moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Biden o broni chemicznej

Putin chciał podzielić NATO. Tymczasem Sojusz w całej swojej historii nie był tak zjednoczony przeciwko niemu – powiedział w poniedziałek wieczorem Joe Biden. Amerykański prezydent ostrzegł świat przed bronią chemiczną, której według niego może użyć Rosja. Tymczasem Ukraina odrzuca rosyjskie ultimatum dotyczące m.in. przekazania Mariupolu – „Musieliby nas wszystkich zniszczyć”.

Konferencja Joe Bidena odbyła się wczoraj wieczorem tuż po spotkaniu dyrektorów generalnych Okrągłego Stołu Biznesu. Podczas konferencji odniósł się do wojny w Ukrainie. Amerykański przywódca powiedział, że jest przekonany, że Władimir Putin zakładał, że jego agresja wobec Ukrainy podzieli Sojusz Północnoatlantycki. – Tymczasem NATO w całej swojej historii nigdy nie było bardziej zjednoczone. I to w dużym stopniu dzięki Putinowi — powiedział Biden.

Prezydent USA ostrzegł przed możliwością użycia broni chemiczną. — W przeszłości Putin używał już broni chemicznej i powinniśmy uważać na to, co może się wydarzyć. Wie, że taki czyn będzie miał poważne konsekwencje, bo NATO jest zjednoczone, ale chodzi o to, że to realne zagrożenie — mówił.

Prezydent ostrzegł również zachodnich przedsiębiorców przed cyberatakami ze strony Federacji Rosyjskiej. – Według informacji naszego wywiadu, są one planowane – powiedział prezydent USA.

Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, opublikował nagranie, w którym podsumowuje kolejne dni walki. — Tyle rakiet zostało skierowanych w naszym kierunku, że człowiek zastanawia się, czy Rosjanie zamiast mózgu, mają pusto w głowie. Zamiast serca, też mają pustkę. I mają pustkę zamiast duszy — powiedział prezydent Ukrainy. Natomiast w wywiadzie udzielonym Suspilne, ukraińskiej telewizji publicznej, Zełenski powiedział, że konieczne jest spotkanie z Putinem, aby ustalić warunki zakończenia wojny.

Natomiast kategorycznie odrzucił postawione Ukrainie rosyjskie ultimatum dotyczące oddania Rosji Charkowa, Mariupola czy Kijowa. Do spełnienia tego ultimatum, jak mówił, „trzeba wszystkich nas zniszczyć”. – Możemy spełnić ultimatum tylko wtedy, gdy nie będziemy istnieć – podsumował. Prezydent Ukrainy odniósł się również do relacji Ukrainy i NATO. – Wszyscy już to zrozumieliśmy. Nie jesteśmy akceptowani w NATO, ponieważ państwa członkowskie boją się Rosji. To wszystko. I musimy się uspokoić i powiedzieć: „Ok, będą konieczne inne gwarancje bezpieczeństwa” – podkreślił ukraiński prezydent. – Są kraje NATO, które chcą być gwarantami bezpieczeństwa Ukrainy, które są gotowe zrobić wszystko, co Sojusz musiałby zrobić, gdybyśmy byli jego członkami. I myślę, że to kompromis – dodał Wołodymyr Zełenski.

Według agencji Nexta TV alarmy przeciwlotnicze rozbrzmiewały tej nocy w prawie każdym regionie Ukrainy. „Po ponad czterech tygodniach inwazji wojskom rosyjskim nie udało się zdobyć żadnego większego miasta na Ukrainie i coraz częściej uciekają się do masowego niszczenia dzielnic mieszkalnych za pomocą ataków lotniczych, pocisków dalekiego zasięgu i artylerii" – ocenia natomiast Reuters.

Informacje o stoczonych walkach opublikował Sztab Generalny Armii Ukraińskiej. Według tych informacji w ciągu ostatniej doby Ukraińcy odparli 13 rosyjskich ataków, zniszczyli 14 czołgów, 8 bojowych wozów piechoty, 2 transportery MT-LB, 3 systemy artyleryjskie i 4 samochody, zabito około 300 osób. „Ponadto jednostki obrony powietrznej zestrzeliły jeden rosyjski samolot na niebie nad ukraińskim Donbasem i uszkodziły drugi. Obrońcy Mariupola zniszczyli patrolową łódź motorową Raptor. Operacja Sił Połączonych potwierdziła również zniszczenie rosyjskiego kompleksu wojny radioelektronicznej”, czytamy w komunikacie ukraińskiej armii. Ukraińcy zwracają też uwagę na problemy Rosjan z logistyką. „Przeciwnik wciąż ma znaczne problemy z zaopatrzeniem wojsk. Rosyjskie siły okupacyjne działające na terytorium Ukrainy mają zapasy amunicji i żywności na nie więcej niż trzy dni. Analogicznie jest z paliwem, które uzupełniane jest przez dostawy cysternami samochodowymi. Okupantom nie udało się zorganizować połączenia rurociągowego w celu uzupełnienia potrzeb grup wojsk", czytamy w informacji ukraińskiego sztabu.

Dziś prezydent Andrzej Duda spotka się z prezydentami Bułgarii i Rumunii, Rumenem Radewem i Klausem Iohannisem. Będą rozmawiać o czwartkowym szczycie NATO, na którym Polska formalnie zgłosi propozycję misji pokojowej na Ukrainie wraz ze szczegółowym pakietem rozwiązań w tej sprawie.

KE

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Pływacy i maratończycy na medal
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
Flota Bayraktarów w komplecie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Zawsze gotowi do pomocy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
They Will Check The Training Results in Combat
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Śladami ojca
Wioślarze i triatlonistka na podium
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
By Polska była bezpieczna
Mobilne dowodzenie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Wszystkie misje AWACS-a
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polki pobiegły po srebro!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polska wiktoria na Monte Cassino
Więcej hełmów dla żołnierzy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Nowe zadania szefa SKW
Pytania o europejską tarczę
„Grand Quadriga ‘24”
NATO on Northern Track
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Abramsy w pętli
Wojna w świętym mieście, epilog
„Pierwsza Drużyna” na start
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Bohater odtrącony
Na straży nieba
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Cień atomowej zagłady
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Układ nerwowy Mieczników
Broń Hitlera w rękach AK
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ameryka daje wsparcie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po śladach polskich bohaterów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO