moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem

Podchorążowie z sekcji spadochronowej działającej w Wojskowej Akademii Technicznej przeszli kurs AFF, czyli przyspieszone szkolenie swobodnego spadania. Instruktorami byli specjalsi z JW GROM. Dla niektórych uczestników kursu był to wstęp do przygotowań do selekcji do jednostek specjalnych.

W tygodniowym kursie swobodnego spadania (AFF – Accelerated Freefall) wzięło udział 15 podchorążych związanych z Sekcją Skoków Spadochronowych Wojskowej Akademii Technicznej (S 3 WAT). Każdy z nich musiał zaliczyć WF na poziomie wymaganym od żołnierzy wojsk specjalnych. Szkolenie rozpoczęło się od wykładów m.in. z teorii techniki wykonywania skoku i bezpieczeństwa skoków. – Następnie trenowaliśmy w tunelu aerodynamicznym. Każdy z nas spędził w nim 30 minut – mówi jeden z kursantów. – W tunelu studenci uczyli się, jak układać ciało podczas swobodnego spadania, czyli momentu po wyskoczeniu z samolotu a przed otwarciem spadochronu – wyjaśnia Maya, były żołnierz GROM-u, instruktor spadochronowy i twórca programu szkolenia.

Najbardziej emocjonujący był ostatni element kursu, czyli wykonanie pięciu skoków z pokładu samolotu znajdującego się na wysokości 4 tys. metrów. Cztery pierwsze skoki kursanci musieli wykonać w towarzystwie instruktora. – Tę metodę stosuje się w jednostkach specjalnych na całym świecie. Jest bardzo szybka i bezpieczna – mówi Maya.

Od instruktorów, doświadczonych żołnierzy Jednostki Wojskowej GROM, studenci WAT-u uczyli się również, jak kontrolować wysokość, otwierać spadochron i bezpiecznie wylądować. Ostatni, piąty skok, kursanci wykonywali samodzielnie. Był to jednocześnie egzamin, podczas którego instruktorzy oceniali każdy element skoku. Zarówno to, co dzieje się w powietrzu, jak i czynności wykonywane bezpośrednio przed skokiem i zaraz po nim.

Wszyscy studenci ten egzamin zdali bardzo dobrze. – Jestem bardzo zadowolony z ich wyników. Kilku studentów już przygotowuje się do selekcji do jednostek specjalnych – mówi instruktor. – Cieszę się z tego, bo od początku zakładałem, że to nie tylko szkolenie spadochronowe, ale również szukanie kandydatów na żołnierzy wojsk specjalnych – dodaje Maya. W ciągu trzech edycji kursu aż 15 osób związało się zawodowo z wojskami powietrzno-desantowymi: czterech trafiło do GROM-u, dwóch do JWK, dwóch do JW Nil, kilku z absolwentów kursu służy obecnie w wojskach aeromobilnych.

Ukończenie takiego kursu daje prawo do wykonywania samodzielnego skoku, ale pod nadzorem instruktora, który musi się znajdować w miejscu wykonywania skoku. Instruktorami byli doświadczeni żołnierze Jednostki Wojskowej GROM. – Jednostka bardzo nas wsparła, nie tylko instruktorami, ale też wypożyczyła nam spadochrony – mówi Maya.

Dzień przed zakończeniem kursu podchorążowie i instruktorzy spotkali się na uroczystej zbiórce. Wśród zaproszonych osób byli przedstawiciele wojsk specjalnych i aeromobilnych oraz Barbara Piwnik, była minister sprawiedliwości i prokurator generalny, bratanica Jana Piwnika ps. „Ponury”, który jest patronem sekcji S 3 WAT.

Ewa Korsak

autor zdjęć: S3 WAT

dodaj komentarz

komentarze


W Zamościu już wiedzą, jak się chronić
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Niebo pod osłoną
Pilica w linii
Dodatkowe zapory
Nowe zasady dla kobiet w armii
Sukces Polaka w biegu z marines
Żołnierze pomagają w akcji na torach
Brytyjczycy na wschodniej straży
Gdy ucichnie artyleria
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
My, jedna armia
Kontrakt na „Orkę” jeszcze w tym roku?
Nowe K9 w Węgorzewie i Toruniu
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Polski „Wiking” dla Danii
Dzień wart stu lat
Mundurowi z benefitami
Elementy Wisły testowane w USA
Wojskowy bus do szczęścia
W gotowości, czyli cywile na poligony
Wojsko Polskie stawia na bezzałogowce
Ogień z Leopardów na Łotwie
Plan na WAM
Borsuki zadomowiły się na poligonie
Formoza – 50 lat morskich komandosów
„Horyzont” przeciw dywersji
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Dostawa Homarów-K
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Wojsko na Horyzoncie
Dywersja na kolei. Są dowody
Nietypowy awans u terytorialsów. Pierwszy taki w kraju
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
„Łączy nas bezpieczeństwo”. Ruszają szkolenia na Lubelszczyźnie
Polskie Homary za kołem podbiegunowym
Studenci ewakuowali szpital
Militarne Schengen
Nieznani sprawcy wysadzili tory
Terytorialsi na wirtualnych polach walki
Razem na ratunek
Drony w szkołach
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Historyczna przeprowadzka do Cytadeli
Is It Already War?
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Polska, Litwa – wspólna sprawa
Merops wdrażany natychmiast
Kapral Bartnik mistrzem świata
Nieoceniona siła edukacji
„Road Runner” w Libanie
Ułani szturmowali okopy
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Marynarze podjęli wyzwanie
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
„Zamek” pozostał bezpieczny
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO