym dowódcą
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Na straży wschodniej flanki NATO
Prawda o zbrodni katyńskiej
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Front przy biurku
NATO na północnym szlaku
Przygotowania czas zacząć
SOR w Legionowie
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Szpej na miarę potrzeb
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w Ukrainie oczami medyków
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kolejne FlyEle dla wojska
Ramię w ramię z aliantami
W Italii, za wolność waszą i naszą
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kadisz za bohaterów
Wojna w świętym mieście, część druga
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojna w świętym mieście, epilog
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zachować właściwą kolejność działań
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Charge of Dragon
Odstraszanie i obrona
Szarża „Dragona”
NATO on Northern Track
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ocalały z transportu do Katynia
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Sprawa katyńska à la española
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO