moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowy szef BBN-u

Prezydent Andrzej Duda powołał Jacka Siewierę na stanowisko szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Lekarz, prawnik i oficer zastąpi na tym stanowisku Pawła Solocha, który zrezygnował z pełnienia funkcji. – Wierzę, że poradzi sobie pan z tym zadaniem, wnosząc do biura swoją młodość, nowe siły, ale zarazem doświadczenie i kreatywność – powiedział prezydent.

Prezydent Andrzej Duda powołał Jacka Siewierę na stanowisko szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Uroczystość, podczas której prezydent Andrzej Duda dokonał zmian w składzie Biura Bezpieczeństwa Narodowego, odbyła się dziś w Belwederze. Na mocy decyzji zwierzchnika sił zbrojnych z funkcji szefa BBN-u odwołano Pawła Solocha, a jego następcą został Jacek Siewiera.

Andrzej Duda ocenił, że kiedy Paweł Soloch stał na czele BBN-u, „wydarzyło się wiele dobrych rzeczy dla Polski”. – Po to tutaj jesteśmy, żeby Polska i jej otoczenie oraz wszystko to, co jej dotyczy, było przez nas i naszą pracą zmieniane na lepsze – powiedział. Zaznaczył także, że wśród spraw, którymi zajmował się dotychczasowy szef BBN-u, były m.in. kwestie związane z obecnością wojsk amerykańskich w Polsce, modernizacją Wojska Polskiego, a także z procesem zmian schematów dowodzenia i zarządzania armią. – Dziękuję za ten cały wysiłek, bo wierzę, że to jest wielkie dzieło, które przyczynia się do tego, że Polska jest dziś silniejsza i mimo bardzo trudnej sytuacji międzynarodowej można spokojniej patrzeć na jej bezpieczeństwo – podkreślił prezydent.

Zwierzchnik sił zbrojnych zwrócił się także do Jacka Siewiery. – Panie ministrze, podejmuje się pan trudnego zadania. Ale jestem przekonany, że jest to dobry wybór i będzie pan kontynuował to wielkie, bardzo dobrze rozpoczęte i realizowane zadanie, które do tej pory było w rękach pana ministra Pawła Solocha – powiedział Andrzej Duda. Zaznaczył, że oficer przejmuje BBN dobrze funkcjonujące. – Wierzę, że poradzi sobie pan z tym zadaniem, wnosząc do tego biura swoją młodość, nowe siły, ale zarazem doświadczenie i kreatywność, która jest pana niezwykłą cechą – zaznaczył.

Paweł Soloch, który był szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego od 2015 roku, zrezygnował z pełnienia tej funkcji z powodów osobistych.

Mianowany na stanowisko szefa BBN-u Jacek Siewiera jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Prawa na Uniwersytecie Wrocławskim. Dotychczas był sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP, gdzie zajmował się m.in. kwestiami związanymi z zarządzaniem kryzysowym oraz ochroną ludności cywilnej. Wcześniej, do czerwca tego roku, był związany z Wojskiem Polskim. Służył (w stopniu majora) w Wojskowym Instytucie Medycznym. Jedną z jego zasług jest utworzenie Oddziału Klinicznego Medycyny Hiperbarycznej, czyli pierwszego w Polsce wojskowego ośrodka klinicznego, w którym z zastosowaniem tlenoterapii hiperbarycznej leczeni są przede wszystkim nurkowie i piloci. W 2020 roku, podczas pandemii COVID-19, Siewiera stał na czele polskich misji medycznych we Włoszech i w Stanach Zjednoczonych. Zgromadzone wówczas przez niego doświadczenia przyczyniły się do powołania w Polsce modułowych szpitali tymczasowych. Został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Zasługi za Dzielność, a także medalem „Za Ofiarność i Odwagę”.

Paweł Soloch, który był szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego od 2015 roku, zrezygnował z pełnienia tej funkcji z powodów osobistych. „Za mną siedem niezwykłych lat pracy dla Polski w służbie prezydenta. Bardzo dziękuję Andrzejowi Dudzie za zaufanie, a także wszystkim, z którymi współpracowałem” – napisał Soloch w mediach społecznościowych kilka dni temu. Dziś został powołany na stanowisko doradcy społecznego prezydenta RP, otrzymał także Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu, za osiągnięcia w działalności publicznej i zawodowej”.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Jakub Szymczuk/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
 
Odstraszanie i obrona
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Przygotowania czas zacząć
Jak wyszkolić pilota F-16?
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojna w świętym mieście, epilog
Cena wolności
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Zmiany w dodatkach stażowych
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Ogień w podziemiu
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Święto wojskowego sportu
Mundury w linii... produkcyjnej
Rakiety dla Jastrzębi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Hiszpański palimpsest
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Weterani i bokser „Master”
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, część druga
V Korpus z nowym dowódcą
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojsko inwestuje w Limanowej
Optyka dla żołnierzy
Animus Fortis, czyli mężny duch
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Prawda o zbrodni katyńskiej
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Jeśli nie Jastrząb, to…
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Psiakrew, harmata!
Kurs z dzwonem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO