moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Jak zostać podoficerem?

W przyszłym roku w kursach podoficerskich będzie mogło wziąć udział 377 cywili – poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej, które każdego roku określa limit miejsc. Szkolenia na kaprali poprowadzą cztery szkoły podoficerskie: w Zegrzu, Dęblinie, Poznaniu i Ustce. O przyjęciu na kurs zdecydują wyniki postępowania rekrutacyjnego.

Aby zostać podoficerem, konieczne jest ukończenie kursu podoficerskiego i uzyskanie stopnia kaprala. Z reguły w takim szkoleniu biorą udział szeregowi zawodowi z co najmniej średnim wykształceniem oraz kilkuletnim stażem służby. Co roku MON przygotowuje też pulę miejsc na kursach adresowanych wyłącznie do osób cywilnych. W tym roku liczba cywilów, którzy mogli wziąć udział w szkoleniu podoficerskim była rekordowa i wyniosła 428.

 

Jakie limity?

Teraz MON określił limit przyjęć osób cywilnych na kursy podoficerskie, które odbędą się w 2022 roku. Miejsc będzie nieco mniej niż obecnie, bo 377. Szkolenia poprowadzą cztery szkoły podoficerskie: „Sonda” w Zegrzu, Wojsk Lądowych w Poznaniu, Marynarki Wojennej w Ustce oraz Sił Powietrznych w Dęblinie. Ta ostatnia placówka przygotuje 182 miejsca (w tym roku było ich 250). – Ochotnicy będą się mogli szkolić w specjalnościach takich, jakie oferowaliśmy w tym roku. 100 osób przejdzie szkolenie w grupie inżynieryjno-lotniczej, 40 w zakresie przeciwlotniczych zestawów rakietowych, po kilka osób zostanie przyjętych do grupy radiotechnicznej i ruchu lotniczego – wymienia st. chor. sztab. Paweł Jakubik, komendant dęblińskiej szkoły podoficerskiej. Placówka przygotuje też kursy w specjalnościach: meteorologicznej (tu zostanie przyjętych 10 osób) oraz bezzałogowych statków powietrznych i wskazywania celów (20 osób).

O jedną osobę więcej niż w tym roku przyjmie poznańska Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych. 113 kandydatów na kaprali przejdzie szkolenie w sześciu specjalnościach. Najwięcej, bo 30 ochotników zostanie przyjętych do grupy rozpoznania i zakłóceń elektronicznych. Pozostali będą się szkolić w zakresie kryptologii (9), cyberbezpieczeństwa (20), pielęgniarstwa (5), ratownictwa medycznego (25) oraz w grupie zespołów i orkiestr estradowych (24).

Szkoła Podoficerska MW w Ustce przyjmie 5 osób na szkolenie w specjalności technicznej, zaś mieszcząca się w Zegrzu „Sonda” przygotowała w sumie 77 miejsc w dwóch grupach: eksploatacji systemów łączności (60 osób) oraz eksploatacji systemów informatycznych (17).

Pamiętaj o terminach

Osoby ubiegające się o przyjęcie na szkolenie wojskowe muszą – za pośrednictwem wojskowej komendy uzupełnień – złożyć wnioski do dyrektora Departamentu Kadr MON. Terminy są uzależnione od placówki prowadzącej szkolenie, ale też od rodzaju kursu.

Najmniej czasu, do 3 marca 2022 roku, mają ci, którzy po kursie w Dęblinie chcą zostać specjalistami w zakresie: ruchu lotniczego, meteorologii, radiotechniki czy działalności inżynieryjno-lotniczej. W przypadku pozostałych specjalności, ostatecznym terminem składania wniosku jest 10 sierpnia. Szkoły w Zegrzu i Ustce określiły koniec terminu składania dokumentów na – odpowiednio – 27 i 31 maja, w Poznaniu zaś na 3 czerwca 2022 roku. O przyjęciu na kurs zdecydują wyniki postępowania rekrutacyjnego. Poza analizą świadectwa ukończenia szkoły średniej, kandydatów czeka też sprawdzian z WF-u, test z języka angielskiego oraz rozmowa kwalifikacyjna. W przypadku niektórych specjalności preferowane będą konkretne kierunki wykształcenia lub posiadane kwalifikacje. Ich listę MON ma ogłosić niebawem.

Szkolenie specjalistów

Bez względu na szkołę czy rodzaj kursu, początek szkolenia dla wszystkich przyjętych będzie wyglądał tak samo. Najpierw kandydatów czeka 10-dniowe, zdalne szkolenie e-learningowe, a następnie trwające 20 dni szkolenie podstawowe zakończone przysięgą wojskową. Po nim rozpocznie się dwumiesięczny Bazowy Kurs Podoficerski. Później, w zależności od rodzaju kursu, kandydaci będą też musieli przejść szkolenie specjalistyczne. Dla grupy przeciwlotniczej szkolącej się w Dęblinie (razem ze szkoleniem językowym) potrwa ono 6 miesięcy i będzie się odbywało w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie. Również przez pół roku będą się szkolili przyszli specjaliści ruchu lotniczego w Lotniczej Akademii Wojskowej.

Najdłużej potrwa szkolenie kandydatów grupy inżynieryjno-lotniczej. W ramach specjalistyki przejdą oni 3-miesięczne szkolenie podstawowe SIL (służba inżynieryjno-lotnicza), potem czeka ich 7-miesięczne szkolenie językowe oraz kierunkowe na dany typ statku powietrznego. – To długie i wymagające szkolenie, ale każdy kto je ukończy, trafia do wojska jako podoficer-specjalista, mający wszelkie uprawnienia do pracy na sprzęcie lotniczym – tłumaczy komendant Szkoły Podoficerskiej Sił Powietrznych.

Ci, którzy ukończą kurs i zdadzą egzaminy, rozpoczną służbę jako kaprale w jednostkach w całym kraju. Najwięcej, bo 299 osób, trafi do jednostek podległych Dowództwu Generalnemu RSZ. Kolejne 22 osoby będą służyć w Dowództwie Garnizonu Warszawa, 8 w wojskach obrony terytorialnej, 46 w Narodowym Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, a dwie w Reprezentacyjnym Zespole Artystycznym WP.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. chor. Andrzej Kędzierski, st. sierż. Robert Kowalewski

dodaj komentarz

komentarze


Wioślarze i triatlonistka na podium
 
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Armia Andersa w operacji „Honker”
Gry wojenne w szkoleniu
W obronie wschodniej flanki NATO
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Mobilne dowodzenie
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Flota Bayraktarów w komplecie
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Polska wiktoria na Monte Cassino
NATO on Northern Track
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po przeprawie ruszyli do walki
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Abramsy w pętli
Pierwsi na oceanie
Rajd ku czci saperów
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Ameryka daje wsparcie
„Pierwsza Drużyna” na start
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Wojna w świętym mieście, epilog
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Krwawa noc pośród puszczy
Serwis K9 w Polsce
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojskowe Oscary przyznane!
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Uwaga, transformacja!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Układ nerwowy Mieczników
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Na straży nieba
Zapraszamy na Festiwal
Zmiany w dodatkach stażowych
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Pytania o europejską tarczę
I zdobyliśmy!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO