moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rapuje dla żołnierzy stacjonujących na granicy

„Nie z nienawiści do tych, którzy są przed wami, lecz z miłości do tego, co macie za plecami” – rapuje Młody Potar w swoim najnowszym utworze „Granica”. W ten sposób wykonawca, a zarazem żołnierz, chce wesprzeć kolegów, którzy od kilku miesięcy stacjonują na terenach przygranicznych. – Chcę im podziękować za to, co robią dla ojczyzny – mówi.

Młody Potar, czyli sierż. Dariusz Potargowicz, jest żołnierzem 38 Dywizjonu Zabezpieczenia Obrony Powietrznej 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej. Od wielu lat służbę w wojsku łączy ze swoją pasją, którą jest rap. Jego ostatni utwór – „Granica” – jest skierowany do tych, którzy od kilku miesięcy stacjonują na terenach przygranicznych.

– Jestem weteranem misji wojskowych w Iraku, Afganistanie, Libanie i na Łotwie, więc bardzo dobrze wiem, z czym się mierzą. Służba daleko od domu i bliskich, w trudnych warunkach atmosferycznych, to nie jest prosta sprawa – mówi raper. – Chciałbym być tam z nimi, ale moja jednostka nie została skierowana do tych działań. Jedyne, co mogłem zrobić, to napisać dla nich ten utwór. W ten sposób chciałem im podziękować za to, co robią dla ojczyzny – zaznacza.

REKLAMA

Młody Potar nagrał swój utwór pod koniec ubiegłego roku, a 1 stycznia zostały zrealizowane zdjęcia do teledysku. – Materiał nagrywaliśmy podczas noworocznego treningu rugbistów z klubu Orkan Sochaczew. To takie tradycyjne wydarzenie, w którym biorą udział obecni i byli zawodnicy. Oni także wystąpili w klipie, bo stoją murem za polskim mundurem – wyjaśnia żołnierz. W teledysku będzie można zobaczyć także ujęcia z udziałem rekonstruktorów ze Stowarzyszenia Tradycji 26 Skierniewickiej Dywizji Piechoty oraz z Muzealnej Grupy Historycznej im. 2 Batalionu 18 Pułku Piechoty. – Jestem bardzo zadowolony z pracy na planie. Mam nadzieję, że chłopakom na granicy ten materiał także się spodoba – podkreśla.

Termin premiery utworu nie jest jeszcze znany, raper zapewnia jednak, że odbędzie się ona tak szybko, jak to będzie możliwe. – Myślę, że to kwestia kilkunastu dni. Wszystkich zainteresowanych zapraszam do śledzenia mojego kanału na YouTubie, tam teledysk pojawi się w pierwszej kolejności – mówi.

„Granica” nie jest pierwszym utworem, do napisania którego inspiracją była służba wojskowa. Młody Potar skomponował także „Wstawaj i walcz”, utwór skierowany do żołnierzy wyjeżdżających na misje (nagrany wspólnie z Jongmenem), „Wyryte w skale”, którym chciał uhonorować misjonarzy, a także „21 grudnia”, upamiętniający pięciu żołnierzy poległych w 2011 roku w Afganistanie. Sierż. Potargowicz nie zapomniał także o tych, którzy walczyli o wolną Polskę przed laty. W swoich utworach oddał cześć powstańcom warszawskim, uczestnikom kampanii wrześniowej, a także mjr. Feliksowi Kozubowskiemu, dowódcy obrony Sochaczewa w dniach 13–15 września 1939 roku, którego imię nosi dywizjon w którym służy.

Dlaczego żołnierz porusza w swoich utworach tak poważne tematy? – Nie lubię imprezować, nie biorę narkotyków, w kryminale też nie siedziałem, więc o tym nie rapuję. Wojsko i historia to moje życie, toteż na tym się skupiam – mówi. – Przełożeni i koledzy z wojska, kiedy słyszą, że zajmuję się hip-hopem, nie zawsze traktują to poważnie, jednak gdy już posłuchają moich utworów, to zmieniają zdanie. Cieszę się, że mnie wspierają – podkreśla.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Muzuem Historyczne Skierniewic

dodaj komentarz

komentarze


Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska
 
Symboliczne lwowskie pojednanie
„Defender” otworzył ogień
Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie
Przewrót majowy
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Medale za walkę z COVID-19
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
Spotkaj się ze specjalsami
Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
Ukraina wyklucza ustępstwa
Coraz więcej Rosomaków w armii
F-15 w Łasku
Rakietowa rewolucja
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Uratować życie na polu walki
Porozumienie WOT i PKP
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
Ottokar przyspiesza
Sukces eksportowy PGZ, czyli Groty w Afryce
Haniebny wyrok, niezasłużona śmierć
Droga ku liczniejszej armii
Więcej pieniędzy na zapomogi
Kolejne baterie „Wisły”
Jakie zasady stypendiów dla studentów?
Lotnicza strona „Defendera”
Zapaśnicy i chodziarz z ośmioma medalami
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Resortowe kolonie i obozy
Konkurs Rejewskiego po raz czwarty
Ukraina: garnizon Mariupol wykonał swoje zadanie
Kolejne szkoły stawiają na OPW
Defence24 Day o bezpieczeństwie
Szwecja dołącza do Finlandii w drodze do NATO
Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu
Amerykańskie F-15 w Polsce
„Black Swan”, czyli specjalsi z Gliwic na Węgrzech
Ochotnicy do wojska
Tureckie „nie” w sprawie rozszerzenia NATO
Raport podkomisji smoleńskiej
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
Śladami żołnierzy 2 Korpusu Polskiego
Ukraina potrzebuje silniejszego wsparcia
Bitwa o Kamień Stołpecki
Polacy na Monte Cassino
Minister o zmianach w wojsku
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność
Wielki dzień dla polskiego wojska
Passex z sojusznikami
PKW Orlik wrócił do domu
Polsko-francuska współpraca na poligonie
Gotowi na pojedynek!
Przeprawa przez Wisłę
Aktualizacja Pustelnika
Poszła Kresowa, poszła Karpacka
Polscy żołnierze na podium

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO