moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Terytorialsi z Mazur na szkoleniu medycznym

Ratowanie ofiar wypadków i pomoc przedmedyczna to główny temat szkolenia, jakie odbyło się w Centrum Edukacji Mundurowej w Ełku. W liceum, w którym na co dzień uczą się klasy mundurowe, przeszkolonych zostało 300 żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Z inicjatywą wyszła dyrektor placówki, weteran misji i pielęgniarka.

– Zapotrzebowanie na pomoc wojska podczas pandemii jest duże, a my mieliśmy wolne moce przerobowe: nasi uczniowie uczyli się online, szkoła stała pusta, a sprzęt był niewykorzystany. Stąd pomysł na zorganizowanie dla żołnierzy 4 Warmińsko- Mazurskiej Brygady OT kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy – mówi ppor. Agnieszka Pasko, dyrektor Centrum Edukacji Mundurowej w Ełku, weteran z misji w Afganistanie i st. pielęgniarka dyplomowana. Szkolnych instruktorów wsparli wykwalifikowani ratownicy medyczni z 15 Brygady Zmechanizowanej z Giżycka.

Podczas dziewięciu kursów przeszkolonych zostało około 300 żołnierzy 4 Warmińsko- Mazurskiej Brygady OT. – Byli wśród nich także nasi kadeci, którzy są równocześnie żołnierzami terytorialnej służby wojskowej – dodaje dyrektor Agnieszka Pasko. Grupy zostały podzielone na 6-osobowe zespoły, a zajęcia odbywały się we wszystkich 32 szkolnych salach. Na szkoleniu praktycznym instruktorzy (z zachowaniem reżimu sanitarnego) starali się stworzyć kursantom warunki podobne do tych, z jakimi mogą mieć do czynienia na co dzień, np. do ćwiczeń z ewakuacji rannych po wypadku drogowym posłużył wrak samochodu.

Jedną z absolwentek kursu jest st. szer. Justyna Radaszewska, która służy w kompanii saperów w Ełku. Po roku służby w WOT dostała przydział na stanowisko kancelista- ratownik, ale dotychczas odbyła tylko podstawowe szkolenie medyczne. – Teraz, po tym kursie, mam dużo większe umiejętności medyczne – podkreśla. Wie, jak przeprowadzić resuscytację. Nauczyła się, jak zabezpieczać złamane kości oraz zaopatrywać kłute i cięte rany. Zapewnia, że podczas szkolenia, zarówno rany, jak i złamania kości były sztuczne, ale bardzo realistyczne. Podobnie jak zajęcia w terenie. Podczas zainscenizowanego wypadku drogowego, w dymie odpalonych rac, kursanci musieli udzielić pierwszej pomocy ofiarom. – Teraz, gdy mamy zajęcia na poligonie, czuję się pewniej, bo wiem, jak mam się zachować i w razie potrzeby pomóc rannym – zapewnia st. szer. Radaszewska.

Instruktorem, który szkolił żołnierzy 4 Brygady OT, był m.in. plut. Ernest Doliwa, dowódca zespołu ewakuacji medycznej w 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej. W Centrum Edukacji Mundurowej w Ełku podoficer prowadzi zajęcia z medycyny pola walki oraz kwalifikowanej pierwszej pomocy. Żołnierzy OT uczył, jak należy udrażniać drogi oddechowe ofiarom wypadków oraz w jaki sposób przeprowadzić ewakuację. Kursanci dowiedzieli się także, jak ważne jest rozpoznanie nagłego zatrzymania krążenia. – Na zbadanie tętna i oddechu ratownik ma zaledwie 10 sekund. Szanse na uratowanie takiej osoby zwiększa szybkie rozpoczęcie przez ratownika masażu serca – tłumaczy plut. Doliwa. Uważa on, że większość żołnierzy powinna odbyć kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy, ponieważ te umiejętności mogą się przydać także na co dzień, np. gdy ktoś zasłabnie na ulicy.

– Żołnierze 4 Brygady OT już wykorzystują podczas służby umiejętności, które zdobyli na kursie – zapewnia ppłk Artur Lichończak, zastępca dowódcy 4 Warmińsko- Mazurskiej Brygady OT. Dzięki współpracy z Wojewódzką Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w Olsztynie po dodatkowym szkoleniu zostali oni dopuszczeni do pobierania wymazów umożliwiających badanie pod kątem COVID-19. Dotychczas na terenie województwa wykonali ponad 90 tys. takich testów. Mobilne zespoły jeździły do osób, które nie mogły dotrzeć do punktu wymazowego, a cała procedura odbywała się z zachowaniem wymogów sanitarnych.

Obecnie w 4 Brygadzie OT jest około 500 żołnierzy przeszkolonych z kwalifikowanej pierwszej pomocy, pod tym względem daje to jednostce drugie miejsce w kraju wśród brygad OT. Płk Lichończak dodaje, że nie chodzi tylko o ratowanie poszkodowanych w nagłych sytuacjach, ponieważ jego podwładni pomagają także na SOR-ach, gdzie segregują pacjentów ze względu na obrażenia. Uczestniczą również w patrolach, kontrolując przestrzeganie kwarantanny, a w przyszłości mogą być również oddelegowani do zabezpieczenia imprez sportowych.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: DWOT, Centrum Edukacji Mundurowej w Ełku

dodaj komentarz

komentarze


Układ nerwowy Mieczników
 
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Polki pobiegły po srebro!
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
NATO on Northern Track
Nowe zadania szefa SKW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Na straży nieba
Broń Hitlera w rękach AK
Pływacy i maratończycy na medal
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Armia Andersa w operacji „Honker”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po przeprawie ruszyli do walki
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Pytania o europejską tarczę
„Pierwsza Drużyna” na start
Serwis K9 w Polsce
„Grand Quadriga ‘24”
Wioślarze i triatlonistka na podium
Abramsy w pętli
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Mobilne dowodzenie
Wojna w świętym mieście, epilog
Bohater odtrącony
W obronie wschodniej flanki NATO
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ameryka daje wsparcie
Pierwsi na oceanie
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Zawsze gotowi do pomocy
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Orzeł dla bohaterów
„Ta ziemia do Polski należy…”
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
Polska wiktoria na Monte Cassino
Flota Bayraktarów w komplecie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Gry wojenne w szkoleniu
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Więcej hełmów dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO