Wojskowi programiści z Polski zajęli drugie miejsce w prestiżowym konkursie dla informatyków. Organizatorem drugiej edycji Enterprise Architecture Hackathon było Sojusznicze Dowództwo ds. Transformacji NATO z Norfolk. W rywalizacji wzięli udział zarówno żołnierze, jak i przedstawiciele amerykańskich oraz europejskich firm i uczelni współpracujących z wojskiem.
Konkurs Enterprise Architecture Hackathon zorganizowało Sojusznicze Dowództwo ds. Transformacji NATO (ACT) z Norfolk. Odbył się pod koniec marca w Londynie. Do udziału w nim są zapraszani tylko najlepsi programiści i informatycy z państw czlonkowskich NATO. Mogą to być zarówno specjaliści pracujący na rzecz wojska, jak i przedstawiciele firm oraz uczelni wyższych. Podczas trwającego pięć dni konkursu inżynierowie mają stworzyć od zera aplikację, program albo sprzęt teleinformatyczny.
W Londynie Polskę reprezentowała drużyna składająca się z trzech oficerów Resortowego Centrum Zarządzania Projektami Informatycznymi: por. Marcina Cieślewicza, por. Marcina Perka i por. Artura Stachurskiego. Zajęli oni drugie miejsce w kategorii „kodowanie” (programowanie) za – jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej – opracowanie systemu analizy danych zebranych podczas ćwiczeń i testów organizowanych przez NATO, opartego na tzw. chmurze obliczeniowej. W dużym skrócie polega to na tym, że do rozwiązania skomplikowanych równań wykorzystuje się komputery o ogromnej mocy, znajdujące się na przykład na innym kontynencie (w firmie oferującej takie usługi). – Zaprezentowane rozwiązanie zostało wysoko ocenione przez skład sędziowski. Doceniono jego możliwości funkcjonalne i złożoność prototypu, nowoczesny interfejs oraz sposób prezentacji – komentują przedstawiciele Centrum Operacyjnego MON w komunikacie dla mediów.
Warto dodać, że w ubiegłym roku ten sam zespół (wówczas jeszcze podporuczników Cieślewicza, Perka i Stachurskiego) w konkursie organizowanym w Krakowie w kategorii programowanie zajął pierwsze miejsce.
Podczas Enterprise Architecture Hackathon poza programowaniem (kodowaniem – ang. Coding Challenge) rywalizacja toczyła się jeszcze w kategoriach: modelowanie (ang. Modeling Challenge) oraz wykorzystanie możliwości internetu rzeczy (ang. Internet of Things).
autor zdjęć: ACT NATO
komentarze