moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Druga zapora w Nawurze
To kolejny projekt, który w 2012 roku chcą zrealizować specjaliści z Zespołu Odbudowy Prowincji PRT.


Nawur jest jednym z górskich dystryktów Afganistanu. „Rzeki w tych regionach występują okresowo”, wyjaśnia Przemysław Kapuściński, specjalista do spraw melioracji i gospodarki wodnej w zespole specjalistów PRT. „Przez większość panuje tu susza. Dla mieszkańców to duży problem, ponieważ utrzymują się głównie z rolnictwa”.
Obecnie okres wegetacji roślin to maksymalnie pięć miesięcy, plony są więc mniejsze i gorszej jakości niż w innych dystryktach. „Dzięki zaporze zwiększą się zasoby wód powierzchniowych, a dodatkowo po napełnieniu zbiornika mieszkańcy będą mieli dostęp do wody przez cały rok”, dodaje specjalista. „Inwestycja przyniesie korzyści nie tylko rolnikom, ale także hodowcom, którzy będą mogli dłużej wypasać swoje zwierzęta”.

Zapora zostanie wybudowana w Nawurze, w dolinie Hokopi, w Marbulagh. „Podobny projekt powstał w 2011 roku w tym samym dystrykcie w miejscowości Tar-Bulagh”, mówi major Paweł Chabielski, szef PRT. „W tym roku chcemy wykorzystać zaporę i zebraną w niej wodę do zasilania hydroelektrowni, dostarczając jednocześnie energię elektryczną do trzech pobliskich wiosek”.

„W Marbulagh ma być podobnie”, dodaje Przemysław Kapuściński. „Planujemy wybudować budynek pod przyszłą turbinę. Ze względu na długi czas wykonania prac nie jesteśmy w stanie ująć obu inwestycji, czyli budowy zapory i hydroelektrowni wraz z podłączeniem do sieci wsi, w jednym projekcie”. Zapora ma mieć długość 80 metrów i wysokość 5 metrów. „Z efektów zakończonej już inwestycji mieszkańcy Tar-Bulagh skorzystają na wiosnę, gdy zbiornik się napełni”, podsumowuje Przemysław Kapuściński. „Mieszkańcy doliny Hokopi na korzyści płynące z wybudowania zapory będą musieli poczekać rok”.

Na zdjęciu wybudowana już zapora w dystrykcie Nawur.
Fot.: Arch. PKW

dodaj komentarz

komentarze


Tankowanie w przestworzach
Opowieść o partnerstwie wojskowym Polski i USA
ORP „Wodnik” zimową porą
Żołnierze i AI kontra dezinformacja
Piekło „Pługa”
Szczątki rakiety znalezione na Lubelszczyźnie
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej
Nowy system w miejsce AWACS-ów
Podium po czterech wyścigach na lodzie
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Cyberatak na szpital. Do akcji ruszyli terytorialsi
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Polska będzie zbrojna!
Dezinformacja: element wojny XXI wieku
Gala MMA coraz bliżej
Zakochałam się w slalomie
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Saperzy z dronami
W poszukiwaniu wyzwań
Cel: Podwoić moc
Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni przeszedł certyfikację
Zawiszacy z kompletem Langust
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Trójskok Belmy
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Nasz jedyny
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Zacięta walka o medale pod siatką
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Dron odkryty w kopalni. Na miejscu działają służby
Premier: będziemy realizować SAFE mimo weta
Miliard złotych na bezpieczeństwo Małopolski
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Nowe zdolności podniebnego strażnika
Polska i Szwecja razem dla bezpieczeństwa
Together on the Front Line and Beyond
PFM bez tajemnic
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Polska i Szwecja dla bezpiecznego na Bałtyku
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Pancerna nauka strzelania
Leopard nie stoi w kolejce
System San z koreańskimi elementami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Wojskowa jajecznica: polowa vs. galowa – która lepsza?
Prosta droga do wojska
Krok w przyszłość
Ośmioro żołnierzy-lekkoatletów na podium halowych MP
„Delty” w komplecie
Polscy żołnierze dobrze zorientowani
Oko na Bałtyk
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Bułgarzy patrzą na Wizjery
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Koniec olimpijskich zmagań
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Szlify pod lodem
Nie stracić głowy w razie zagrożenia
Prezydenckie weto dla SAFE
Generał Molenda doradcą NATO
Polska w NATO: od aspiranta do filaru wschodniej flanki
Przecieranie szlaków
Siła współpracy
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Nie ma nudy
Nowy wymiar szkolenia przeciwlotników w Szkole Orląt
One Step Ahead of the Enemy
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO