moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
932 miliony za Pioruny

Już w przyszłym roku polscy żołnierze otrzymają pierwszą partię najnowszych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun. Do 2022 roku do naszej armii trafi w sumie 1300 rakiet oraz 420 zestawów startowych. Umowę na ich dostarczenie, wartą ponad 930 milionów złotych, podpisali dzisiaj przedstawiciele Inspektoratu Uzbrojenia MON oraz Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Kolejny, duży kontrakt na dostawę specjalistycznego uzbrojenia dla Wojska Polskiego zawarto w siedzibie PGZ. W obecności ministra Antoniego Macierewicza umowę podpisali płk Piotr Imański, zastępca szefa Inspektoratu Uzbrojenia, oraz Arkadiusz Siwko, prezes narodowego holdingu obronnego. Za ponad 1300 przeciwlotniczych rakiet Piorun i przeznaczonych do nich 420 zestawów startowych Ministerstwo Obrony Narodowej zapłaci 932 miliony złotych.

Podczas uroczystości zawarcia tego lukratywnego kontraktu szef resortu obrony narodowej podkreślał, że nowa broń trafi już w 2017 roku do wyposażenia jednostek operacyjnych i tworzonych obecnie brygad Wojsk Obrony Terytorialnej. Antoni Macierewicz mocno podkreślał przy tym defensywny charakter kupowanego uzbrojenia. – To nie jest broń agresywna. To narzędzie będzie służyło wyłącznie do obrony, a nie do ataku – zaznaczył minister. Dodał, że zakup Piorunów za prawie miliard złotych wyczerpie tegoroczny budżet na zakupy modernizujące polską armię. – Po raz pierwszy od wielu, wielu lat ten budżet zostanie do końca zrealizowany i żadna złotówka, którą powierzyli nam obywatele na unowocześnienie armii, nie zostanie zmarnowana – mówił.

Minister obrony poinformował również, że do MON dotarła dzisiaj propozycja rządu amerykańskiego dotycząca kontraktu na zakup rakiet manewrujących dalekiego zasięgu JASSM-ER. A w związku z tym nie jest wykluczone, iż umowa ta też zostanie podpisana jeszcze w tym roku. Antoni Macierewicz nie chciał jednak zdradzić ani jej wartości, ani tego, ile rakiet chcemy kupić. – To wszystko zostanie ujawnione przy podpisywaniu kontraktu – zadeklarował szef resortu.

Następca Gromu

Przeciwlotnicze pociski Piorun pozwalają niszczyć statki powietrzne – samoloty, śmigłowce i drony – oddalone o maksymalnie 6 kilometrów i poruszające się na wysokości nie wyższej niż 4 kilometry. Rakiety te dysponują więc większym zasięgiem niż ich poprzednik Grom, którym można atakować cele oddalone o 4 kilometry. Są również znacznie skuteczniejsze od niego. – Operator Pioruna dzięki ulepszonemu systemowi celowania nie tylko szybciej zauważa nadlatujący obiekt, ale może również zaprogramować pocisk do niszczenia konkretnego rodzaju statku powietrznego. Widząc śmigłowiec, przełącza rakietę i jej głowicę na sygnaturę wiropłatu. Analogicznie robi, widząc samolot czy też bezzałogowiec – wyjaśnia Waldemar Skowron, prezes Meska.

Prace nad następcami używanych od 1995 roku pocisków Grom rodzimy przemysł rozpoczął w 2010 roku. MON wyłożyło wówczas 100 milionów złotych na program badawczy w tej sprawie, z terminem jego zakończenia do 2014 roku. Inżynierowie z Meska wykonali to zadanie, a przez półtora roku pociski przechodziły wojskowe próby i badania. Zakończyły się sukcesem, dzięki czemu możliwy stał się ich zakup i wprowadzenie do służby.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~sorbi
1482262980
"Rakiety te dysponują więc większym zasięgiem niż ich poprzednik Grom, którym można atakować cele oddalone o 4 kilometry." ??? Przecież Grom ma zasięg 5,5km i pułap 3,5 km zwalczania celów , a nie zasięg 4km.
BF-B5-B1-1D

Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
 
Skromny początek wielkiej wojny
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Którą drogą do armii?
Rusza kwalifikacja wojskowa
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Szef MON-u w Brukseli
Roszady personalne w PGZ-ecie
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Mocny sygnał od NATO
Podwójny Półmaraton Komandosa
Zachód przeciwko „korsarzom”
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zimowy sprawdzian podchorążych
Nowoczesna łączność dla armii
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Wojna o porządek świata
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Ślubowanie kadetów OPW
Cud w Trewirze
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Zamiana po włosku
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Air Show ’25 – do zobaczenia
Śnieg może być groźną bronią
Bruksela przed szczytem
Lista trupich główek
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Rakietowy szach
Abramsy pod dobrą opieką
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Eurofightery znowu w Polsce
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Nowy szef CWCR
Spadochroniarze na Podlasiu
W rezerwie pasywnej będą oceny
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Dobrowolsi – czas start!
Zielone światło dla Barbary
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Pierwszy skok
Liban uznany za strefę działań wojennych
Lekcje z frontu
„Avenger” na Monte Cassino
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Offset dla „Wisły”
Invictus w zimowym stylu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO