Od piątku do niedzieli każdy, kto znajdzie się w Dziwnowie, będzie mógł spotkać żołnierzy wojsk specjalnych. – W tym roku na Festynie Komandosa pojawią się specjalsi z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, GROM-u i Agatu – mówi Witold Brzozowski, organizator. Odbędą się także pokazy wyszkolenia specjalsów, rekonstrukcje walk i jarmark militarny.
Festyn Komandosa przygotowują byli żołnierze 1 Batalionu Szturmowego, tajnej jednostki, która działała w Dziwnowie do lat 90. To z niej wywodzą się żołnierze, którzy potem tworzyli GROM, Formozę czy JWK. Witold Brzozowski to właśnie jeden ze specjalsów z Dziwnowa. Od ośmiu lat organizuje popularną imprezę – Festyn Komandosa. – To pewnie jedyna taka okazja, by żołnierze wojsk specjalnych, i to z różnych jednostek, spotkali się w jednym miejscu i zaprezentowali zwykłym ludziom swoje umiejętności i wyposażenie – mówi Witold Brzozowski.
Tym, co wyróżnia tegoroczny festyn, są obchody 90-lecia polskiego spadochroniarstwa wojskowego. Związek Polskich Spadochroniarzy organizuje więc wystawy i spotkania z mistrzami sportu spadochronowego, m.in. ze Sławomirem Pomietlakiem (85 lat), najstarszym aktywnym do dziś instruktorem spadochroniarstwa w Polsce.
Główną atrakcją festynu będzie pokaz skoków ze śmigłowca do wody, które wykonają operatorzy wojsk specjalnych. Z pewnością wiele osób przyciągnie występ instruktorów izraelskiej sztuki walki komandosów – Krav Magi. Warto też zobaczyć patrol rozminowania w akcji oraz pokaz działania ratowników medycznych. Z kolei na strzelnicy pistoletowej i garnizonowej odbędzie się pojedynek strzelecki – weźmie w nim udział reprezentacja byłych żołnierzy oraz rywalizujących z nimi rekonstruktorów. Ci, którzy przyjadą do Dziwnowa, będą mieli szansę sprawdzić swoją kondycję na torze przeszkód oraz celność oka na strzelnicach. W festynie będą uczestniczyć także liczne grupy rekonstrukcyjne, które zapraszają na inscenizacje m.in. walk z okresu II wojny światowej, takich jak epizod, który miał miejsce podczas operacji „Market Garden”. W programie znalazły się również rekonstrukcje pt. „Marszałek Piłsudski odwiedza legionistów” czy inscenizacja „Po walce”.
W programie imprezy – jak co roku – nie mogło zabraknąć koncertu dudziarzy. Przemierzą oni ulice Dziwnowa w paradzie wraz z byłymi żołnierzami 1 Batalionu Szturmowego i obecnymi specjalsami. Miłośnicy wojskowego sprzętu będą mieli okazję do obejrzenia z bliska pojazdu Wirus, który przyjedzie do Dziwnowa z Bielska-Białej. Już niedługo znajdzie się on w wyposażeniu polskich wojsk rozpoznania. Tyle tylko, że do żołnierzy trafi w najnowszej wersji, jeszcze nieprezentowanej publicznie, natomiast na festynie producent – firma Concept pokaże starszą wersję.
To, co za każdym razem przyciąga tłumy, jest jarmark militarny, na którym zaopatrują się zawsze pasjonaci wojska i rekonstruktorzy. Organizatorzy zadbali też o kinomanów i zaplanowali maraton filmowy nt. „Bohaterowie”, podczas którego widzowie obejrzą dokumenty o wybitnych dowódcach. Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych. W parku, w którym zawsze odbywa się festyn, zostanie zorganizowany m.in. dziecięcy tor przeszkód.
Program VIII Festynu Komandosa można znaleźć na stronie www.festynkomandosa.pl. Patronem medialnym imprezy jest „Polska Zbrojna”.
autor zdjęć: Marcin Górka
komentarze