moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Chcesz zostać podoficerem WOT? Ten kurs jest dla ciebie!

Trwa nabór na pierwszy kurs dla kandydatów na podoficerów wojsk obrony terytorialnej. To szkolenie wyłącznie dla cywilów. Na ochotników czeka 50 miejsc. Dokumenty można składać do 15 listopada. – Spodziewamy się dużego zainteresowania, głównie osób z organizacji proobronnych – mówi st. chor. sztab Andrzej Wojtusik z Dowództwa WOT.

Decyzję o rozpoczęciu naboru kandydatów na podoficerów wojsk obrony terytorialnej minister obrony narodowej podpisał pod koniec października. Nabór na szkolenie podoficerskie na potrzeby WOT-u będzie prowadzony wyłącznie spośród osób ze środowiska cywilnego. – Tym sposobem staramy się pozyskiwać podoficerów bez konieczności sięgania po zasoby wojsk operacyjnych. To dla nas bardzo ważne, aby nie obciążać naszymi potrzebami innych rodzajów sił zbrojnych – podkreśla st. chor. sztab. Andrzej Wojtusik z Dowództwa WOT.

Jakie wymagania?

Aby wziąć udział w szkoleniu trzeba spełnić kilka warunków: mieć polskie obywatelstwo i co najmniej 18 lat, być fizycznie i psychicznie zdolnym do pełnienia czynnej służby wojskowej. Nie można być karanym za przestępstwo umyślne. Od ochotników wymagane jest też co najmniej średnie wykształcenie. Jednak – zgodnie z decyzją ministra – dopuszcza się możliwość składania wniosku przez osoby, które nie mają świadectwa ukończenia szkoły średniej. Pod warunkiem, że kandydat przedstawi komisji rekrutacyjnej dokumenty w dniu zdawania egzaminów kwalifikujących do udziału w kursie. – Przydatne mogą być wszelkie dokumenty potwierdzające kwalifikacje i umiejętności, czyli na przykład świadectwa językowe, ukończone kursy, specjalizacje zawodowe – wymienia st. chor. sztab. Wojtusik. Atutem mogą być także rekomendacje organizacji proobronnych czy zaświadczenie szkoły realizującej program przysposobienia obronnego lub edukacji dla bezpieczeństwa.

Ale wymogi formalne to nie wszystko. – Pamiętajmy, że kurs podoficerski to kształcenie przyszłych liderów, przywódców. Dlatego wymagamy od nich również otwartej głowy i samodzielności. Dowódca musi być otwarty na problemy ludzi oraz stosować innowacyjne metody zarządzania i szkolenia. Chcemy, by trafiali do nas najlepsi – dodaje podoficer z WOT-u.

Pierwszy taki nabór

Ochotnicy zainteresowani szkoleniem podoficerskim muszą złożyć wnioski do dyrektora Departamentu Kadr za pośrednictwem Wojskowej Komendy Uzupełnień do 15 listopada (wzór wniosku do pobrania na stronie internetowej Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu). Ochotników czeka rozmowa kwalifikacyjna oraz egzamin ze sprawności fizycznej, test z wiedzy ogólnej i języka angielskiego. – Kwalifikacje będą prowadzone w przyszłym roku, dlatego jeszcze nie znamy szczegółowego harmonogramu – przyznaje st. chor. Marcin Szubert, rzecznik SPWL w Poznaniu, ale zapewnia, że do prowadzenia kursu kadra Szkoły jest przygotowana.

– Chcielibyśmy doprowadzić do tego, aby już na etapie kwalifikacji wyłowić osoby o najlepszych predyspozycjach przywódczych i komunikacyjnych, ponieważ są to kluczowe kompetencje dla najniższych szczebli dowódców WOT – mówi st. chor. sztab. Wojtusik.

Na kurs na pierwszy stopień podoficerski zostanie przyjętych 50 najlepszych kandydatów. Szkolenie potrwa w sumie dziewięć miesięcy, ale przez pierwsze trzy miesiące będzie się odbywać szkolenie podstawowe. Wszyscy ochotnicy mają się szkolić się w grupie pancerno- zmechanizowanej, w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych. – Póki nie mamy własnej placówki, będziemy bazować na wiedzy instruktorów z Poznania. Mają ogromne doświadczenie w przygotowaniu i szkoleniu przyszłych kaprali – mówi st. chor. sztab. Wojtusik.

Ale być może kolejne kursy podoficerskie odbędą się już w szkole WOT. Trwają bowiem prace nad utworzeniem Szkoły Podoficerskiej WOT w Siedlcach. – Pierwszy kurs w Poznaniu traktujemy trochę jak pilotaż. Tu program szkolenia jest ustandaryzowany dla wszystkich kandydatów na kaprali. Docelowo chcielibyśmy, aby w przyszłym programie szkolenia podoficerów WOT więcej było zagadnień związanych ze specyfiką działania piechoty lekkiej. Nowością ma być też e-learning – podkreśla st. chor. sztab. Wojtusik. Ochotnicy, którzy ukończą kurs w Poznaniu, już jako kaprale obejmą stanowiska w wojskach obrony terytorialnej.

Wojsko nie narzeka na brak zainteresowania. – Codziennie odbieram po kilka telefonów od osób zainteresowanych szkoleniem. Myślę, że znaczna część z nich zdecyduje się na złożenie wniosku – mówi st. chor. Szubert. 

Paulina Glińska, Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze

~bialasek09
1509950280
Troszkę to źle, nie lepiej poczekać rok, i z aktualnych ludzi co służą w WOT wyławiać narybek?
BC-83-C1-76
~Blazej
1509727980
Dopiero robie średnie ale chętnie pójdę jak mnie wezmą.
00-96-7A-1A
~Bania
1509719460
idz do WKU
E9-13-1F-76
~Kamil
1509689460
A co jeżeli jest się już żołnierzem WOT?
0B-DD-25-06

Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
Co nowego w przepisach?
Silniejsza obrona granic Litwy
Zdarzyło się w 2025 roku – IV kwartał
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Powrót do przeszłości Westerplatte
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
The Era of Polish IFVs
Niebo pod osłoną
Amerykański szogun
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Nowe oznakowanie pojazdów Żandarmerii Wojskowej
Gąsienicowy Baobab dla polskiego wojska
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Ferie z WOT – załóż mundur i przejdź szkolenie wojskowe
Terapeutyczny kalendarz – cegiełka na pomoc dla weteranów
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
Miliardy na logistykę i łączność
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
Nowe Daglezje na nowy rok
Oskarżony Maduro
MON wzmacnia południowo‑wschodnią Małopolskę
W cieniu dumy floty
Góral z ORP „Gryf”
„Koalicja chętnych” o gwarancjach dla Ukrainy
Trump zabrał głos po ataku na Wenezuelę
Przyszłość Peruna i polskiego kosmodromu
MilTech trampoliną dla nowoczesnych technologii
Odpalili K9 Thunder
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
PKW „Noteć” – koniec misji
Na tronie mistrza bez zmian
Maduro czeka na zarzuty, głos zabierze ONZ
Żołnierze z Braniewa pomagają walczyć ze śnieżycą
Ósmy Husarz już wylądował w Ebbing
Wielkopolanie powstali przeciw Niemcom
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Dyplomatyczna gra o powstanie
Wojsko kontra śnieżyce
Skażenie środkiem bojowym jak prawdziwe
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Ministrowie ds. służb: Wnioskujemy o spotkanie z prezydentem
Przyszłość obrony i odstraszania
Piątka z czwartego wozu
Snowboardzistka i pływacy na medal
Koniec bezkarności floty cieni?
USA: chcemy Grenlandii
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Piechota górska w Wojnarowej coraz liczniejsza
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Pancerniacy jadą na misję
Zdarzyło się w 2025 roku – III kwartał

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO