moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Military Doctor 2021

W ratownictwie pola walki najważniejsza jest umiejętność podejmowania decyzji w stresie i pod presją czasu, opanowanie oraz współpraca w grupie. Tego między innymi uczyli się podchorążowie studiów medycznych podczas „Military Doctor 2021”. Tygodniowe szkolenie zorganizowało Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi.

– Celem szkolenia było praktyczne sprawdzenie umiejętności pracy podchorążych na poszczególnych etapach ewakuacji medycznej w symulowanych warunkach bojowych – mówi ppor. Jakub Wątrobiński, młodszy wykładowca Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi. Centrum po raz piąty zorganizowało ćwiczenia „Military Doctor”. Tegoroczna edycja odbywała się w ośrodku Jeżewo pod Łodzią. Wzięli w niej udział podchorążowie, którzy ukończyli piąty rok studiów w Kolegium Wojskowo-Lekarskim na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.

REKLAMA

Tygodniowe szkolenie obejmowało wszystkie etapy zabezpieczenia medycznego podczas działań taktycznych. Ćwiczenia zaczynali od zadań związanych z udzielaniem pierwszej pomocy na polu walki zgodnie z wytycznymi TCCC (Tactical Combat Casualty Care), czyli od tamowania krwotoków, opatrywania ran klatki piersiowej i udrożniania dróg oddechowych. Później medycy musieli transportować rannych wozami ewakuacji medycznej KTO Rosomak, pojazdami sanitarnymi lub śmigłowcami Powietrznej Jednostki Ewakuacji Medycznej. Poszkodowani trafiali zazwyczaj do placówki medycznej poziomu pierwszego. Tu ćwiczący wcielali się w role lekarzy i ratowników, a ich zadaniem było przeprowadzenie triażu, czyli segregacji rannych. W przypadku najbardziej poszkodowanych pacjentów podchorążowie musieli prowadzić reanimację i ustabilizować ich funkcje życiowe. Następnie ranni byli transportowani do placówki medycznej poziomu 2, czyli takiej, która ze względu na wyposażenie umożliwia prowadzenie bardziej zaawansowanych zabiegów medycznych. Tam, w trauma roomie, pełniącym podobną funkcję jak szpitalny SOR, zespół medyków wykonywał m.in. zaawansowane zabiegi resuscytacyjne, badania laboratoryjne oraz przygotowywał pacjentów do ewentualnych operacji chirurgicznych.

Placówki medyczne rozwinął personel WCKMed., 1 Szpitala Polowego w Bydgoszczy oraz 2 Szpitala Polowego we Wrocławiu.

– To było dla nas pierwsze tak duże szkolenie – przyznaje sierż. pchor. Igor Struzik, słuchacz UM. – Mogliśmy zobaczyć, jak bardzo powiązane są ze sobą wszystkie etapy udzielania pomocy, zaczynając od pola walki, przez ewakuację rannych, aż po trauma room w bardziej zaawansowanej placówce medycznej – mówi podchorąży. I dodaje, że podczas „Military Doctor” przekonał się, jak wiedza ze studiów sprawdza się w działaniu. – Musimy nauczyć się działać szybko nawet wtedy, kiedy jest wielu rannych, a my mamy ograniczony zespół ludzi i mało czasu – ocenia sierż. pchor. Struzik.

Ale to nie walka z czasem była dla przyszłych medyków wojskowych najtrudniejsza. Zdaniem ppor. Wątrobińskiego największym wyzwaniem było wcielenie się w rolę osoby, która musi dokonać triażu poszkodowanych, czyli ocenić ich stan i zdecydować, kto w pierwszej kolejności otrzyma pomoc. – To wymaga dużej wiedzy i praktyki – zaznacza wykładowca.

Podchorążowie ćwiczyli także tzw. przedłużoną opiekę medyczną nad poszkodowanymi (Prolonged Field Care – PFC). Ma ona ogromne znaczenie w przypadku, gdy szybka ewakuacja rannego nie jest możliwa. Ratownik musi wiedzieć, jak zapewnić poszkodowanemu opiekę w warunkach polowych nawet do 72 godzin.

W tegorocznym szkoleniu organizatorzy nawiązali również do doświadczeń zdobytych podczas epidemii koronawirusa. – 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej rozstawiła zestaw namiotowy „drive & thru”, w którym podchorążowie zapoznali się z procedurami i działaniem zespołu wymazowego – podaje mjr Agnieszka Kazimierska, rzecznik prasowy WCKMed. Oprócz tego przyszli medycy uczyli się jak przeprowadzać wywiad epidemiologiczny oraz wykonywać szczepienia przeciwko COVID-19.

Nowością w programie „Military Doctor” były również ćwiczenia z udzielania pomocy medycznej… psom pracującym na polu walki. Podchorążowie poznawali tym samym procedury nazywane K9 First Responder. Omawiali je instruktorzy z 421 Batalionu Medycznego US Army, którzy po raz drugi uczestniczyli w szkoleniu zorganizowanym przez łódzkie WCKMed.

Podczas szkolenia duży nacisk położono na realizm i wierne odwzorowanie obrażeń oraz pozoracje ran. Na polu walki w rolę poszkodowanych wcielili się żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, korzystano także z zaawansowanych fantomów, które m.in. symulują fizjologiczne funkcje życiowe, takie jak oddech czy tętno, ale również krwawienie i odmę.

– Oceniając podchorążych, zwracaliśmy uwagę na właściwe rozpoznanie obrażeń, wiedzę i poprawne wykonanie czynności ratowniczych zgodnie z protokołem TCCC oraz z procedurami ALS i ACLS – mówi por. Aleksandra Majchrzak, lekarz, wykładowca WCKMed. Dodaje, że w ratownictwie pola walki najważniejsza jest umiejętność planowania, podejmowania decyzji w stresie i pod presją czasu, dobra komunikacja, praca w grupie i opanowanie.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: WCKM

dodaj komentarz

komentarze


Konkurs o Katyniu
 
Zmodernizowany BWP – propozycja z Poznania
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Tajfuny dla polskich okrętów
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
Symulator skoków ze spadochronem
Ogień nad Bałtykiem
Wojsko dla mediów, media dla wojska
Srebro sztafety i brąz kajakarek
NATO na tropie dezinformacji
Skok na głęboką wodę
Sportsmenki z CWZS z brązowymi medalami
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Żołnierze wrócili do Polski
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Baczyński – poeta walki
23 medale żołnierzy na torze
Wybierz się na wojskowe studia
Czołgi do ataku!
Żołnierze bez testów z WF-u
St. sierż. Pelo znów zwycięzcą Połówki Komandosa
Afganistan. Czas wracać do domu
Święto wojsk lądowych
Misja, w której stawką było życie
Defendery w komplecie
Techniki linowe dla wybranych
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
Prestiżowe stanowisko w NATO dla polskiego oficera
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
Pomnik prawdy o Katyniu
Wojskowi mistrzowie szosy
Przez sport do wojska!
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
W Tokio zgasł olimpijski znicz
Rezerwista ochotnik też musi się starać
W walce na dwa fronty – bez szans
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Współpraca i wspólna pamięć
Jaki będzie nowy rok akademicki?
Emerytura wypłacana w … karmie
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
Trwa operacja „Silne wsparcie”
MSPO 2021 - serwis specjalny
Black Hawki w GROM-ie
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
W jedynym słusznym kierunku
Srebrna strzała na wschodniej flance
Jest tylko wspólna wola: bronić się!
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Srebro dla wytrwałych
Śladami walk 2 Korpusu
Szczyt NATO już w poniedziałek
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
Kolejny rocznik AWL-u złożył przysięgę
Skała hartuje kawalerię
Bogate tradycje pancernego Sulejówka
Ziemia z misji na pamiątkę
Course on Diplomacy
Oczy specjalsów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO