moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gotowi by nieść pomoc

Żołnierze Czarnej Dywizji nie tylko są zaangażowani w ich podstawowe zadanie, jakim jest szkolenie oraz bycie w pełnej i natychmiastowej gotowości do obrony granic kraju, ale także aktywnie niosą pomoc potrzebującym w tym trudnym czasie pandemii Covid-19.


Już wiosną tego roku, żołnierze 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11LDKPanc) aktywnie nieśli pomoc, zabezpieczając transporty środków medycznych, wspierając Policję w kontrolowaniu kwarantanny. Chronili także granicę państwa w pasie południowo-zachodnim, a także wydzielali zespoły medyczne do bezpośrednich działań anty pandemicznych.

Obecnie kawalerzyści spod znaku husarskiego skrzydła w ramach operacji „Trwała odporność” zostali zaangażowani wraz z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej w walkę z niewidzialnym wrogiem. W pierwszej kolejności było to m.in. wsparcie 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej (16DBOT) o cztery zespoły do pobierania wymazów, które działają w rejonie województwa dolnośląskiego. Natomiast w rejon odpowiedzialności 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej (12WBOT) skierowano jeden taki zespół oraz żołnierzy z 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego, aby wspólnie nieść pomoc dla pensjonariuszy Domu Seniora „Atrium” w Zielonej Górze. Ponadto medycy z Czarnej Dywizji uczestniczyli także w trudnych i skomplikowanych akcjach ewakuacji Domów Pomocy Społecznej w Zielonej Górze czy też w Jaromirowicach. Ponadto w trybie ciągłym w wyznaczonych jednostkach Czarnej Dywizji są utrzymywane kilkudziesięcioosobowe zespoły do dezynfekcji w gotowości do natychmiastowego użycia. A także w sześciu miastach na terenie obiektów wojskowych są przygotowane rejony kwarantanny z ponad tysiącem miejsc.

- Ratownicy, których skierowaliśmy do działań przeciw epidemiologicznych to w pełni przygotowani i przeszkoleni żołnierze, spośród których większość jest po wyższych studiach medycznych oraz na co dzień wykonują zadania w szpitalach oraz stacjach pogotowia ratunkowego – mówiła sierż. Dagmara Fercho, z wydziału służby zdrowia 11 LDKPanc.

Aby sprostać ciągle pojawiającym się nowym wyzwaniom, jakie stawia przed żołnierzami to niecodzienne pole walki, do wspólnych działań z żołnierzami WOT w rejonie województwa dolnośląskiego w tym tygodniu zostanie skierowanych kolejnych kilkuset żołnierzy. Ich zadaniem będzie m.in. wsparcie rozwijanego systemu punktów pobierania wymazów, pomoc Policji podczas sprawdzania miejsc kwarantanny oraz wsparcie bieżącej działalności szpitali. Przed nimi także nietypowe zadanie, kilkudziesięciu z nich zamieni karabiny na pióra i będą wspierać stacje sanitarno – epidemiologiczne w działalności administracyjno-biurowej.

Tekst: st. chor. sztab. Rafał Mniedło

red. PZ

autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Ratunek z powietrza
„Strzała weterana” spaja środowisko
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Koło zamachowe gospodarki
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Królestwo pojazdów
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Sonda dla Jastrzębia
Szermierze i pięściarki na podium
Sojusz Madrytu i Warszawy
Marsz gąsienicowych kolumn
AMW oferuje mieszkania
Przerzut Abramsów do Lublina
Umowa na pociski do Patriotów
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Polska szykuje się do produkcji Panter
Nowy sprzęt dla pancerniaków z Wesołej
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Premier powołał nową wiceminister obrony
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Śmierć w sercu Azji
Podróż w ciemność
Pancerny Poznań
Kraków zaprosił weteranów
Minister obrony RFN w Polsce
Bez zmian w emeryturach
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Zełenski traci Order Orła Białego?
Krok w stronę pokoju
Święto DGRSZ
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Wsparcie ma znaczenie
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Apetyt Smoka rośnie
PKW Irak zostaje w Jordanii
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Mundur, medale i duma
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Akcja na jeziorze
Podchorążowie w dżungli
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Cyberparasol nad wyborami
Polski wkład w operację „Overlord”
Ratunek na polu walki
Orka tuż, tuż
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
At the Controls of F-35A Husarz
Ważne decyzje w Brukseli
Powietrzne cysterny dla Polski
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Sportowe jubileusze
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Musztra i marsz ubezpieczony
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Równanie z „Iksem”
Zbrodnicza farsa
Stała baza wojsk USA w Polsce
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Niebo bez dominacji
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO