moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ćwiczenia wojskowych i cywilnych ratowników

Lekarze, ratownicy, żołnierze i studenci – w sumie ponad 400 osób – wzięło udział w konferencji zorganizowanej przez wrocławską szkołę oficerską na temat medycyny pola walki i wyzwań stojących przed ratownikami. Uczestnicy spotkania brali udział w wykładach oraz zajęciach praktycznych, podczas których m.in. udzielali pomocy ofiarom ataku terrorystycznego.

Debatę „Systemy ratownicze w Polsce, a bezpieczeństwo cywilne i wojskowe” zorganizował Wydział Nauk o Bezpieczeństwie Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych oraz Zakład Ratownictwa Medycznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. – W konferencji wzięło udział wielu wybitnych specjalistów z zakresu ratownictwa cywilnego i wojskowego. Mieliśmy rekordową frekwencję, ponad 400 osób – podkreśla mjr Piotr Szczepański, rzecznik prasowy Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych.

W konferencji, która odbyła się we Wrocławiu w kwietniu, wzięli udział wojskowi i cywilni lekarze różnych specjalizacji, ratownicy medyczni, pielęgniarki, specjaliści z zakresu medycyny pola walki oraz studenci. Nie zabrakło również przedstawicieli Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, ratowników WOPR-u, strażaków i wolontariuszy organizacji pozarządowych, np. PCK. – Wśród prelegentów znalazły się osoby o ogromnej wiedzy i doświadczeniu. Wśród nich był prof. dr hab. n. med. Waldemar Machała, lekarz anestezjolog Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie, szpitala polowego w Ghazni, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Łodzi. Lekarz łączy ratownictwo cywilne i wojskowe – mówi mjr Szczepański. Swoim doświadczeniem w ratowaniu rannych na linii frontu dzielili się także medycy z lwowskiego Uniwersytetu Medycznego.

– Podczas konferencji omawialiśmy zasady, jakimi kierują się ratownicy medyczni, wyniki badań dotyczących medycyny ratunkowej, postępy w medycynie cywilnej i wojskowej – mówi dr Beata Zysiak-Christ z Wydziału Nauk o Bezpieczeństwie WSOWL. – Dla osób reprezentujących tak różne środowiska, tego typu spotkania są okazją do wymiany doświadczeń, omówienia sytuacji wojskowej i cywilnej medycyny ratunkowej. Przede wszystkim jednak chodzi o kooperację wszystkich służb – podkreśla wykładowca.

Drugiego dnia konferencji ponad 100 osób uczestniczyło w zajęciach praktycznych. – Podzieliliśmy ich na 13 zespołów. Każdy zespół odwiedzał kolejno jedno z 13 stanowisk, na których swoje umiejętności prezentowały różne służby i organizacje – mówi rzecznik WSOWL. Uczestnicy warsztatów uczyli się m.in. jak korzystać z urządzenia do mechanicznego uciskania klatki piersiowej podczas resuscytacji krążeniowo-oddechowej, jak ewakuować poszkodowanego z pojazdu czy jak wykorzystać nosze do ewakuacji i transportu. Dowiadywali się także o różnego rodzaju metodach ewakuacji w warunkach górskich oraz przy ograniczonej widoczności. W tym ostatnim przypadku medycy mając na sobie gogle noktowizyjne, musieli założyć tzw. stazę taktyczną CAT. Członkowie medycznego cywilno-wojskowego koła naukowego WSOWL uczyli techniki wykonywania badania urazowego oraz tamowania krwotoków. Członkowie Sekcji Działań Połączonych wraz z wykładowcami: kpt. Aleksandrem Ziemińskim oraz kpt. Arturem Zielichowskim z Instytutu Dowodzenia WSOWL, przeprowadzili zajęcia z użycia broni. Ćwiczący musieli osłaniać kolegów-ratowników podczas ewakuacji poszkodowanego z zadymionego terenu. Wykorzystywali także opancerzony wóz ewakuacji medycznej KTO Rosomak. – Dużym zainteresowaniem cieszyły się też zajęcia mjr. lek. Grzegorza Lewandowskiego z Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi, który zaprezentował jak wygląda ultrasonograficzne badanie typu FAST – relacjonuje rzecznik WSOWL.

Na zakończenie uczestnicy warsztatów wzięli udział w ćwiczeniu, którego scenariusz zakładał, że w jednym z budynków na terenie kampusu WSOWL terroryści uwięzili zakładników. Najpierw do szturmu przystąpili żołnierze, uwolnili zakładników i schwytali terrorystów. Po sprawdzeniu terenu, do akcji ruszyli ratownicy. Medycy musieli jak najszybciej udzielić pomocy rannym.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Krzysztof Zatycki / zatycki.com.pl

dodaj komentarz

komentarze


Psiakrew, harmata!
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Kosmiczne bezpieczeństwo
Taktyka „stopniowego oślepiania”
Wojskowe Targi Służby i Pracy wkrótce w całej Polsce
Wypadek w PKW UNIFIL
Sztuka spadania
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Polski sukces w Duńskim Marszu
Początek wielkiej historii
Testy autonomicznego Black Hawka
Borsuki wyszły w pole
Strzelecki sprawdzian u mińskich żandarmów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Pierwszy dom dla Husarzy gotowy
Zanim pojadą na wojnę
Our Only One
NATO i USA o Iranie
Wojskowe roboty prosto z Polski
Muzeum na fali
Wychodzą z cienia. Terytorialsi świętują Dzień Dumy z Munduru
Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko
Morska ścieżka kariery
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
Morski lis na polowaniu
Buty żołnierzy po nowemu
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Pytania o „chińczyki” w jednostkach
Syndrom Karbali
Pierwsze K9 w Braniewie
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Fińska armia luzuje rygory
Widok z kosmosu
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Tu będą się kształcić specjaliści od „niewidocznego pola walki”
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Zginęli, bo pełnili służbę dla Polski
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Trening w tunelu aerodynamicznym
Adaptacja i realizm
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Terytorialsi strzelali z nowych Grotów
Gen. broni Piotr Błazeusz na nowym stanowisku
Śmiercionośna Jarzębina
Chłód Bałtyku
Świąteczne dowody wdzięczności i pamięci
Pasja i fart
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Krew, która łączy
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Akcja młodego terytorialsa
Szkoła w mundurze
Przyszłość polskich Czarnych Panter
Rezerwa na nowo
Prototyp E-7 dla USAF
Nie tylko błękitne berety
Marynarz w koreańskim tyglu
Debata o bezpieczeństwie
F-16 na straży

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO