To dzień szczególny dla was, radosny, tak jak radosny jest dla polskiej armii. Stajecie się elitą armii, będziecie ją współkształtowali i tworzyli na nowo – mówił dziś minister obrony Antoni Macierewicz podczas promocji oficerskiej na placu Piłsudskiego w Warszawie. Stopień podporucznika otrzymało 165 podchorążych Wojskowej Akademii Technicznej.
W uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza wzięli udział m.in. szef MON Antoni Macierewicz, płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek, rektor-komendant WAT, oraz zastępcy szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego: gen. broni Michał Sikora i gen. bryg. Jan Dziedzic, którzy w imieniu prezydenta dokonali aktu mianowania podchorążych na pierwszy stopień oficerski.
– Armia polska to dzisiaj armia, która staje przed nowymi wyzwaniami, takimi wobec których potrzebujemy najodważniejszych z odważnych i najmądrzejszych z mądrych. Takich właśnie, jak wy. Dołączacie do elity elit, jaką jest kadra oficerska wojska polskiego – zwrócił się do podchorążych minister Antoni Macierewicz. Szef MON podkreślał siłę i znaczenie polskiego wojska we współczesnym świecie. – Za wami stoi pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który całe życie poświęcił temu, by Polska była niepodległa, by tacy ludzie jak wy mogli składać przysięgę, odbudowując armię polską i czynić ją silną i niezwyciężoną. Taką, która będzie zdolna spełnić konstytucyjny nakaz obrony ojczyzny, nawet wtedy, gdyby musiała walczyć sama – mówił minister.
Z kolei płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek, rektor-komendant WAT, uczelni, której absolwenci zostali mianowani na stopień podporucznika, odniósł się do wymagań, jakie współczesna armia stawia oficerom. – Obecnie o powodzeniu na polu walki coraz częściej decyduje umiejętne wykorzystanie zaawansowanych technologicznie systemów uzbrojenia i dowodzenia. Nowe technologie wymagają od ludzi nowych umiejętności. To wiedza i kwalifikacje są dziś głównym motorem napędowym postępu i rozwoju. Wojskowa Akademia Techniczna dobrze wpisuje się w zapotrzebowanie, jakie stawia współczesna, utechniczniona i zinformatyzowana armia – podkreślał rektor. I dlatego, jak zauważył, dzisiejsza promocja to wydarzenie niezwykle ważne nie tylko dla samych absolwentów i ich rodzin, ale też dla dowódców, wychowawców oraz całych sił zbrojnych. – Zyskują one bowiem nową kadrę doskonale wykształconych podporuczników inżynierów – mówił płk Szczurek.
Stopień podporucznika otrzymało dziś 165 absolwentów WAT-u, w tym 25 kobiet. Wśród promowanych było m.in. 45 absolwentów korpusu sił powietrznych, 35 – korpusu łączności i informatyki, 34 – korpusu logistyki, 15 – korpusu przeciwlotniczego oraz 12 – korpusu wojsk lądowych. Na pierwszy stopień oficerski mianowano też podchorążych z korpusów: inżynierii wojskowej, kryptologii i bezpieczeństwa, przeciwlotniczego, rozpoznania i walki elektronicznej oraz obrony przed bronią masowego rażenia. – Podporucznik magister inżynier – to brzmi dumnie. Kończąc trudne i wymagające poświęcenia studia, w pełni zasłużyliście na to, aby tę dumę odczuwać. Wierzę, że sprostacie powierzonym wam obowiązkom i nie zawiedziecie pokładanych w was nadziei – mówił do absolwentów Akademii płk Szczurek.
Po ślubowaniu oficerskim i odśpiewaniu „Hymnu do miłości Ojczyzny”, głos zabrał prymus tegorocznej promocji, Bartłomiej Turczyn, absolwent Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji. Studia ukończył ze średnią 4,65. – Gdy przed kilkoma laty wypowiadaliśmy słowa Roty Przysięgi Wojskowej, marzyliśmy o tym dniu. Dziś otwiera się kolejny, ważny etap naszego żołnierskiego życia. Jako nowo promowani oficerowie Wojska Polskiego rozpoczynamy zawodową służbę wojskową. Możemy z czystym sumieniem powiedzieć, że Wojskowa Akademia Techniczna przygotowała nas znakomicie do objęcia pierwszych stanowisk służbowych. Obiecujemy, że mundur oficera Wojska Polskiego nosić będziemy z dumą i godnością – mówił ppor. Turczyn.
Drugą i trzecią lokatę uzyskali absolwenci Wydziału Mechanicznego: Adrian Lewicki (średnia 4,51) i Mateusz Oszczypała (średnia 4,50). Uroczystości zakończyła defilada pododdziałów.
**
Wojskowa Akademia Techniczna kształci studentów od 1951 roku. W ofercie edukacyjnej znajdują się: studia pierwszego stopnia (inżynierskie i licencjackie), drugiego stopnia (magisterskie), trzeciego stopnia (doktoranckie), a także studia podyplomowe oraz kursy dokształcające i językowe. Na uczelni studiują kandydaci na żołnierzy zawodowych w specjalnościach technicznych. Absolwenci studiów wojskowych otrzymują tytuł zawodowy magistra inżyniera i są mianowani na pierwszy stopień oficerski – podporucznika. WAT oferuje też studia cywilne, po których uzyskuje się tytuł zawodowy inżyniera lub licencjata, magistra inżyniera lub magistra. Absolwenci studiów doktoranckich otrzymują stopień naukowy doktora.
Akademia kształci w ponad 90 specjalnościach na 20 kierunkach studiów. Do wyboru są m.in. bezpieczeństwo narodowe, budownictwo, chemia i inżynieria materiałów specjalnego przeznaczenia, elektronika i telekomunikacja, energetyka, informatyka w medycynie, lotnictwo i kosmonautyka, mechanika i budowy maszyn, zarządzanie, geodezja i kartografia, obronność państwa, inżynieria bezpieczeństwa.
autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/CO MON
komentarze