Przez cały miniony tydzień w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej przebywali podchorążowie z Akademii Wojsk Lądowych z Wrocławia. Przyszli saperzy szkolili się pod okiem doświadczonych specjalistów z pancernej brygady.
Podczas kilkudniowych zajęć młodzi adepci sztuki wojennej zgłębiali tajniki wiedzy, która z całą pewnością będzie im przydatna podczas zawodowej służby wojskowej po zakończeniu nauki. Podchorążowie z uczelni z Wrocławia spędzili w pancernej brygadzie pięć dni. W tym czasie w ramach szkolenia programowego z przedmiotu dowodzenie pododdziałami inżynieryjnymi zdobywali wiedzę między innymi z zakresu budowy i eksploatacji maszyn inżynieryjnych, taktyki wojsk inżynieryjnych czy działania oddziału zabezpieczenia ruchu. Ponadto wykonywali strzelania zarówno z wozów, jak i broni indywidualnej. Wszystkie przedsięwzięcia realizowane były oczywiście pod czujnym okiem saperów z 10 Brygady Kawalerii Pancernej.
Piątek, 22 marca 2019 roku, był zwieńczeniem tygodniowego szkolenia. Ostatni dzień pobytu w pancernej brygadzie to zapoznanie podchorążych z działaniem plutonu minowania jako Oddziału Zaporowego. W tym dniu na zajęciach przygotowanych przez kompanię saperów ze świętoszowskiej jednostki, obecni byli także żołnierze z 16 batalionu saperów 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, którzy obecnie przygotowują się do dyżuru w strukturach Sił Odpowiedzi NATO. Żołnierze tamtejszej jednostki wystąpili z wnioskiem o możliwość uczestniczenia w zajęciach, w celu pogłębienia posiadanej wiedzy.
Kilkugodzinne zajęcia to czas, kiedy obecni na nich podchorążowie i żołnierze z jednostki z Niska mogli zapoznać się ze składem, wyposażeniem, możliwościami oraz przeznaczeniem plutonu minowania kompanii saperów. Na szkoleniu zostały także szczegółowo omówione zasady przygotowania, organizacji i działania Oddziału Zaporowego.
Ostatnim realizowanym zagadnieniem tego dnia był praktyczny pokaz zakładania narzutowych zapór minowych. Podchorążowie oraz saperzy z 16 Batalionu Saperów obserwowali działanie transportera minowania narzutowego - inżynieryjny system minowania Kroton. W związku z tym, że na zajęciach używano min ćwiczebnych, możliwe było podejście oraz zobaczenie z bliska, jak wygląda wykonanie takiego pola.
Jak powiedział szef wojsk inżynieryjnych major Łukasz Lisek: – Dzięki wizytom w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej podchorążowie mogą zobaczyć w praktyce to, co znają z podręczników. Jest to dla nich doskonała okazja, żeby przygotować się do swojej dalszej służby po zakończeniu nauki w Akademii Wojsk Lądowych.
Tekst: kpt. Katarzyna Sawicka
autor zdjęć: 10 BKPanc
komentarze