moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Czy wybuchnie wojna z Rosją? Pierwszy dzień Warsaw Security Forum

Rosja widzi w podziale NATO swój sukces – ostrzegał gen. Philip M. Breedlove , były dowódca sił Sojuszu w Europie. – Pogódźmy się z myślą, że wojna z Rosją może pewnego dnia wybuchnąć – dorzucił jego dawny zastępca, gen. rez. Richard  Shirreff. O zagrożeniach dla bezpieczeństwa dyskutowano podczas Warsaw Security Forum. Trzydniowa konferencja rozpoczęła się dzisiaj.


Pierwszy dzień WSF 2016 otworzyły panele dyskusyjne poświęcone nowoczesnym technologiom i programom modernizacyjnym realizowanym przez polską armię. Po południu zaś dominowała dyplomacja oraz europejska i światowa geopolityka. A pomiędzy tymi blokami uroczystej inauguracji obrad Warsaw Security Forum dokonali wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki oraz szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Wicepremier, który niedawno stanął na czele superresortu gospodarczego, podkreślał, że Polska i inne państwa regionu mierzą się z trzema rodzajami zagrożeń: zewnętrznymi, cybernetycznymi oraz terrorystycznymi. Aby im sprostać, muszą sporo zainwestować w nowoczesne technologie wojskowe.

Mateusz Morawiecki zaproponował więc, by dokonać umożliwiających te inwestycje zmian w unijnych przepisach. – Musimy się zastanowić, czy nie warto zmienić mechanizmów kryterium konwergencji z Maastricht, paktu o stabilności i paktu związanego z procedurą nadmiernego deficytu, tak żeby wydatki na politykę obronną były ujęte w jakąś inną formułę, były wzięte poza nawias – wyjaśniał minister. Jego zdaniem takie uwolnienie budżetów obronnych z obostrzeń unijnych pozwoliłoby państwom wspólnoty wydawać więcej na zbrojenia.

Z kolei szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego podkreślał, że choć NATO wykonało ogromną pracę w celu wzmocnienia wschodniej i południowej flanki, to nie ubywa wyzwań, z którymi Sojusz musi się mierzyć. – Mamy problem erozji pewnych fundamentów bezpieczeństwa – ostrzegał Paweł Soloch. – Bardzo niebezpieczne jest podważanie przez Rosję międzynarodowych porozumień dotyczących kontroli nad zbrojeniami – mówił szef BBN.

Zagrożenia płynące z Rosji – nie tylko jej działania w Europie, ale również w Azji i na Bliskim Wschodzie – przywoływano w prawie każdej popołudniowej dyskusji. Mocnych akcentów nie brakowało. – Musimy pozbyć się złudzeń i pogodzić się z myślą, że to co nierealne, czyli wojna z Rosją, może pewnego dnia wybuchnąć – ostrzegał brytyjski generał rezerwy Richard Shirreff, były zastępca naczelnego dowódcy sił NATO w Europie (SACEUR).

Wtórował mu generał Philip M. Breedlove, który przez ostatnie trzy lata (2013-2016) był głównodowodzącym siłami Sojuszu w Europie. Amerykanin ostrzegał, że Rosja sprzymierzyła się z Turcją i dzięki niej chce doprowadzić do podziału w Sojuszu. – Rosja widzi w podziale NATO swój sukces, a w utrzymaniu jedności Sojuszu swoją porażkę – wyjaśniał niedawny naczelny dowódca SACEUR.

Uczestnicy trzydniowego Warsaw Security Forum zmierzą się jednak nie tylko z pytaniem, czy Rosja to kolos na glinianych nogach. Będą się także zastanawiać nad tym, czy Stany Zjednoczone Ameryki są jedynym supermocarstwem; jakie są wyzwania dla bezpieczeństwa w Europie i rola Unii Europejskiej dla światowego pokoju; czy da się rozsupłać bliskowschodni węzeł gordyjski, a także jakie będą kierunki rozwoju wojskowych technologii?

Fundacja im. Kazimierza Puławskiego, polski think-tank specjalizujący się w polityce zagranicznej, już po raz trzeci zorganizowała w Warszawie konferencję poświęconą zagrożeniom bezpieczeństwa państw Unii Europejskiej, NATO oraz krajów partnerskich obu tych organizacji. Forum ruszyło dziś i potrwa do 28 października, a uczestniczą w nim przedstawiciele państw europejskich, urzędnicy UE, naukowcy, wojskowi, przemysłowcy oraz specjaliści od spraw międzynarodowych i bezpieczeństwa.

Na tegorocznym Warsaw Security Forum szczególnie widoczna jest reprezentacja Europy Środkowo-Wschodniej. W kilkunastu panelach dyskusyjnych poza wicepremier Ukrainy Ivanną Klympush-Tsintsadze udział wezmą minister spraw zagranicznych Republiki Litewskiej Linas Linkevičius oraz wiceszefowie MSZ Rumunii Sebastian Dănuţ Neculăescu i Republiki Czeskiej Ivan Jest, a także byli prezydenci Estonii Toomas Hendrik Ilves i Łotwy Vaira Vike-Freiberga.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Wojskowe Oscary przyznane!
 
Rajd ku czci saperów
W obronie wschodniej flanki NATO
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Polki pobiegły po srebro!
„Pierwsza Drużyna” na start
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Mobilne dowodzenie
Krwawa noc pośród puszczy
Armia Andersa w operacji „Honker”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Zmiany w dodatkach stażowych
Orzeł dla bohaterów
Flota Bayraktarów w komplecie
NATO on Northern Track
Układ nerwowy Mieczników
Na straży nieba
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Bohater odtrącony
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyszkolenie sprawdzą w boju
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Pierwsi na oceanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Abramsy w pętli
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Wojna w świętym mieście, epilog
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
I zdobyliśmy!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Po przeprawie ruszyli do walki
Pływacy i maratończycy na medal
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ameryka daje wsparcie
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Pytania o europejską tarczę
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Serwis K9 w Polsce
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Ta ziemia do Polski należy…”
Gry wojenne w szkoleniu
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Śladami ojca
Uwaga, transformacja!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO