Polski trotyl nadal będzie wykorzystywany do produkcji bomb dla amerykańskich sił powietrznych – poinformował w czasie MSPO Nitro-Chem. Do 2022 roku za ocean ma trafić 20 tys. ton materiału wybuchowego wyprodukowanego w bydgoskich zakładach. Wartość przyszłego kontraktu to ok. 100 mln dolarów.
Załadunek bomby Mk 84 na samolot F-16.
Bydgoskie Zakłady Nitro-Chem dostarczają trotyl do Stanów Zjednoczonych od 2017 roku. Jego odbiorcą jest General Dynamics Ordnance and Tactical Systems, producent bomb serii Mk 80 dla amerykańskich sił powietrznych. Dzięki materiałom wybuchowym z Polski powstało kilkadziesiąt tysięcy sztuk amunicji. – To świetny przykład tego, jak polskie i amerykańskie firmy współpracują. Jest to niezbędne obu krajom. Serdecznie dziękuję zaangażowanym firmom – mówiła Georgette Mosbacher, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, która uczestniczyła w środę w konferencji podsumowującej dotychczasową kooperację.
– W 2019 roku sukcesem zakończył się dotychczasowy kontrakt na dostawę bomb Mk-84 dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Polscy partnerzy odegrali kluczową rolę podczas jego realizacji – zaznaczył David Dunavin z General Dynamics Ordnance and Tactical Systems. Poinformował także, że współpraca będzie kontynuowana. General Dynamics do 2022 roku zamierza zamówić kolejne 20 tysięcy ton materiałów wybuchowych. – Jesteśmy jedynym producentem TNT na świecie, który uzyskał certyfikat i może być wykorzystywany przez amerykańskie wojsko. Dotychczasowy obrót z amerykańskimi partnerami przekroczył wartość 100 mln dolarów. Kolejne zamówienia zapewne podwoją tę kwotę – skomentował Krzysztof Kozłowski, prezes Nitro-Chemu.
W bomby z rodziny Mk-80 są uzbrojone niemal wszystkie siły powietrzne państw należących do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Bomba Mk-84 to największa z tej serii – waży ponad 900 kg, ma długość 3300 mm, średnicę 457 mm, a jej głowica bojowa waży prawie 430 kg. Bydgoskie Zakłady Chemiczne Nitro-Chem należą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W latach 2017 i 2018 firma odnotowała największy przychód z eksportu ze wszystkich spółek skonsolidowanych w PGZ. Niedawno Nitro-Chem zakończył wdrażanie technologii produkcji bomb lotniczych, dzięki czemu będzie mógł produkować bomby Mk-82. Będą w nie uzbrajane myśliwce F-16.
Na Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach „Polska Zbrojna” przygotowała wydanie specjalne.
Nasze wydawnictwo będziecie mogli bezpłatnie dostać w czasie trwania kieleckiej imprezy na naszym stoisku (stoisko nr D66, hala D), na stoisku Ministerstwa Obrony Narodowej oraz w punkcie prasowym MSPO.
Czytelników, którzy nie dotrą na największe w Polsce targi zbrojeniowe, zachęcamy do lektury elektronicznej wersji numeru specjalnego „Polski Zbrojnej”.
autor zdjęć: Wikipedia, Michał Niwicz
komentarze