moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Trzeci turnus na szkoleniu

Dwa tygodnie temu 30 ochotników rozpoczęło szkolenie podstawowe w 10 Wrocławskim Pułku Dowodzenia. Po 27 dniach nauki żołnierskiego rzemiosła złożą przysięgę wojskową i rozpoczną szkolenie specjalistyczne. Są jednymi z około 800 żołnierzy, którzy zdecydowali się zgłosić na trzeci turnus dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

Szkolenie podstawowe w 10 Wrocławskim Pułku Dowodzenia rozpoczęło się 1 sierpnia. Przystąpiło do niego 30 ochotników. Wraz z nimi w pułku stawiło się ponad 20 żołnierzy, którzy mają już za sobą szkolenie podstawowe i złożyli przysięgę wojskową. Oni zdecydowali się kontynuować karierę w wojsku i przystąpili do 11-miesięcznego szkolenia specjalistycznego na stanowiskach łącznościowców, kierowców oraz w pododdziałach logistycznych. – Mamy wolne etaty do obsadzenia i liczymy, że najlepsi żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej po blisko roku szkolenia pozostaną w naszej jednostce na dłużej – mówi mjr Wojciech Jaworski, szef sekcji wychowawczej pułku.

Dobrowolna unitarka

Żołnierze, którzy dobrowolną zasadniczą służbę wojskową rozpoczęli z początkiem sierpnia, minęli właśnie półmetek szkolenia podstawowego. Pierwsze dwa tygodnie spędzili na nauce wojskowego abecadła – od ścielenia łóżek i poznania wojskowego porządku dnia do elementów musztry i podstaw obsługi broni. Po dwóch tygodniach elementarnego szkolenia przyszedł czas na wyższy stopień wtajemniczenia. Żołnierze wzięli udział w pierwszych zajęciach na strzelnicy. Aby oswoić się z bronią i nabrać właściwych nawyków, najpierw prowadzili ogień ze ślepej amunicji. Później strzelali „na ostro”.

Tydzień poprzedzający Święto Wojska Polskiego zakończyli udziałem w pierwszych zajęciach taktycznych. Na pułkowym poligonie położonym niedaleko miejscowości Źródła koło Wrocławia zameldowali się na bojowo – z bronią, w hełmach i niezbędnym wyposażeniem.


Film: Bogusław Politowski/ Zbrojna TV

Najpierw ćwiczyli pokonywanie terenu w strefie działań bojowych. Między innymi poruszali się skokami: kilkanaście metrów biegiem, pad, czołganie się, by znów ruszyć biegiem i tak aż do celu. Jednym z bardziej wymagających fizycznie ćwiczeń było to polegające na dostarczeniu skrzyni amunicji, czołgając się. – Na taktyce jest ciężko, ale daję radę. Wiem, że takie trudne zadania pozwalają kształtować charakter. Mam zamiar być skoczkiem spadochronowym i po unitarce chcę iść na szkolenie specjalistyczne do wojsk powietrznodesantowych, dlatego muszę dużo ćwiczyć – mówi z uśmiechem szer. Jakub Zabawa.

Mniej wyczerpujące, ale równie trudne dla niedoświadczonych żołnierzy było pokonywanie terenu całą drużyną marszem ubezpieczonym. Ostatnim ćwiczonym zagadnieniem była ewakuacja rannego z pola walki.

Pierwsze zajęcia to dla młodego wojska dopiero początek. Żołnierzy czeka łącznie 40 godzin zajęć z taktyki i szkolenia strzeleckiego w dzień i w nocy. Taki czas jest gwarancją, że żołnierze dobrze opanują podstawy zachowania się na polu walki i prowadzenia celnego ognia.

Bez taryfy ulgowej

– Zadbaliśmy o to, by żołnierzami dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej zajmowali się najbardziej doświadczeni podoficerowie i oficerowie oraz instruktorzy różnych specjalności wojskowych – zapewnia mjr Karol Molka, komendant ośrodka szkolenia podstawowego, na co dzień zastępca dowódcy, szef sztabu batalionu dowodzenia pułku. I tak, zasad dobrego maskowania uczą młodych żołnierzy doświadczeni strzelcy wyborowi, a udzielania pierwszej pomocy wykwalifikowani ratownicy pola walki. – Szkolenie prowadzimy według programu nauczania obowiązującego w całym Wojsku Polskim i w stosunku do żołnierzy służby dobrowolnej nie ma od niego żadnych odstępstw – zakończył oficer.

– Moi podwładni nie mają łatwo. Materiału szkoleniowego do przyswojenia jest bardzo dużo, ciągle dowiadują się czegoś nowego. Na naukę czy powtórkę wiadomości mają czas dopiero wieczorem. Ale są bardzo ambitni, zaangażowani i pracowici, więc dają radę – mówi ppor. Sebastian Chrzanowski, dowódca plutonu.

27 sierpnia żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej zakończą szkolenie podstawowe w 10 Wrocławskim Pułku Dowodzenia i złożą uroczystą przysięgę wojskową.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Polska wiktoria na Monte Cassino
 
Śladami ojca
Krwawa noc pośród puszczy
Bohater odtrącony
By Polska była bezpieczna
Pływacy i maratończycy na medal
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wszystkie misje AWACS-a
Więcej hełmów dla żołnierzy
Zawsze gotowi do pomocy
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Nowe zadania szefa SKW
Broń Hitlera w rękach AK
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Pierwsza Drużyna” na start
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Abramsy w pętli
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Pytania o europejską tarczę
W obronie wschodniej flanki NATO
Polki pobiegły po srebro!
Na straży nieba
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, epilog
They Will Check The Training Results in Combat
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Serwis K9 w Polsce
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Mobilne dowodzenie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Po przeprawie ruszyli do walki
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Grand Quadriga ‘24”
Gry wojenne w szkoleniu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Flota Bayraktarów w komplecie
Orzeł dla bohaterów
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO