moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Amerykańscy żołnierze w Polsce świętują 4 lipca

Parady, koncerty i pokazy fajerwerków – tak Amerykanie obchodzą przypadającą 4 lipca rocznicę podpisania deklaracji niepodległości Stanów Zjednoczonych. Święto uczczą także amerykańscy wojskowi stacjonujący w Polsce. We wtorek po raz pierwszy swoje bramy otworzy baza pocisków amerykańskiego systemu antyrakietowego w Redzikowie.


– 4 lipca będzie można z bliska obejrzeć powstająca konstrukcję tarczy antyrakietowej w Redzikowie – mówi porucznik Paweł Sebzda, szef Sekcji Komunikacji Społecznej z Batalionu Ochrony Bazy. – Zapraszamy serdecznie, bo to pierwsza i prawdopodobnie ostatnia szansa na zobaczenie tej konstrukcji – podkreśla.

Ale to nie jedyne atrakcje, które tego dnia będą czekały na gości w bazie w Redzikowie (województwo pomorskie). O godzinie 18 rozpocznie się wojskowy piknik. Oficjalnie otworzy go cpt. (US Navy) Rich Gilbert, szef bazy armii Stanów Zjednoczonych w Redzikowie, który opowie o święcie i jego genezie. Następnie odbędzie się uroczysta parada, tzw. colour flag, podczas której zostaną zaprezentowane flagi Stanów Zjednoczonych i Polski.

Jedzenie hot dogów na czas

Zwiedzający bazę będą mogli obejrzeć amerykański sprzęt wojskowy oraz wyposażenie 7 Brygady Obrony Wybrzeża. Piknik będzie też okazją, by skosztować amerykańskiego jedzenia. Organizatorzy zaplanowali nawet konkurs w jedzeniu hot dogów (o godzinie 20.45) oraz arbuzów (18.30). Jak zaznacza porucznik Sebzda, na terenie amerykańskiej bazy będzie można kupić nawet piwo, bo amerykańskie prawo na to zezwala.



Podczas pikniku będzie można także spróbować swoich sił w amerykańskiej grze Cornhole, polegającej na rzucaniu woreczkami do celu, a najmłodsi będą mogli poskakać na specjalnie dla nich przygotowanych dmuchańcach.
Przez cały wieczór będą odbywały się też koncerty. Dla gości amerykańskiej bazy wystąpią zarówno dzieci, młodzież, jak i formacje wojskowe. O godzinie 18.20 rozpocznie się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych, a o 20.00 wystąpi zespół Marynarki Wojennej US Army. Wydarzenie zakończy się o godzinie 23 pokazem sztucznych ogni.

Święto w Bemowie Piskim

Święto Niepodległości USA uczczą też wojskowi US Army stacjonujący w Bemowie Piskim. – W Stanach Zjednoczonych 4 lipca jest dniem wolnym od pracy, wszyscy się cieszą, bawią, odbywają się liczne parady i koncerty – mówi sfc. Patricia Deal, oficer prasowy Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej. – Chcemy, aby nasi żołnierze tego dnia poczuli się jak w domu, dlatego przygotowujemy dla nich tradycyjny piknik – dodaje.

Jego atrakcją będą zarówno najsłynniejsze amerykańskie przysmaki – z okazji święta US Army przygotowuje bowiem hamburgery i hot dogi, a także turniej sportowy. Wojskowi będą rywalizować zarówno w typowych dyscyplinach, jak siatkówka i koszykówka, jak i tych wywodzących się z poszczególnych państw, dlatego odbędzie się także mecz rumuńskiego tenisa zimnego czy amerykańskiego futbolu. Tego dnia w specjalnej sztafecie zmierzą się również dowódcy i pierwsi sierżanci każdej kompanii.

Deal podkreśla, że tego dnia razem z US Army będą też świętować żołnierze armii brytyjskiej, którzy również stacjonują w Polsce w ramach Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej. – To dla nas bardzo ważne, że tego dnia będziemy razem. Nasza historia nie jest łatwa, ale dziś jesteśmy sojusznikami i razem służymy. To świadczy o sile NATO – podkreśla.

Dzień Niepodległości (Independence Day) to państwowe święto Stanów Zjednoczonych. Jest obchodzone w rocznicę przyjęcia deklaracji niepodległości USA. Jednym z najważniejszych zapisów dokumentu było wypowiedzenie przez 13 brytyjskich kolonii posłuszeństwa królowi Jerzemu III. Tym samym, podpisana w 1776 roku deklaracja jest uważana za początek istnienia Stanów Zjednoczonych.

4 lipca jest w USA dniem wolnym od pracy. Tego dnia w Stanach Zjednoczonych odbywają się liczne parady, koncerty, pikniki, a także pokazy fajerwerków.

MM

autor zdjęć: Mollie Miller, 1st Inf. Div. Public Affairs U.S. Army, UM Słupsk

dodaj komentarz

komentarze


Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Silniejsza obrona granic Litwy
Wielkopolanie powstali przeciw Niemcom
MON wzmacnia południowo‑wschodnią Małopolskę
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
Snowboardzistka i pływacy na medal
Co nowego w przepisach?
Przyszłość obrony i odstraszania
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
„Pułaski” do remontu
Maduro czeka na zarzuty, głos zabierze ONZ
Nowe oznakowanie pojazdów Żandarmerii Wojskowej
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
Piechota górska w Wojnarowej coraz liczniejsza
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Góral z ORP „Gryf”
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
Żołnierze z Braniewa pomagają walczyć ze śnieżycą
Ósmy Husarz już wylądował w Ebbing
Wojsko kontra śnieżyce
Niebo pod osłoną
Pancerniacy jadą na misję
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Trump zabrał głos po ataku na Wenezuelę
Odpalili K9 Thunder
Zdarzyło się w 2025 roku – III kwartał
Szukali zaginionych w skażonej strefie
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Zdarzyło się w 2025 roku – IV kwartał
„Koalicja chętnych” o gwarancjach dla Ukrainy
Miliardy na logistykę i łączność
Przyszłość Peruna i polskiego kosmodromu
Gąsienicowy Baobab dla polskiego wojska
Terapeutyczny kalendarz – cegiełka na pomoc dla weteranów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
The Era of Polish IFVs
USA: chcemy Grenlandii
MilTech trampoliną dla nowoczesnych technologii
Na tronie mistrza bez zmian
Koniec bezkarności floty cieni?
W cieniu dumy floty
Skażenie środkiem bojowym jak prawdziwe
Piątka z czwartego wozu
Oskarżony Maduro
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Powrót do przeszłości Westerplatte
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Nowe Daglezje na nowy rok
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Amerykański szogun
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Dyplomatyczna gra o powstanie
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Ministrowie ds. służb: Wnioskujemy o spotkanie z prezydentem
Ferie z WOT – załóż mundur i przejdź szkolenie wojskowe

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO