moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zabezpieczenie pobytu wojsk armii obcych

W związku z przyjazdem do naszego kraju wojsk natowskich Oddział Żandarmerii Wojskowej w Elblągu przeprowadził cykl szkoleń, w których uczestniczyli zarówno żołnierze z armii sojuszniczych, jak i przedstawiciele krajowych służb mundurowych.

Przygotowania do zapewnienia pobytu żołnierzy państw sojuszniczych rozpoczęto jeszcze na długo przed ich przyjazdem. Już 22 marca w Bemowie Piskim Wydział Żandarmerii Wojskowej był organizatorem pierwszej konferencji pt.: „Dochodzeniowo-śledcze oraz prewencyjne zabezpieczenie pobytu wojsk armii obcych na terytorium RP”. Uczestnikami tego wydarzenia byli komendanci placówek ŻW, przedstawiciele prokuratury okręgowej, prokuratorzy rejonowi oraz komendanci powiatowi Policji z obszaru działania wydziału.

Natomiast 14 kwietnia Wydział Żandarmerii Wojskowej w Bemowie Piskim zakończył cały cykl szkoleń profilaktycznych tym razem dla Batalionowej Grupy Bojowej NATO, w skład której wchodzą żołnierze armii USA, Wielkiej Brytanii i Rumunii. Szkolenia prowadzone były sukcesywnie od 2 kwietnia i objęły wszystkich żołnierzy armii sojuszniczych stacjonujących w Bemowie Piskim. Miały one na celu zapoznanie żołnierzy z zadaniami i właściwością służbową Żandarmerii Wojskowej. Przybliżone zostały także uregulowania prawne obowiązujące w ruchu drogowym, omówiono również odpowiedzialność karną w przypadkach popełniania przestępstw i wykroczeń, w tym związanych ze spożywaniem alkoholu i zażywaniem, czy też posiadaniem środków odurzających. Żołnierze Wydziału ŻW w Bemowie Piskim uczyli zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym i procedur informowania ŻW w przypadku zaistnienia zdarzenia z udziałem żołnierzy armii obcych.

Ponadto, w związku z tworzeniem w Elblągu Wielonarodowej Dywizji Północ–Wschód, 20 kwietnia w Elbląskim Parku Technologicznym żołnierze elbląskiego oddziału ŻW zorganizowali konferencję, do udziału w której zostali zaproszeni przedstawiciele Policji, Straży Granicznej oraz prokuratury. Omówione zostały regulacje prawne zawierające przepisy normujące odpowiedzialność karną żołnierzy z obcych armii oraz sposoby postępowania służb w przypadkach zdarzeń z ich udziałem.

- W przyszłości planowane są kolejne zajęcia profilaktyczne, które jak do tej pory cieszą się dużym zainteresowaniem naszych sojuszników i przedstawicieli zaprzyjaźnionych służb i współpracujących z nami instytucji – komentuje st. chor. Lidia Osik, rzecznik prasowy komendanta Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Elblągu.

Tekst: st. chor. Lidia Osik

red. PZ

autor zdjęć: st. chor. Lidia Osik, mł. chor. Krzysztof Górczyński, st. sierż. Sylwester Kochanowski

dodaj komentarz

komentarze


Bitwa Warszawska, dzień szósty: Bitwa wygrana!
Przyszłością wojsk pancernych jest działanie różnych środowisk
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Bohaterka powstania, strażniczka pamięci
Flanka pod strażą
Pół eskadry Husarzy już w Polsce
Moskwa w poszukiwaniu partnerów
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Razem dla bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO
Patrioty pod Płockiem
Test testu
Obrona powietrzna w gotowości przez całą dobę
Dwa marzenia spełnione naraz
Coraz więcej Alpha Scramble
Prawie 200 mld zł na zbrojenia w projekcie budżetu
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Z prądem i pod prąd
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
Dekada Tygrysa. Kulisy, pasja i najwyższa cena za miłość do latania
Kolejne nominacje w strukturach armii
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
„Wielka ucieczka” okiem historyka
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Trwa nabór do szkół podoficerskich
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Ukraina zgodziła się na ekshumacje w Hucie Pieniackiej
Łzy na treningu to cena, jaką warto zapłacić za sukces
Saperzy z Ukrainy potrzebują wsparcia
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!
Gorący lipiec PKW Łotwa
PZL P.11c – Pościgowy taran!
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Jakie limity dla przyszłych oficerów?
„Kryzysowy” Jaśmin
Resort o przyszłości M28, Black Hawków i i MiG-ów 29
Lancaster PA163 nie dotarł do Szczecina
Sojusznicze samoloty ćwiczyły nad Polską. To były planowane manewry
Nowa era polskiego lotnictwa
Premiery Grupy WB na targach zbrojeniowych
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Tysiące Piorunów dla Polski i sojuszników
Kolejne Czarne Pantery dotarły do Polski
Abordaż z polskim wsparciem
Prawie 9 tys. osób wybrało „Wakacje z wojskiem”
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Kolejne F-35 lecą do Polski
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Sonda dla Jastrzębia
Battalions of the Future
Wojsko szuka tłumaczy, psychologów i BHP-owców na misje
F-15 dla Polski?
„Mewa” na północnym szlaku
MON proponuje zmiany przepisów ubiorczych
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Walka w dwóch światach
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Tarcza i miecz
Pantera przejdzie do historii
Zmarł gen. Mirosław Różański
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO