moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Uroczystości w Kostowie

W Kostowie w gminie Byczyna, pod pierwszym w województwie opolskim pomnikiem poświęconym ofiarom katastrofy smoleńskiej, z udziałem żołnierzy 10 Brygady Logistycznej, odbyły się uroczystości upamiętniające 8. rocznicę katastrofy.

Na uroczystości, do niewielkiego Kostowa przybyli przedstawiciele Parlamentu RP, lokalnych władz państwowych i samorządowych, organizacji kombatanckich, pozarządowych oraz mieszkańcy Opolszczyzny. Dowódcę 10 Brygady Logistycznej reprezentował szef Logistyki Brygady podpułkownik Bogdan Drąg.

Obchody rozpoczęły się Mszą święta w kościele p.w. Św. Augustyna w intencji tych, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku. Po jej zakończeniu wszyscy udali się na miejscowy cmentarz pod pomnik ofiar katastrofy. Tam odbyła się zasadnicza część uroczystości, której dowódcą był major Marek Król.

W jej trakcie wojewoda opolski Adrian Czubak odczytał list od premiera RP Mateusza Morawieckiego – „Szanowni Państwo, pamięć stanowi o sile i autonomii narodu, buduje jego tożsamość. Musi być to pamięć żywa, przejawiająca się w działaniu. Dlatego mamy obowiązek nie tylko o Tragedii Smoleńskiej pamiętać, ale też przenosić w przyszłość testament jej Ofiar”.

 

Następnie porucznik Radosław Chojna-Abarchan odczytał Apel Pamięci, a żołnierze z kompanii honorowej batalionu dowodzenia i zabezpieczenia 10 Brygady Logistycznej oddali salwę honorową. Uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy pod pomnikiem.

Pomnik smoleński w Kostowie ma kształt obelisku z tablicą, której treść brzmi: „10 kwietnia 2010. Pamięci prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego oraz wszystkich ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Kostów 2013".

Źródło: kpt. Piotr Płuciennik

red. PZ

autor zdjęć: Jerzy Smajdor

dodaj komentarz

komentarze


Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Z prądem i pod prąd
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Abordaż z polskim wsparciem
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Wzmocnienie krajowej produkcji amunicji 155 mm
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wicher ochrzczony, jutro stanie na wodzie
Zmiana posterunku honorowego – transmisja na żywo
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
SMS-y ostrzegą o zagrożeniu z powietrza
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Flanka pod strażą
Prezydent: siła narodu jest siłą żołnierza!
Święto Wojska Polskiego – transmisja na żywo
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Drony na autopilocie
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Nowy dom dla Husarzy i FA-50
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
Wicher na morzu
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Szef MON: najlepszych nagradzamy awansami generalskimi
Młodzi medycy na poligonie
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Generał w niewoli
„Wicher” na wodzie
MON i MSZ o szczycie NATO
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Szef MON-u na obchodach Święta Wojska Polskiego
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Azjatycka szansa
Wojsko pomaga ofiarom wypadku na Węgrzech
Łódź centrum serwisowym Apache’y
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Legion Medyczny na poligonie
Zapraszamy na Święto Wojska Polskiego
Siatka antydronowa
Dwa marzenia spełnione naraz
Oni strzegą naszego spokoju
Rok 2027 bez Air Show Radom
Gorący lipiec PKW Łotwa
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Nowy ośrodek badań WIML
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Kartki sercem malowane
Coraz więcej Alpha Scramble
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO