moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Specjalsi oddają osocze

Kilkunastu specjalsów z gliwickiej jednostki Agat odwiedziło wczoraj centrum krwiodawstwa w Katowicach. Żołnierze, którzy wyzdrowieli po zakażeniu koronawirusem, oddali osocze. Chcą w ten sposób wspomóc leczenie tych, którzy nadal walczą z chorobą. – To nic nie boli i nic nie kosztuje. Cieszę się, że moja krew pomoże komuś pokonać COVID-19 – mówi Jarek z JW Agat.

Żołnierze Jednostki Wojskowej Agat angażują się w walkę z pandemią od wielu miesięcy i pomagają m.in. w szpitalach na terenie województwa śląskiego. Ale wielu z nich także przeszło chorobę. – Znaczna część żołnierzy naszej jednostki COVID-19 ma już za sobą. To młodzi, wysportowani ludzie i zakażenie przeszli bezobjawowo – mówi mjr Mariusz Łapeta, rzecznik gliwickiej jednostki. Specjalsi odpowiedzieli na apel ministra obrony Mariusza Błaszczaka i przyłączyli się do akcji „Pokonałeś koronawirusa – oddaj osocze”. Do udziału w kampanii na początku listopada, oprócz szefa MON-u, zachęcał także dowódca generalny RSZ gen. Jarosław Mika. Obaj chorowali na COVID-19.

Kilkunastu komandosów odwiedziło wczoraj katowickie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. – Chcemy oddawać osocze, bo wiemy, że zawarte w nim przeciwciała pomagają skuteczniej walczyć z wirusem pacjentom z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami – podkreśla mjr Łapeta. Jednym z dawców był Jarek, który zakażenie koronawirusem przeszedł dwa miesiące temu. – Oddałem osocze z poczucia obowiązku. Nie wahałem się, bo wiem, że w ten sposób mogę pomóc ciężko chorym – opowiada żołnierz. – To nic nie kosztuje, nic nie boli i trwa zaledwie 30 minut. Mam nadzieję, że inni ozdrowieńcy, którzy nie mają przeciwskazań zdrowotnych, także podzielą się krwią – dodaje komandos.
Jak informuje rzecznik prasowy JW Agat, do końca grudnia jeszcze kolejnych kilkunastu żołnierzy odda osocze. Krwiodawstwo to niejedyny wkład specjalsów z Gliwic w walkę z pandemią. Kilkudziesięciu żołnierzy każdego dnia bierze udział w różnego rodzaju działaniach. Komandosi wspierają medyków na terenie Śląska, pobierają wymazy w kierunku SARS-CoV-2, współpracują z policją i pomagają w stacjach sanepidu. Od kilku tygodni uczestniczą też w budowie tymczasowego szpitala w Katowicach. Przygotowują tam m.in. miejsca do przyjęcia chorych oraz zajmują się rozlokowaniem sprzętu medycznego.

Nie tylko specjalsi z Gliwic oddają krew i osocze. Do akcji włączyli się żołnierze wszystkich rodzajów sił zbrojnych oraz podchorążowie wojskowych uczelni. Według danych MON-u, od marca do listopada żołnierze oddali około 11,5 tys. litrów krwi. Ponad 107 żołnierzy podzieliło się już osoczem.

Narodowe Centrum Krwi informuje, że przetaczanie osocza ozdrowieńców jest ratunkiem dla ciężko chorych, bo to jedna z najskuteczniejszych terapii w przypadku zakażeń wirusowych. Chorzy często nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub dzieje się to zbyt wolno. Podanie im gotowych przeciwciał zawartych w osoczu znacznie przyspiesza procesy obronne organizmu i pozwala skuteczniej walczyć z koronawirusem. Osocze mogą oddać osoby w wieku od 18 do 65 lat, które były zakażone SARS-CoV-2, ale wyzdrowiały lub przeszły zakażenie bezobjawowo. Musi jednak minąć co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji, w przypadku osób, które przeszły zakażenie bezobjawowo. Ilość osocza oddanego jednorazowo może być źródłem leku dla trzech pacjentów.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: JW AGAT

dodaj komentarz

komentarze


Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
 
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Celne oko strzelców CWZS-u
Startuje „Jaskółka”
To dobra ustawa dla wojska
Biały Dom o polskich MiG-ach
Śladem profesjonalistów
Więcej Bystrych dla armii
Sportowcy-żołnierze uhonorowani za wyniki z 2021 i 2022 roku
„Hubal” bije Niemców
Karą mogła być tylko śmierć
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Defilada powraca!
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Słowo czekisty
Na trasie legendarnego biegu
Medic on the Battlefield
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Wojna w świecie popkultury
NATO patrzy na wschód
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
Air Policing piątej generacji
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Polski wkład w „Wisłę”
Wspólne zakupy amunicji
Będziemy produkować więcej amunicji
Great Game on the Sea
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Młot na dyktatora
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Nowatorskie manewry Marszałka
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
BBN zaprasza na cykl debat strategicznych
NATO podsumowało 2022 rok
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Cegiełka na morzu
Kraby strzelały w Danii
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
GROM szuka odważnych
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Koniec XI zmiany PKW Orlik
F-35 w powietrzu
Pod okiem rangersów
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Kormorany, czyli praca zespołowa
Na ratunek „Rudemu”
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO