moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sztandar dla wielkopolskich terytorialsów

26 stycznia 2020 roku, w dniu 101 rocznicy zaprzysiężenia Powstańców Wielkopolskich, na Placu Wolności w Poznaniu, 12 Wielkopolska Brygada OT, jako czwarta jednostka WOT otrzymała sztandar wojskowy.

Z rąk ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka sztandar odebrał pułkownik Rafał Miernik dowódca 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. Stanisława Taczaka.

- Wręczenie sztandaru to najwyższe wyróżnienie dla jednostki w wojsku polskim i wielka nobilitacja dla jej dowódców i żołnierzy. Potwierdza profesjonalizm kadry całej formacji w wypełnianiu żołnierskich powinności względem ojczyzny i narodu - napisał do uczestników uroczystości prezydent Andrzej Duda.

- Sztandar, ten symbol odwagi i honoru, wyraża także wasz związek ze społecznością Poznania i województwa wielkopolskiego. Wypowiadając słowa roty, przekraczacie granicę, która dzieli rekruta od żołnierza, ale zarazem zaciągacie zobowiązanie na całe życie. Zobowiązujecie się do dochowania wierności Rzeczpospolitej, zapewnienia jej niepodległości i suwerenności, a narodowi bezpieczeństwa i pokoju. Życzę, abyście pod waszym sztandarem byli dumą społeczeństwa Wielkopolski – kontynuował Prezydent Duda.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, w swoim przemówieniu podkreślił, że sztandar to symbol, który nawiązuje do wydarzeń sprzed 101 lat. - W tym miejscu powstańcy wielkopolscy, a w zasadzie żołnierze wielkopolskiej armii złożyli swoją przysięgę. Wierność ojczyźnie - to wyróżniało poprzednie pokolenia, ale też wyróżnia dziś żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Wojska Polskiego - mówił minister Mariusz Błaszczak.

Wręczenie sztandaru poprzedziło zaprzysiężenie kilkudziesięciu ochotników, którzy kilkanaście dni wcześniej rozpoczęli służbę w 12 Wielkopolskiej Brygadzie OT.

Ojcem chrzestnym sztandaru jest Jerzy Gogołkiewicz, wnuk generała Stanisława Taczaka (pierwszego, naczelnego dowódcy Powstania Wielkopolskiego, patrona brygady), a matką chrzestną Pani Elżbieta Wawrzynkiewicz, prezes Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych.

12 Wielkopolska Brygada OT jest czwartą jednostką Wojsk Obrony Terytorialnej, której wręczony został sztandar wojskowy. Pierwsze trzy sztandary dla brygad OT z Podlasia, Lubelszczyzny i Podkarpacia wręczone zostały przez Prezydenta RP w dniu 27 września 2019 roku w Warszawie.

Sztandar jest znakiem jednostki wojskowej, jest on symbolem sławy wojennej i tradycji oraz wierności, honoru i męstwa, których Ojczyzna wymaga od swych żołnierzy.

Obowiązkiem żołnierza jest bronić i strzec sztandaru jednostki wojskowej, w razie utraty sztandaru wskutek słabości ducha bojowego, jednostka ulega rozformowaniu.

Wojska Obrony Terytorialnej funkcjonują jako odrębny rodzaj sił zbrojnych od początku 2017 roku. Docelowa liczebność formacji to 53 tys. żołnierzy w siedemnastu brygadach OT (po jednej w każdym województwie i dwie na terenie Mazowsza). Głównym zadaniem WOT jest przeciwdziałanie skutkom kryzysów i klęsk żywiołowych, uzupełnianie i wspieranie służb ratowniczych, a w razie wojny współdziałanie z wojskami operacyjnymi.

Tekst: ppłk Marek Pietrzak/WOT

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Powrót WAM-u
Wielkie skakanie w Nowym Glinniku
Miliardy złotych na miny przeciwpancerne
Fińska armia luzuje rygory
Znów mogą strzelać z Grotów w Nietoperku
Buty wojskowe z logo producenta – jest rozporządzenie MON-u
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
NATO i USA o Iranie
Zbrojeniówka wchodzi do Raciborza
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Nominacje generalskie z okazji Dnia Flagi
Amerykańskie MRAP-y w polskiej wersji. Kulisy metamorfozy
Od cyberkursu po mundurówkę
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
Centrum pomocy i opieki
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Szpital w Płocku „przyjazny wojsku”
Świat się zbroi na rekordową skalę
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Zbrodnia i kłamstwo
Cel: wzmocnić odporność małych społeczeństw
Nowy sprzęt wojsk specjalnych
Na służbie z karabinem, po godzinach z szablą w dłoni
Gotowi do działania
Prawie pół miliona uczniów po edukacji z wojskiem
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
New Approach to Military Reserve
„Kryzys” na AWL-u
Przekuwanie pomysłów w produkty
Ukraina lekcją dla Polski i całego NATO
„Huragan” na kursie
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Zaproszenie do przygody
Wypadek w PKW UNIFIL
Borsuki w okopach
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Syndrom Karbali
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Groźny incydent w Libanie
Rzeźnik w rękach GROM-u
Ostatni cichociemny patronem szkoły w Gliwicach
Armia na kryzys
Polsko-czeski zespół tuż za podium na Locked Shields ’26
Pieniądze z SAFE coraz bliżej
Adaptacja i realizm
Sportowe emocje na wojskowej spartakiadzie w Łasku
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
JWK trenuje na paralotniach
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Zmiana warty w Szkole Orląt
Ćwiczą i budują drony w 17 WBZ
Dwunasty Husarz w powietrzu
Nauki i nauczki z Afganistanu
Polska będzie produkować Pantery
Desant, konie i czołgi…
Marynarz w koreańskim tyglu
Początek wielkiej historii
Miecz w ręku NATO
Okiełznać Rosomaka
Wojsko testuje systemy antydronowe
Zasiąść za sterami Apache’a
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Zbrodnia bez kary
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium
Wielkie serce K9
Pasja i fart
Po pierwsze: ogarnąć chaos
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO