moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Terytorialsi wykorzystali innowacją technologię podczas matur

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej jako pierwsza w kraju wykorzystała celowniki SCT Rubin do przesiewowego badania ciepłoty ciała. Całkowicie innowacyjna metoda, świetnie sprawdziła się podczas pierwszego dnia matur.

Na barkach dyrektorów szkół spoczywa teraz obowiązek tworzenia rozwiązań, które pozwolą na stworzenie maksymalnych warunków bezpieczeństwa w czasach pandemii dla osób przystępujących do egzaminu dojrzałości. Na terenie trzech mazowieckich powiatów: grójeckiego, radomskiego oraz płockiego w usprawnieniu realizacji tych działań pomogą Terytorialsi. Ich zadanie polega na pomiarze temperatury ciała abiturientów przy pomocy celownika termowizyjnego SCT "Rubin", który został zmodyfikowany a oprogramowanie urządzenia zostało dodatkowo rozszerzone, przy zachowanu pierwotnego przeznaczenia ww. celownika.

Pionierskie zastosowanie wojskowego sprzętu odbyło się 8 czerwca w Zespole Szkół im. Armii Krajowej Obwodu Głuszec-Grójec w Grójcu. W następnych dniach Terytorialsi 6MBOT wesprą w działaniach dyrektorów kolejnych placówek: XI Liceum Ogólnokształcącego w Radomiu oraz I Liceum Ogólnokształcącego CNB "Feniks" Płocku.

To nowoczesne i innowacyjne działanie ma na celu identyfikację zagrożenia we wczesnej fazie, co daje możliwość gaszenia pojedynczych ognisk koronawirusa, nie pozwalając mu na masową ekspansję: - Podjęliśmy rozmowy z żołnierzami z 61 batalionu lekkiej piechoty w Grójcu, podczas których ustaliliśmy najbardziej dogodne miejsce dla Rubina. Był on usytuowany na korytarzu, a pomiar był całkowicie bezinwazyjny dla naszych uczniów. Zależało nam na wprowadzeniu jak największych warunków bezpieczeństwa i wyeliminowania ewentualnego zagrożenia. Dzięki zaangażowaniu żołnierzy, działania te zostało w znaczny sposób usprawione - podsumowuje dyrektor ZS w Grójcu, Andrzej Kosatka.

Zmodyfikowane celowniki nie określały dokładnej temperatury badanych osób, a jedynie wskazały czy jest ona wyższa, czy niższa od wcześniej wprowadzonej do urządzenia, przyjętej jako punkt odniesienia. - Badanie urządzeniem można było potraktować jako wstępne. Wszystkie osoby, których wyniki budziły wątpliwości, musiał zostać poddane dokładniejszej weryfikacji - mówił mjr Grzegorz WILCZEWSKI, dowódca 61 blp w Grójcu.

To nie jedyne zadanie, jakie 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej realizowała w ramach wspierania placówek oświatowych w czasie pandemii. Żołnierze m.in. prowadzili szkolenia dla nauczycieli z zakresu radzenia sobie z koronawirusem po otwarciu placówek. Wykorzystując doświadczenia nabyte podczas prowadzenia operacji przeciwkryzysowej „Odporna wiosna”, Terytorialsi przekazywali pedagogom informacje dotyczące m.in. rozpoznawania objawów koronawirusa, transmisji choroby, czy tego, w jaki sposób bezpiecznie posługiwać się środkami ochrony indywidualnej.

Tekst: szer. Marlena Rosłaniec/ 6 MBOT

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Mundury noszą ludzie
Zbrodnia i kłamstwo
Generał Chmielewski na czele cyberwojska
Ostrosz zamiast Mureny
SAFE staje się faktem!
Świat się zbroi na rekordową skalę
Powrót WAM-u
Kurs „Piorun” – prawdziwy sprawdzian morale
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Szef MON-u na Defence24 Days
Nauki i nauczki z Afganistanu
Strykery w akcji
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Systemy antydronowe poszukiwane
Pościg Leopardów
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Natarcie w deszczu
Groźny incydent w Libanie
Wicepremier apeluje o jedność
Syndrom Karbali
NATO i USA o Iranie
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
Zbrodnia bez kary
Silniki do Abramsów będą serwisowane w Dęblinie
Czołgi poszły w las
Edukacja na potrzeby nowej fabryki rakiet
Terytorialsi wspierają służby w powiecie biłgorajskim
Bieg ku pamięci bohaterów
Zbrojeniówka wchodzi do Raciborza
Rzeźnik w rękach GROM-u
Nowe łodzie wojsk specjalnych
Medyczne centrum w Krakowie
Kluczowe 30 dni
Sprzęt wojskowy i technologia na PGE Narodowym
Wyścig Stalina
Leopard, czyli zwycięstwo na ostatniej prostej
Bursztynowy wstrząs
Kosmiczne oko armii
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Wypadek w PKW UNIFIL
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
Mosty nad Narwią
Lekcja 3 Maja
WOT będzie szkolić pracowników Orlenu
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Srebro dla AWL-u w grach wojennych
Od cyberkursu po mundurówkę
Czekając na czołgi
WOT z Kraśnika i Zamościa walczy z żywiołem
„Kryzys” na AWL-u
Jest nowy szef BBN
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
WAM coraz bliżej Łodzi
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Marynarz w koreańskim tyglu
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Adaptacja i realizm
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Początek wielkiej historii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO