moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Najlepsze pododdziały Wojska Polskiego

Dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych przyznał tytuły honorowe „Przodującego pododdziału”. Przez najbliższy rok będą się nim posługiwali żołnierze z dziewięciu pododdziałów czterech rodzajów sił zbrojnych. Każdy otrzyma proporzec lub buńczuk honorowy, wojskowi będą też nosić przy mundurach amarantowe sznury wyróżniające.

1 Batalion Zmechanizowany Szwoleżerów Mazowieckich 15 GBZ został wyróżniony tytułem honorowym „Przodujący Pododdział Wojsk Lądowych” za 2019 rok. Fot. 15 BZ

Tytuł honorowy „Przodujący pododdział” to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień przyznawanych żołnierzem Wojska Polskiego przez dowódcę generalnego rodzajów sił zbrojnych. Może go otrzymać pododdział nie będący jednostką wojskową, czyli batalion, dywizjon, eskadra czy kompania, który w danym roku uzyskał bardzo dobre wyniki w działalności służbowej. Gen. Jarosław Mika, który stoi na czele DGRSZ uznał, że w 2019 roku najbardziej wyróżniało się dziewięć pododdziałów z czterech rodzajów sił zbrojnych. Tym samym, uhonorował je tytułami:

„Przodujący Pododdział Wojsk Lądowych”
- 1 Batalion Zmechanizowany 15 Brygady Zmechanizowanej
- 3 Batalion Drogowo-Mostowy 2 Pułku Saperów
- 1 Batalion Piechoty Zmotoryzowanej 17 Brygady Zmechanizowanej
- Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu

„Przodujący Pododdział Sił Powietrznych”
- Grupa Obsługi Technicznej 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego,
- Grupa Działań Lotniczych 8 Bazy Lotnictwa Transportowego,
- Kompania Reprezentacyjna Sił Powietrznych z 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego

„Przodujący Pododdział Marynarki Wojennej”
- 8 Batalion Saperów Marynarki Wojennej z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża

„Przodujący Pododdział Wojsk Specjalnych”:
- Zespół Wsparcia Jednostki Wojskowej Agat

Żołnierze 1 Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej 17 Brygady Zmechanizowanej podczas szkolenia w rejonie zurbanizowanym. Fot. st. szer. Kamil Śpiączka

Pododdziały te zostały zarekomendowane do wyróżnienia przez inspektorów poszczególnych rodzajów wojsk. – Każdy wniosek został szczegółowo rozpatrzony. Ocenie podlegały przede wszystkim wyniki z działalności szkoleniowej żołnierzy oraz działania, jakie podejmują na rzecz lokalnych społeczności – mówi ppłk Ryszard Mach, szef Wydziału Profilaktyki i Dyscypliny Wojskowej DGRSZ. – Na przykład 3 Batalion Drogowo-Mostowy z 2 Pułku Saperów został wyróżniony między innymi za budowę i utrzymanie przeprawy mostowej na Wiśle podczas usuwania awarii kolektora Czajka w Warszawie – dodaje.

Otrzymanie tytułu „Przodującego pododdziału” jest formą uhonorowania żołnierzy. – To wielkie wyróżnienie nie tylko dla mnie jako dowódcy, ale przede wszystkim dla moich żołnierzy. Bo w każdej jednostce najważniejsi są ludzie. To oni wykonują wszystkie zadania i to dzięki nim otrzymaliśmy ten tytuł – mówi kmdr por Wojciech Chrzanowski, dowódca 8 Batalionu Saperów MW.

Żołnierze 8 Batalionu Saperów Marynarki Wojennej z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Fot. 8 FOW

– Nasz batalion pełni rotacyjne dyżury bojowe z Batalionową Grupą Bojową NATO. Wymiana doświadczeń z sojusznikami, a także fakt, że nie boimy się wprowadzać innowacyjnych elementów do naszego szkolenia na pewno przyczyniły się do tego, że otrzymaliśmy takie wyróżnienie. Dla nas jest to szczególnie istotne, bo w tym roku przypada 100. rocznica sformowania 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich, których tradycje dziedziczymy – mówi mjr Piotr Półbratek, zastępca dowódcy 1 BZ 15 Brygady.

Zwyczajowo każdy z pododdziałów powinien otrzymać akty nadania tytułu honorowego podczas uroczystej zbiórki. Jednak z uwagi na epidemię koronawirusa i związane z nią obostrzenia dotyczące wydarzeń masowych, jej termin jeszcze nie jest znany. Wiadomo jednak, że każdy z wyróżnionych pododdziałów otrzyma proporzec honorowy, a żołnierze, którzy dziedziczą tradycje kawaleryjskie – buńczuk honorowy. Zostaną do nich przytwierdzone gwoździe pamiątkowe symbolizujące jednostkę. Żołnierze dostaną także amarantowe sznury z jednym chwastem, które będą nosić przy mundurze. Wszystkie wyróżnienia pozostaną w pododdziałach przez rok.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 15 BZ, st. szer. Kamil Śpiączka, 8 FOW

dodaj komentarz

komentarze


Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Drony na autopilocie
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!
MON: planujemy zakup kolejnych F-35
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Akustyczna tarcza dla wojska
Moskwa w poszukiwaniu partnerów
Coraz więcej Alpha Scramble
Oni strzegą naszego spokoju
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Bohaterka powstania, strażniczka pamięci
Azjatycka szansa
Patrioty pod Płockiem
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Obrona powietrzna w gotowości przez całą dobę
Gorący lipiec PKW Łotwa
Z prądem i pod prąd
Sojusznicze samoloty ćwiczyły nad Polską. To były planowane manewry
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Aukcja dla weterana
„Wicher” na wodzie
Siatka niewidka dla wojska
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Prezydent: siła narodu jest siłą żołnierza!
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Rok 2027 bez Air Show Radom
Abordaż z polskim wsparciem
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
MON i MSZ o szczycie NATO
Wicher ochrzczony, jutro stanie na wodzie
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
Bitwa Warszawska, dzień szósty: Bitwa wygrana!
Razem dla bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Zmiana posterunku honorowego – transmisja na żywo
Szef MON-u na obchodach Święta Wojska Polskiego
Nowy ośrodek badań WIML
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Święto Wojska Polskiego – transmisja na żywo
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Szef MON: najlepszych nagradzamy awansami generalskimi
Młodzi medycy na poligonie
Flanka pod strażą
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Nowy dom dla Husarzy i FA-50
Siatka antydronowa
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Dwa marzenia spełnione naraz
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Kartki sercem malowane
Wojsko pomaga ofiarom wypadku na Węgrzech
Cztery brygady, jeden cel
Saperzy z Ukrainy potrzebują wsparcia
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Legion Medyczny na poligonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO