moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W WOT uczymy ratować ludzkie życie

W miniony weekend pierwsza grupa żołnierzy WOT ukończyła kurs ratowników wodnych. Na trzydziestu uczestników egzamin końcowy zdało dwudziestu siedmiu żołnierzy. Tego typu szkolenia są praktycznym przygotowaniem do wspierania lokalnych społeczności, co jest wpisane w misję formacji.

Przeprowadzony od 4 do 10 czerwca kurs ratowników wodnych był pierwszym tego typu przedsięwzięciem szkoleniowym zorganizowanym przez dowództwo WOT. Wzięło w nim udział 30 żołnierzy, w tym 17 pełniących terytorialną służbę wojskową oraz 13 żołnierzy zawodowych, reprezentowali oni sześć pierwszych brygad OT. Wśród szkolonych były dwie kobiety.

Szczególnie teraz, w zbliżającym się okresie letnim, kiedy dochodzi do wielu utonięć, umiejętności ratowania tonących są szczególnie przydatne. Realizacja tego typu kursów ma na celu rozwijanie kompetencji żołnierzy wojsk obrony terytorialnej, tak aby byli oni realnym wsparciem lokalnych społeczności. Jak powiedział dowódca WOT gen. bryg. Wiesław Kukuła: - Terytorialsi są częścią społeczności lokalnych, wykształcenie w nich zdolności ratowniczych uczyni nasze społeczności bezpieczniejszymi również w czasie pokoju.

Kurs został przeprowadzony przez WOPR-Warszawa. Zajęcia praktyczne odbywały się na Zalewie Zegrzyńskim oraz w specjalistycznych warunkach na jednym z warszawskich basenów. Kursanci szkolili się z pływania i technik ratownictwa wodnego, również w umundurowaniu. Uwaga została skupiona także na organizacji pracy ratownika i sprzęcie, który musi on wykorzystywać w swojej pracy. Całość kursu trwała 68 godzin, a kwalifikacja obejmowała pływanie na dystansie 400 m. stylem dowolnym w czasie poniżej 8 minut oraz pływanie pod wodą na dystansie 25 m.

Żołnierze, którzy zdali egzamin i uzyskali uprawnienia ratownika wodnego, mogą pracować zarobkowo na pływalniach, kąpieliskach, spływach kajakowych, koloniach, itp. pod warunkiem ukończenia kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz uzyskania dodatkowych kwalifikacji przydatnych w ratownictwie (np.: sternika motorowodnego, instruktora pływania, itp.).

Kolejne edycje tego typu kursów będą organizowane przez brygady obrony terytorialnej.

Tekst: ppłk Marek Pietrzak

red. PZ

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Generał z cienia
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
„Oczy i uszy” Bursztynowej Dywizji
Tu nie ma miejsca na błędy
Wspólny trening polskich i portugalskich marynarzy
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Leopardy 2PL na podium
Ogniowy debiut polskich AH-64D
Polsko-kanadyjska współpraca
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Wsparcie ma znaczenie
Ślady, których nie widać
Strzały na granicy. Żołnierz uniewinniony
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Kluczowe stanowisko w armii dla gen. Nowaka
Podziemny szpital na trudne czasy
Spędź wakacje z wojskiem! Z pancerniakami, marynarzami…
Kraków zaprosił weteranów
Chcą budować dla Amerykanów
Dowódca eskadry F-35 o sile Husarzy
Wielka gra na ukraińskim froncie
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
NATO i USA o Iranie
Od indeksu do munduru
Lotnisko w zanadrzu
SAFE: jest kolejna umowa – na dostawę amunicji
Groźny incydent w Libanie
Syndrom Karbali
Tatuaże pod mundurem
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Miłość od pierwszego wejrzenia
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Czerwieńsze będą…
Biało-czerwona na Monte Cassino
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
SAFE dla Tarczy Wschód
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Oswoić „latający komputer”
Początek wielkiej historii
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Specjalsi: mała, wielka siła
Nowa baza US Army w Polsce?
Marsz prawdę ci powie
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Siły powietrzne na pomoc Polce w potrzebie
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
K9, ognia!
Strzelcy wyborowi muszą się lubić
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bez zmian w emeryturach
Historyczny dzień z SAFE w Stalowej Woli
WOT pomaga gasić ogromny pożar na Mazowszu
Równanie z „Iksem”
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Polsko-estońska współpraca
Za sterami DORSZ i myśliwców

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO