moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Amerykańscy żołnierze uczą się polskiej historii

Jak wyglądał polski husarz, kiedy odzyskaliśmy niepodległość i kto walczył w powstaniu warszawskim – tego mogli dowiedzieć się amerykańscy żołnierze podczas prelekcji historycznych zorganizowanych przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej. Multimedialne prezentacje mają stać się cykliczną ofertą dla żołnierzy armii sojuszniczych stacjonujących w naszym kraju.

– Naszym celem jest przybliżenie historii Polski, promocja naszych sił zbrojnych i kształtowanie pozytywnego wizerunku polskiej armii wśród wojsk NATO – mówi mjr Zbigniew Zielonka, cz. p.o. kierownik Wydziału Upowszechniania Tradycji Orężnych Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie.

Oficer prowadzi specjalne prelekcje historyczne dla kadry dowódczej i żołnierzy wojsk sojuszniczych stacjonujących w Polsce. Prezentuje w ich trakcie najważniejsze wydarzenia z 1000-letnich dziejów naszego kraju. Prezentacje zorganizowało WCEO przy wsparciu 6 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Ustce.

Od Piastów do NATO

Pierwsze dwa wykłady odbyły się 16 października w 34 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Wysłuchało ich ponad 300 żołnierzy z 2 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej 1 Dywizji Piechoty z USA. Jednostka od września tego roku przebywa w Polsce w ramach operacji „Atlantic Resolve”, a jej zadaniem jest wojskowe wzmocnienie wschodniej flaki NATO.

Jej żołnierze stacjonują m.in. w Żaganiu, Bolesławcu, Świętoszowie, Skwierzynie i Karlikach. Kolejna prelekcja, tym razem dla około 100 Amerykanów, planowana jest 17 października w 35 Dywizjonie Rakietowym Obrony Powietrznej w Skwierzynie. – Prezentacje pokazywane są w miejscach stacjonowania wojsk sojuszniczych – wyjaśnia mjr Zielonka. Oficer dodaje, że podczas 70-minutowego wykładu prezentowana jest nasza historia: od chrztu Polski po wstąpienie do NATO, ze szczególnym uwzględnieniem chwały naszego oręża.

– Wykład ma być ciekawy i dynamiczny, dlatego urozmaicają go m.in. fragmenty scen filmowych, teledysków oraz muzyka nawiązująca do pokazywanego okresu np. „Bogurodzica”, „Polonez husarii” czy utwór zespołu Sabaton „40:1” o obronie Wizny – uzupełnia kmdr por. Krzysztof Rumiński z 6. WOG, współautor prezentacji.

Pierwotnie prelekcja powstała w 2015 roku na potrzeby I zmiany polskiego kontyngentu w Afganistanie w misji „Resolute Support”, aby przybliżyć żołnierzom międzynarodowej koalicji historię Polski. Przygotowany przez kpt. Zielonkę i kmdr. por. Rumińskiego wykład został zaprezentowany w sześciu bazach NATO dla kilkuset słuchaczy i spotkał się z dużym zainteresowaniem.

Dlatego decyzją wiceministra obrony prof. Wojciecha Fałkowskiego, na kanwie scenariusza prezentacji, jej autorzy opracowali specjalny folder „Poland – place of freedom” rozdawany podczas szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku. Natomiast teraz powstała prelekcja dla naszych sojuszników stacjonujących w Polsce.

Zrozumieć sojusznika

– Taki wykład historyczny to bardzo dobra idea, pozwala nam lepiej poznać Polskę, czujemy się tu bardziej potrzebni – mówi po wysłuchaniu prelekcji kpr. Daniel Fernandez Sanchez z 1 Dywizji Piechoty USA. Jak dodał, podczas wykładu najbardziej zainteresowały go informacje o historii związanej z naszym świętem niepodległości, a także wydarzenia dotyczące okresu II wojny światowej.

Z kolei kpt. Heidi Dayley była zaskoczona informacją, że pełną wolność nasz kraj odzyskał dopiero w 1989 roku. – Jestem pod wrażeniem, ile udało się Polsce osiągnąć przez ostatnie lata – mówiła. Amerykańska oficer chwaliła też pomysł wykładów. – To ważne, aby żołnierze znali historię, bo dzięki niej mogą lepiej zrozumieć dzisiejsze wydarzenia, idee, których bronimy i lepiej poznać Polskę, naszego sojusznika – stwierdziła kpt. Dayley.

Jak dodaje kmdr por. Rumiński, amerykańskich słuchaczy szczególnie zainteresował okres naszej najnowszej historii: od odzyskania przez Polskę niepodległości, przez Bitwę Warszawską, po czasy II wojny światowej. – Amerykanom wydawało się, że znają te dzieje, a wiele informacji było dla nich nowych, np. podsumowanie strat poniesionych przez nasz kraj w czasie II wojny – opowiada oficer.

Zgodnie z planami MON prezentacja historyczna ma być cyklicznie pokazywana naszym sojusznikom z kolejnych zmian przybywających do Polski. Prezentowana będzie nie tylko Amerykanom z Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, ale też m.in. żołnierzom Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej NATO stacjonującej na wschodzie kraju.

W WCEO trwają też prace nad filmową wersją prezentacji. W formie DVD rozpowszechniana będzie ona m.in. wśród attache wojskowych w naszym kraju. – Mamy nadzieję, że prace nad filmem zakończymy do końca tego roku – dodaje mjr Zielonka.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: st.szer Łukasz Macierzyński

dodaj komentarz

komentarze


Broń Hitlera w rękach AK
 
Ratownicy na medal
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
NATO on Northern Track
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Nowe zadania szefa SKW
Serwis K9 w Polsce
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Cień atomowej zagłady
Piedimonte – samobójcza misja
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Honor weteranom misji!
Po śladach polskich bohaterów
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
„Pierwsza Drużyna” na start
By Polska była bezpieczna
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Wojna w świętym mieście, epilog
„Ryś” z laserem
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Przysięga w Limanowej
„Grand Quadriga ‘24”
They Will Check The Training Results in Combat
Pokazali bojowego ducha
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
WAM wraca po latach
Polki pobiegły po srebro!
Mobilne dowodzenie
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Flota Bayraktarów w komplecie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatnia droga Pileckiego
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Nie szpital, a instytut
Podróż po AWACS-ie
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Wszystkie misje AWACS-a
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO