moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Specjalsi oddają osocze

Kilkunastu specjalsów z gliwickiej jednostki Agat odwiedziło wczoraj centrum krwiodawstwa w Katowicach. Żołnierze, którzy wyzdrowieli po zakażeniu koronawirusem, oddali osocze. Chcą w ten sposób wspomóc leczenie tych, którzy nadal walczą z chorobą. – To nic nie boli i nic nie kosztuje. Cieszę się, że moja krew pomoże komuś pokonać COVID-19 – mówi Jarek z JW Agat.

Żołnierze Jednostki Wojskowej Agat angażują się w walkę z pandemią od wielu miesięcy i pomagają m.in. w szpitalach na terenie województwa śląskiego. Ale wielu z nich także przeszło chorobę. – Znaczna część żołnierzy naszej jednostki COVID-19 ma już za sobą. To młodzi, wysportowani ludzie i zakażenie przeszli bezobjawowo – mówi mjr Mariusz Łapeta, rzecznik gliwickiej jednostki. Specjalsi odpowiedzieli na apel ministra obrony Mariusza Błaszczaka i przyłączyli się do akcji „Pokonałeś koronawirusa – oddaj osocze”. Do udziału w kampanii na początku listopada, oprócz szefa MON-u, zachęcał także dowódca generalny RSZ gen. Jarosław Mika. Obaj chorowali na COVID-19.

Kilkunastu komandosów odwiedziło wczoraj katowickie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. – Chcemy oddawać osocze, bo wiemy, że zawarte w nim przeciwciała pomagają skuteczniej walczyć z wirusem pacjentom z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami – podkreśla mjr Łapeta. Jednym z dawców był Jarek, który zakażenie koronawirusem przeszedł dwa miesiące temu. – Oddałem osocze z poczucia obowiązku. Nie wahałem się, bo wiem, że w ten sposób mogę pomóc ciężko chorym – opowiada żołnierz. – To nic nie kosztuje, nic nie boli i trwa zaledwie 30 minut. Mam nadzieję, że inni ozdrowieńcy, którzy nie mają przeciwskazań zdrowotnych, także podzielą się krwią – dodaje komandos.
Jak informuje rzecznik prasowy JW Agat, do końca grudnia jeszcze kolejnych kilkunastu żołnierzy odda osocze. Krwiodawstwo to niejedyny wkład specjalsów z Gliwic w walkę z pandemią. Kilkudziesięciu żołnierzy każdego dnia bierze udział w różnego rodzaju działaniach. Komandosi wspierają medyków na terenie Śląska, pobierają wymazy w kierunku SARS-CoV-2, współpracują z policją i pomagają w stacjach sanepidu. Od kilku tygodni uczestniczą też w budowie tymczasowego szpitala w Katowicach. Przygotowują tam m.in. miejsca do przyjęcia chorych oraz zajmują się rozlokowaniem sprzętu medycznego.

Nie tylko specjalsi z Gliwic oddają krew i osocze. Do akcji włączyli się żołnierze wszystkich rodzajów sił zbrojnych oraz podchorążowie wojskowych uczelni. Według danych MON-u, od marca do listopada żołnierze oddali około 11,5 tys. litrów krwi. Ponad 107 żołnierzy podzieliło się już osoczem.

Narodowe Centrum Krwi informuje, że przetaczanie osocza ozdrowieńców jest ratunkiem dla ciężko chorych, bo to jedna z najskuteczniejszych terapii w przypadku zakażeń wirusowych. Chorzy często nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub dzieje się to zbyt wolno. Podanie im gotowych przeciwciał zawartych w osoczu znacznie przyspiesza procesy obronne organizmu i pozwala skuteczniej walczyć z koronawirusem. Osocze mogą oddać osoby w wieku od 18 do 65 lat, które były zakażone SARS-CoV-2, ale wyzdrowiały lub przeszły zakażenie bezobjawowo. Musi jednak minąć co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji, w przypadku osób, które przeszły zakażenie bezobjawowo. Ilość osocza oddanego jednorazowo może być źródłem leku dla trzech pacjentów.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: JW AGAT

dodaj komentarz

komentarze


Sejmowa debata o bezpieczeństwie
 
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Układ nerwowy Mieczników
Pływacy i maratończycy na medal
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Bohater odtrącony
Ostatnia droga Pileckiego
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Pierwsza Drużyna” na start
„Ryś” z laserem
Abramsy w pętli
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Piedimonte – samobójcza misja
Po śladach polskich bohaterów
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Mobilne dowodzenie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Broń Hitlera w rękach AK
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Grand Quadriga ‘24”
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Nie szpital, a instytut
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
They Will Check The Training Results in Combat
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Śladami ojca
Wojna w świętym mieście, epilog
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
Na straży nieba
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Wioślarze i triatlonistka na podium
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ameryka daje wsparcie
Cień atomowej zagłady
Nowe zadania szefa SKW
Flota Bayraktarów w komplecie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Serwis K9 w Polsce
By Polska była bezpieczna
Polki pobiegły po srebro!
Krwawa noc pośród puszczy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO