moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Łączą siły, by wygrać z pandemią

Wspierają personel medyczny, pomagają seniorom, a także angażują się w budowę szpitali polowych. To niektóre z zadań, jakie realizują żołnierze Wojska Polskiego, aby zminimalizować skutki pandemii COVID-19. Tylko wczoraj do takich działań było skierowanych ponad 6 tys. żołnierzy, zarówno z wojsk operacyjnych, jak i obrony terytorialnej.

– Żołnierze Wojska Polskiego przez ostatnie 24 godziny wspierali 720 szpitali oraz 160 stacji sanitarno-epidemiologicznych – poinformował dziś Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Dodał także, że wojskowi, tak jak każdego dnia, byli zaangażowani w pracę przy pobieraniu wymazów od potencjalnych nosicieli koronawirusa. 269 zespołów, które utworzyli, w 243 punktach przyszpitalnych i 13 mobilnych typu drive-thru pobrało wymazy od 12 283 osób. Żołnierze pomagali także przy budowie ośmiu szpitali tymczasowych.

 

W te wszystkie zadania na terenie całego kraju było zaangażowanych 6197 wojskowych. Najwięcej z nich służy w jednostkach podległych wojskom obrony terytorialnej i Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych, ale wraz z nimi działają także wojskowi z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych i Dowództwa Garnizonu Warszawa. DGW reprezentuje aż 800 żołnierzy, m.in. z 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia, 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia, 10 Warszawskiego Pułku Samochodowego, Pułku Ochrony oraz Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, a także muzycy w mundurach z orkiestr wojskowych zlokalizowanych na terenie całego kraju. Ich zadaniem jest działanie w grupach dezynfekcyjnych, zespołach wymazowych, wspierają też cywilną służbę zdrowia, transportują pacjentów, a także dostarczają posiłki kombatantom. – Ważne zadanie mają również na oddziałach zabezpieczenia podległych DGW. To właśnie dzięki nim żołnierze walczący z COVID-19 mają niezbędne do prowadzenia działań środki ochrony osobistej czy środki chemiczne, a także wyżywienie – informuje wydział prasowy DGW.

Do antycovidowej akcji włączeni są również podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej. Prawie 250 studentów zostało wyznaczonych do wspierania stacji sanitarno-epidemiologicznych. – Podchorążowie m.in. dzwonią do osób, które przeprowadzały test na obecność koronawirusa i informują je o wyniku – mówi ppłk Rafał Kasprzyk z Wydziału Cybernetyki WAT. – Mimo zaangażowania w tego rodzaju działania studenci nie zostali zwolnieni z zajęć, pracują w systemie zmianowym. Każda z nich trwa cztery godziny i angażuje 20 podchorążych – zaznacza. Ale to nie wszystko. Uczelnia oddelegowała kilku studentów także do Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. Ich zadaniem jest przygotowanie aplikacji, które ułatwią zgromadzenie i analizowanie danych o działaniach prowadzonych na rzecz walki z COVID-19 przez poszczególne brygady.

Żołnierze i podchorążowie odpowiadają również na apel ministra obrony narodowej, aby osoby, które są ozdrowieńcami, oddawały osocze. Przykładem są żołnierze z 18 Dywizji Zmechanizowanej, m.in. jej dowódca gen. dyw. Jarosław Gromadziński i jego zastępca gen. bryg. Artur Jakubczyk, a także st. chor. sztab. Stanisław Wojciuk, starszy podoficer dowództwa. W centrach krwiodawstwa stawiają się także terytorialsi. Osocze oddało już kilkunastu z ponad 600 żołnierzy-ozdrowieńców służących w szeregach najmłodszego rodzaju sił zbrojnych.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 17 BZ, fot. Sebastian Jurek / WAT, WOT

dodaj komentarz

komentarze


Ostatnia droga Pileckiego
 
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przysięga w Limanowej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Flota Bayraktarów w komplecie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Nie szpital, a instytut
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Piedimonte – samobójcza misja
„Ryś” z laserem
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wszystkie misje AWACS-a
„Grand Quadriga ‘24”
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
They Will Check The Training Results in Combat
Hełmy – nowoczesne i na miarę
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WAM wraca po latach
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Nowe zadania szefa SKW
Wojna w świętym mieście, epilog
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
NATO on Northern Track
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Serwis K9 w Polsce
Zawsze gotowi do pomocy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Cień atomowej zagłady
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Po śladach polskich bohaterów
Mobilne dowodzenie
„Pierwsza Drużyna” na start
Pływacy i maratończycy na medal
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Podróż po AWACS-ie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
By Polska była bezpieczna
Polki pobiegły po srebro!
Pokazali bojowego ducha
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO