W ostatni weekend, 14-16 lipca 2017 roku, w Pucku odbyła się kolejna już edycja świetnej historycznej imprezy lotniczej. To, w tym mieście, 97 lat temu narodziło się nasze lotnictwo morskie.
Tu, w niespełna półtora roku po odtworzeniu polskiej Marynarki Wojennej, 1 lipca 1920 roku, powstała Baza Lotnictwa Morskiego przejmując po armii pruskiej kilka wraków wodnosamolotów typu "Friedrichshafen". To na jednej z wyremontowanych maszyn tego typu, 15 lipca 1920 r., chor. pil. Andrzej Zubrzycki wykonał pierwszy lot nad Morzem Bałtyckim z wymalowaną na kadłubie banderą Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej. Dzień ten jest świętem Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, która powstała 1 listopada 1994 roku.
Jest to też święto Pucka. Z tej też okazji organizowane są historyczne pikniki lotnicze przypominające, że to w tym mieście narodziła się i przez blisko 20 lat funkcjonowała zalążkowa jednostka lotnictwa morskiego. Tu w Pucku powstał i w latach 1920 - 1939 funkcjonował Morski Dywizjon Lotniczy bazujący w Pucku. Posiadał on na swoim wyposażeniu ponad 30 różnych typów i wersji wodnosamolotów, łodzi latających oraz samolotów kołowych. Wykonywał on zadania wywiadowcze, obserwacyjne, bombowo - torpedowe oraz łącznikowo - transportowe nad Morzem Bałtyckim i lądem. We wrześniu 1939 roku, pomimo podjęcia prób walki z lotnictwem i marynarką najeźdźcy hitlerowskiego, dywizjon nie odniósł znaczących sukcesów bojowych.
Uległ on znacznie liczniejszemu i znacznie lepiej wyposażonemu niemieckiemu lotnictwu. Podczas II wojny światowej polscy lotnicy morscy kontynuowali walkę w siłach powietrznych wszystkich państw koalicyjnych, głównie w obronie Anglii i północnego Atlantyku. Tradycje Morskiego Dywizjonu Lotniczego z Pucka kontynuował 304. Dywizjon Bombowy "Ziemi Śląskiej" im. Ks. Józefa Poniatowskiego wchodzący w skład Coastal Command.
To, że te wydarzenie sprzed lat przypominane są, jest zasługą grupy pasjonatów historii lotnictwa morskiego, członków Stowarzyszenia Morskiego Dywizjonu Lotniczego. To z ich inicjatywy organizowane są żywe lekcji historii w szkołach i na terenie miasta. Z cegiełek Stowarzyszenia powstała pamiątkowa tablica, zgromadzone przez jego członków cenne pamiątki z okresu tworzenia i lat tej pierwszej jednostki lotnictwa morskiego trafiły do powstałego z ich inicjatywy Muzeum MDLot. Także ich zasługą jest rekonstrukcja dwupłatowego samolotu Lublin R VIII oraz przeprowadzone poszukiwania na dnie Zatoki Puckiej szczątków sprzętu MDLot.
Przez trzy dni mieszkańcy Pucka i turyści mieli do dyspozycji tych pasjonatów historii lotnictwa morskiego oraz sprzęt wojskowy. Zaprezentowany dzisiaj rekonstrukcja wydarzeń ostatniego sierpnia i pierwszego września 1939 roku w Morskim Dywizjonie Lotniczym była wspaniałą lekcją historii. Narrator znakomicie poprowadził pokaz co pozwalało poczuć atmosferę tych dramatycznych chwil.
Tekst: Marian Kluczyński
autor zdjęć: Marian Kluczyński
komentarze