moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wesprzyj budowę pomnika gen. Andersa w Cassino

We włoskim Cassino powstanie pomnik gen. Władysława Andersa i jego żołnierzy. Koszt memoriału to ok. 700 tys. zł. Każdy może wesprzeć budowę wpłacając na ten cel pieniądze – cegiełki. Ofiarodawcy otrzymają certyfikat z podziękowaniem. Będą też mogli przesłać swój kamień, który zostanie wmurowany w podłoże monumentu.

Odsłonięcie pomnika ma być częścią majowych obchodów 76. rocznicy zakończenia bitwy o Monte Cassino. Ze względu na panującą we Włoszech sytuację epidemiologiczną na razie nie wiadomo, w jakim zakresie ta uroczystość się odbędzie. Nie zmienia to jednak planów związanych z budową pomnika. – Pielęgnujmy wspólnie historię polskich bohaterów i bitwy o Monte Cassino, wspierając budowę Memoriału gen. Władysława Andersa we włoskim Cassino – mówi Bogusław Mamiński, lekkoatleta, szef Klubu Biegacza Sporting, organizator „Biegu na Monte Cassino” i pomysłodawca projektu budowy pomnika gen. Andersa. Sportowiec dodaje, że dzięki temu pamięć o wydarzeniach z 1944 roku będzie zawsze żywa i przekazywana przyszłym pokoleniom.

 

Budowa pomnika ma upamiętnić czyn zbrojny polskich żołnierzy 2 Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Andersa walczących o wzgórze Monte Cassino wiosną 1944 roku. – Dobrą okazją do wzniesienia takiego monumentu jest przypadająca w tym roku 50. rocznica śmierci dowódcy 2 Korpusu – dodaje Mamiński. Pomysł budowy pomnika poparły władze miasta Cassino, polska ambasada w Rzymie oraz Anna Maria Anders, ambasador RP we Włoszech, która objęła inicjatywę honorowym patronatem. Inicjatywę wspiera też Wojskowy Instytut Wydawniczy.

Autorem pomnika jest znany włoski architekt Giacomo Bianchi. Memoriał będzie przedstawiał postać gen. Andersa na tle 12-metrowego muru z marmuru z wygrawerowanymi nazwiskami poległych polskich żołnierzy oraz mapą szlaku bojowego 2 Korpusu. Dzięki władzom miasta monument znajdzie się na skwerze w reprezentacyjnym miejscu Cassino, u zbiegu ulic Via Dante i Via Gabriele Danuzio. Będzie tam też informacja o polskim udziale w zdobyciu Monte Cassino. Pomnik generała powstaje w Polsce w Gdyni, a jego autorem jest trójmiejski artysta Igor Duszyński.

Koszt całego memoriału upamiętniającego gen. Andersa i jego podkomendnych to ok. 700 tys. zł. Teraz każdy może wesprzeć jego budowę wpłacając pieniądze. Cegiełki na ten cel w wysokości: 100 zł, 1000 zł, 3000 zł lub 5000 zł. Wpłat można dokonywać na specjalne konto Klubu Biegacza Sporting w banku BNP PARIBAS nr: 97 1600 1462 1027 3685 2000 0003 z dopiskiem „Darowizna na cele statutowe Klubu biegacza Projekt Monte Cassino”. – Każda osoba, która przekaże wpłatę na Memoriał, otrzyma w ramach podziękowań certyfikat w postaci cegiełki, a darowizny można odliczyć od dochodu przy rozliczaniu podatku – przypominają organizatorzy.

Osoby wspierające budowę mogą mieć też dodatkowy wkład w powstanie pomnika. Zgodnie z pomysłem projektanta podłoże monumentu zostanie wyłożone dziesięcioma tysiącami polskich kamieni – otoczaków. – Każdy kto wpłacił na budowę minimum 100 zł lub wykupił pakiet startowy na bieg, może przesłać swój kamień lub kamienie Klubowi Biegacza Sporting do Międzyzdrojów – informuje Mamiński.

Powinny to być płaskie otoczaki o długości ok. 8-10 cm i grubości 2-3 cm. Na początku kwietnia wszystkie kamienie zostaną zawiezione do Cassino i wbudowane w podłoże Memoriału. Ponadto ofiarodawcy otrzymają specjalny link, dzięki któremu już wkrótce będą mogli śledzić online budowę Memoriału w Cassino.

W ramach „Projektu Monte Cassino” z inicjatywy Wojskowego Instytutu Wydawniczego wytyczona zostanie też ścieżka edukacyjna na zboczach słynnego wzgórza, która przedstawi historię zdobycia Monte Cassino przez żołnierzy 2 KP. Znajdą się na niej plansze informacyjne w miejscach związanych z walkami polskich żołnierzy w 1944 roku.

Odsłonięcie monumentu, bieg oraz inauguracja ścieżki mają być częścią majowych oficjalnych obchodów 76. rocznicy zakończenia bitwy o Monte Cassino. Minister Mariusz Błaszczak objął przedsięwzięcie patronatem honorowym Ministerstwa Obrony Narodowej.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: materiały prasowe

dodaj komentarz

komentarze


Start w nowy etap żołnierskiego życia
 
Plan misji „Air Defender”
Wojskowe kontrakty w USA
Abramsy jadą na ukraiński front
Szwedzi na „Czernickim”
Nowy pancerz dla Borsuka
Wyższe diety za służbę na granicy
Szef MON-u o planach obrony kraju
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Najwyższy stopień saperskiego wtajemniczenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Śladem profesjonalistów
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Pamięć o pomordowanych
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Buzdygany wręczone!
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Przesłanie bohaterów Armii Krajowej
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Wojsko pomoże Słoweńcom
Brązowa czwórka podwójna
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
„Northern Coasts” – bałtycki sprawdzian
Podchorążowie AWL ślubowali
Jak gasło powstanie
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Triumf Czarnej Dywizji w biegach na orientację
Lecimy F-35
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Ekspresowa pomoc
Odliczanie do przysięgi
Nowa brygada dla 18 Dywizji Zmechanizowanej
Uwaga, samoloty na drodze! Ćwiczenia „Route 604”
Szkolenie na DOL-ach będzie odbywało się cyklicznie
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Drogi do wolności
16 Dywizja świętuje
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Przysięga w Kolnie
Tak rodziła się konspiracja
Raki dla podhalańczyków
Polska rozdarta przez okupantów
RBN o rezultatach szczytu NATO
Kadeci na poligonie
AWL, czyli renoma budowana latami
WOT świętuje sześciolecie
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Polsko-koreańskie rozmowy
Brytyjscy piloci w Polsce
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Trening na awaryjnym lotnisku
Z pułku w brygadę
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Unijna pomoc dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO