Centrum Weterana zaprosiło grupę kawalerów Orderu Krzyża Wojskowego, aby symbolicznie przypięli do swoich polowych mundurów baretki tego odznaczenia. W uroczystości wzięli udział gen. Rajmund T. Andrzejczak, gen. dyw. Andrzej Reudowicz oraz oficerowie i podoficerowie – kawalerowie tego najwyższego odznaczenia, które otrzymali za bohaterskie czyny podczas zagranicznych misji.
– Czekałem na tę chwilę 10 lat – przyznał gen. dyw. Andrzej Reudowicz, kanclerz Orderu Krzyża Wojskowego, gdy plut. Emil Uran przypiął mu do munduru polowego baretkę tego odznaczenia. Generał otrzymał je za skuteczne dowodzenie podczas VIII zmiany PKW Afganistan. Natomiast plut. Uran został wyróżniony Orderem za wyjątkową ofiarność w czasie działań bojowych na III zmianie PKW Afganistan.
– Wystąpiliśmy z wnioskiem o zmianę dotychczasowych przepisów, aby kawalerowie Orderu mogli nosić baretki tego odznaczenia na mundurach polowych. Postanowiliśmy także podjąć kampanię informacyjną promującą Order Krzyża Wojskowego i odznaczonych nim kawalerów – mówił gen. dyw. Andrzej Reudowicz.
Jak powiedział podczas uroczystości gen. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP, żołnierz nie myśli o tym, czy dostanie za swoją służbę ordery i medale. Robi to, w co wierzy i co uważa za najważniejsze w życiu. – Gdy ojczyzna docenia żołnierza, a prezydent wyróżnia go odznaczeniem, nakłada to na żołnierza obowiązek utrzymywania jak najwyższych standardów służby – podkreślił szef SG WP.
Gen. Rajmund Andrzejczak otrzymał Order Krzyża Wojskowego za dowodzenie podczas IV i V zmiany PKW Afganistan. – Byłem zaskoczony, gdy po powrocie z misji dowiedziałem się, że prezydent RP wyróżnił mnie tym zaszczytnym odznaczeniem. Jestem z nim związany emocjonalnie – przyznał.
W życie weszło rozporządzenie MON z 8 czerwca 2020 roku zmieniające rozporządzenie z 4 sierpnia 2015 r. w sprawie noszenia orderów, odznaczeń i odznak przez żołnierzy zawodowych oraz żołnierzy pełniących służbę kandydacką. Stare przepisy pozwalały na noszenie baretek orderów i odznaczeń na kurtce munduru galowego i wyjściowego oraz bluzie wyjściowej marynarskiej, a także na kurtce munduru służbowego, bluzie olimpijce oraz koszulo-bluzie ubioru wyjściowego.
Po zmianie przepisów żołnierze kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego oraz Orderu Wojennego Virtuti Militari mogą teraz nosić baretki tych odznaczeń także na bluzie mundurów polowego i ćwiczebnego oraz na kombinezonach ubiorów specjalnych, z wyjątkiem ubrania czołgisty warsztatowca. – Teraz odznaczenie to będzie bardziej widoczne na mundurach żołnierzy, a przez to bardziej rozpoznawalne – uważa gen. Rajmund Andrzejczak.
Order Krzyża Wojskowego ustanowiono z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2006 r. Było to spełnienie oczekiwań żołnierzy, uczestników misji pokojowych i stabilizacyjnych, którzy mogą otrzymać to odznaczenie za wybitne czyny bojowe połączone z wyjątkową ofiarnością i odwagą w czasie działań bojowych przeciwko aktom terroryzmu w kraju lub podczas użycia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa w czasie pokoju. Dotychczas odznaczenie to przyznano 173 żołnierzom (54 w klasie II, w tym 4 pośmiertnie, oraz 119 w klasie III, w tym 43 pośmiertnie).
autor zdjęć: Centrum Weterana
komentarze