moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Festyn Komandosa już w najbliższy weekend

Od piątku do niedzieli każdy, kto znajdzie się w Dziwnowie, będzie mógł spotkać żołnierzy wojsk specjalnych. – W tym roku na Festynie Komandosa pojawią się specjalsi z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, GROM-u i Agatu – mówi Witold Brzozowski, organizator. Odbędą się także pokazy wyszkolenia specjalsów, rekonstrukcje walk i jarmark militarny.

Festyn Komandosa przygotowują byli żołnierze 1 Batalionu Szturmowego, tajnej jednostki, która działała w Dziwnowie do lat 90. To z niej wywodzą się żołnierze, którzy potem tworzyli GROM, Formozę czy JWK. Witold Brzozowski to właśnie jeden ze specjalsów z Dziwnowa. Od ośmiu lat organizuje popularną imprezę – Festyn Komandosa. – To pewnie jedyna taka okazja, by żołnierze wojsk specjalnych, i to z różnych jednostek, spotkali się w jednym miejscu i zaprezentowali zwykłym ludziom swoje umiejętności i wyposażenie – mówi Witold Brzozowski.

Tym, co wyróżnia tegoroczny festyn, są obchody 90-lecia polskiego spadochroniarstwa wojskowego. Związek Polskich Spadochroniarzy organizuje więc wystawy i spotkania z mistrzami sportu spadochronowego, m.in. ze Sławomirem Pomietlakiem (85 lat), najstarszym aktywnym do dziś instruktorem spadochroniarstwa w Polsce.

Główną atrakcją festynu będzie pokaz skoków ze śmigłowca do wody, które wykonają operatorzy wojsk specjalnych. Z pewnością wiele osób przyciągnie występ instruktorów izraelskiej sztuki walki komandosów – Krav Magi. Warto też zobaczyć patrol rozminowania w akcji oraz pokaz działania ratowników medycznych. Z kolei na strzelnicy pistoletowej i garnizonowej odbędzie się pojedynek strzelecki – weźmie w nim udział reprezentacja byłych żołnierzy oraz rywalizujących z nimi rekonstruktorów. Ci, którzy przyjadą do Dziwnowa, będą mieli szansę sprawdzić swoją kondycję na torze przeszkód oraz celność oka na strzelnicach. W festynie będą uczestniczyć także liczne grupy rekonstrukcyjne, które zapraszają na inscenizacje m.in. walk z okresu II wojny światowej, takich jak epizod, który miał miejsce podczas operacji „Market Garden”. W programie znalazły się również rekonstrukcje pt. „Marszałek Piłsudski odwiedza legionistów” czy inscenizacja „Po walce”.

W programie imprezy – jak co roku – nie mogło zabraknąć koncertu dudziarzy. Przemierzą oni ulice Dziwnowa w paradzie wraz z byłymi żołnierzami 1 Batalionu Szturmowego i obecnymi specjalsami. Miłośnicy wojskowego sprzętu będą mieli okazję do obejrzenia z bliska pojazdu Wirus, który przyjedzie do Dziwnowa z Bielska-Białej. Już niedługo znajdzie się on w wyposażeniu polskich wojsk rozpoznania. Tyle tylko, że do żołnierzy trafi w najnowszej wersji, jeszcze nieprezentowanej publicznie, natomiast na festynie producent – firma Concept pokaże starszą wersję.

To, co za każdym razem przyciąga tłumy, jest jarmark militarny, na którym zaopatrują się zawsze pasjonaci wojska i rekonstruktorzy. Organizatorzy zadbali też o kinomanów i zaplanowali maraton filmowy nt. „Bohaterowie”, podczas którego widzowie obejrzą dokumenty o wybitnych dowódcach. Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych. W parku, w którym zawsze odbywa się festyn, zostanie zorganizowany m.in. dziecięcy tor przeszkód.

Program VIII Festynu Komandosa można znaleźć na stronie www.festynkomandosa.pl. Patronem medialnym imprezy jest „Polska Zbrojna”.

Marcin Górka

autor zdjęć: Marcin Górka
 

dodaj komentarz

komentarze


Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
 
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Piedimonte – samobójcza misja
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
„Pierwsza Drużyna” na start
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
„Grand Quadriga ‘24”
Nie szpital, a instytut
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Nowe zadania szefa SKW
Cień atomowej zagłady
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
NATO on Northern Track
Mobilne dowodzenie
Po śladach polskich bohaterów
WAM wraca po latach
Honor weteranom misji!
Wszystkie misje AWACS-a
Broń Hitlera w rękach AK
Hełmy – nowoczesne i na miarę
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ostatnia droga Pileckiego
Pokazali bojowego ducha
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polki pobiegły po srebro!
Wojna w świętym mieście, epilog
Przysięga w Limanowej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
They Will Check The Training Results in Combat
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Podróż po AWACS-ie
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ameryka daje wsparcie
„Ryś” z laserem
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ratownicy na medal
Dodatkowe siły do ochrony granicy
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
By Polska była bezpieczna
Centrum Szkolenia WOT świętuje

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO