Jeszcze w tym roku polscy żołnierze otrzymają na wyposażenie pierwsze węgierskie radary rozpoznania pola walki PGSR-3i Beagle. Urządzenia te wykrywają spieszonego żołnierza z ośmiu kilometrów, mniejsze pojazdy z około 15 km, a czołgi z około 24 km. Za 104 radary – 93 w zamówieniu gwarantowanym oraz 11 jako prawo opcji, MON zapłaci firmie Pro Patria Elektronics Kft. 43,4 mln złotych.
Ważą około 30 kilogramów i pracując w paśmie X na 32 częstotliwościach są w stanie wykryć pojedynczego żołnierza z około ośmiu kilometrów, mniejsze pojazdy z około 15 kilometrów, a duże wozy, np. czołgi z aż 24 kilometrów.
Jeszcze w tym roku polscy żołnierze otrzymają na swoje wyposażenie pierwsze węgierskie radary rozpoznania pola walki o nazwie PGSR - 3i Beagle. Na mocy podpisanej dziś umowy pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia MON a spółką Pro Patria Elektronics Kft., Ministerstwo Obrony Narodowej zapłaci za 104 urządzenia 43,4 mln złotych brutto.
Kontrakt przewiduje, że 93 sztuki – jako zamówienie gwarantowane o wartości 39 mln złotych – zostaną przekazane Siłom Zbrojnym RP do końca 2022 roku. Reszta urządzeń,11 sztuk, jako prawo opcji, ma zostać dostarczone (jeżeli Polska się zdecyduje na ich zakup) w 2023 roku. Armia zapłaci wówczas za nie 4,4 mln złotych.
Obecnie nasi wojskowi dysponują jednym rodzajem taktycznych radarów obserwacji pola walki – amerykańskimi urządzeniami AN/PPS-5C MSTAR, które umożliwiają wykrywanie czołgów z 15 km(niektóre źródła podają 24 km), mniejszych pojazdów z około 10 km, a żołnierzy z 7-8 kilometrów. Mamy ich na wyposażeniu około 50 sztuk.
Ponieważ potrzeby Sił Zbrojnych RP w zakresie taktycznej radiolokacji są dużo większe, polska armia od 2013 roku stara się kupić kolejne radary rozpoznania pola walki. Niestety, ogłoszony w 2013 roku przetarg w tej sprawie został w 2015 roku unieważniony, a uruchomione wówczas kolejne postępowanie udało się rozstrzygnąć dopiero n a początku stycznia br.
Choć zakupione dzisiaj PGSR-3i Beagle będą nowością w naszej armii, to już zastosowane w nich anteny nie. Od kilku lat są one bowiem zainstalowane na masztach obserwacyjnych Rosomaków WSRiD – Wielosensorowego Systemu Rozpoznania i Dozorowania (WSRiD), z których korzystali nasi żołnierze w Afganistanie.
autor zdjęć: propatria-inc.com
komentarze