moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wizyta w czasie ćwiczenia Combined Resolve XIII

W poniedziałek, 27 stycznia, ćwiczących żołnierzy, w tym z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, odwiedziły oficjalne delegacje wojskowe.

Wśród zaproszonych delegacji znaleźli się przedstawiciele USA, Grecji, Niderlandów, Rumunii, Bośni, Łotwy, Włoch, Bułgarii, Niemiec, NATO oraz Polski z ambasadorem Tomaszem Szatkowskim, Stałym Przedstawicielem Rzeczypospolitej Polskiej przy NATO i Unii Europejskiej oraz generałem Jarosławem Miką, dowódcą generalnym RSZ.

Delegacje zapoznane zostały z możliwościami i funkcjonowaniem międzynarodowego centrum treningowego Joint Multinational Readines Center (JMRC) w Hohenfels oraz z organizacją i strukturą ćwiczenia Combined Resolve XIII. Goście mieli również okazję obserwować ćwiczące pododdziały, w tym żołnierzy polskiego pancerno-zmechanizowanego zgrupowania batalionowego, który tworzą głównie żołnierze z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej (17 WBZ) oraz 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10 BKPanc). Ponadto goście obserwowali pracę międzynarodowego kierownictwa ćwiczenia (HICON-u), którym kieruje gen. dyw. Stanisław Czosnek, dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

Następnie poszczególni przedstawiciele delegacji spotkali się z żołnierzami ze swoich krajów. Polska delegacja uczestniczyła w uroczystości odsłonięcia tablicy i oddała hołd, żołnierzom amerykańskim, którzy w czasie II wojny światowej nieśli wolność polskim więźniom niemieckich obozów koncentracyjnych, pracy oraz jeńcom wojennym.

Ponadto przedstawiciele polskiej delegacji spotkali się z kierownictwem ćwiczenia, gdzie dowódca Czarnej Dywizji gen. dyw. Stanisław Czosnek szczegółowo omówił i zapoznał przybyłych z celami i założeniami ćwiczenia oraz ze sposobem ich realizacji w poszczególnych jego fazach. Chodziło nie tylko o uzyskanie powodzenia operacji militarnej, ale również o zapewnienie bezpieczeństwa ludności lokalnej w ogarniętym konfliktem zbrojnym kraju.

Ważnym punktem wizyty polskiej delegacji była sposobność zapoznania się z funkcjonowaniem i rytmem pracy stanowiska dowodzenia 17WBZ. Gen. bryg. Robert Kosowski, dowódca 17 WBZ zaprezentował aktualną sytuację oraz przedstawił wspólne przedsięwzięcia dotychczas realizowane z amerykańską 2 ABCT (Pancerną Brygadową Grupą Bojową).

Tekst: mjr Artur Pinkowski

red. PZ

autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
Outside the Box
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Rosyjskie inwestycje wojskowe na kierunku północnym
Terytorialsi niosą pomoc po wypadku na torach
Nowy starszy podoficer w SGWP
Polscy żołnierze na podium Pucharu Świata
Together on the Front Line and Beyond
Wojsko Polskie wspiera 34. finał WOŚP
Antydronowa tarcza dla polskiego nieba
Partnerstwo daje siłę
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
Nowoczesna hala remontowa dla Abramsów
Oko na Bałtyk
Zmiana warty na wschodniej granicy
Przeprowadzka CSWOT-u
Polscy żołnierze pokonali w szermierce Francuzów
Szef MON-u spotkał się z olimpijczykami w mundurach
Szwedzi z Piorunami
Kursy podoficerskie po nowemu
Prawie co trzeci polski olimpijczyk jest żołnierzem
Na styku zagrożeń
Ottokar-Brzoza w zawieszeniu
Pracownik MON-u szpiegował – służby mają dowody
GROM szkoli przyszłych operatorów
Ekstremalnie ważny cel
Partnerstwo Polski i Litwy
Kierunek Rumunia
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów
Sprawdzili się na macie i w ringu
Co nowego w przepisach?
HIMARS-y w Rumunii
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Rada Pokoju Trumpa rusza bez Polski
Terytorialsi konstruktorami dronów
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
Amunicja dla Pilicy i Rosomaków zamówiona
PKW „Noteć” – koniec misji
To nie mogło się udać, ale…
Negocjacje w sprawie gruntów pod bazę śmigłowców
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Ferie na poligonie, czyli zimowa próba charakteru
„Tarcza Wschód” – plany na 2026 rok
Litwa stawia na poligony
Zatrzymanie pracownika MON-u
Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź
Polscy oficerowie obejmą prestiżowe stanowiska
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Ostatnia minuta Kutschery
Pies pomaga walczyć z PTSD
Maj polskich żywych torped
Amerykanie zarobią na Duńczykach
Obiekty ze Wschodu nad Polską. Wojsko wprowadziło ograniczenia
Ferie z wojskiem
Gladius wzmacnia armię
Czarne Pantery odsłaniają swoje tajemnice
Premier wojenny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rusza kwalifikacja wojskowa 2026
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Zimowi podhalańczycy
Snajperzy WOT-u szkolili się w Beskidzie Wyspowym
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO