moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowe mieszkania dla żołnierzy

Agencja Mienia Wojskowego chce do końca roku kupić 65 mieszkań w Warszawie i Nowym Dworze Mazowieckim. Będą one przeznaczone dla żołnierzy, którzy pełnią służbę w tych miejscowościach i są wpisani na listę oczekujących na wojskowe „M”. Nieruchomości muszą być nowe – w stanie deweloperskim lub wykończone „pod klucz”. Agencja czeka na oferty od deweloperów do 16 sierpnia.


AMW jest zainteresowana wyłącznie mieszkaniami z rynku pierwotnego. Najlepiej, aby znajdowały się w jednym budynku. Mieszkania muszą mieć odpowiedni metraż. – Norma powierzchni użytkowej dla żołnierza, w zależności od zajmowanego stanowiska, wynosi od 8 do 12 m2. Przydzielając mieszkania, uwzględniamy też stan rodziny wojskowego – mówi Małgorzata Weber, rzecznik prasowy AMW. W przypadku np. rodziny dwuosobowej mieszkanie powinno się składać z dwóch pokoi i kuchni (aneks kuchenny), a rodzina czteroosobowa lub większa powinna mieć do dyspozycji trzy lub cztery pokoje z kuchnią. Przy wyborze oferty AMW będzie się kierowała m.in. terminem realizacji (mieszkania mają być kupione do końca roku), infrastrukturą wokół nieruchomości oraz ceną brutto nieruchomości. Agencja nie ujawnia jednak, jaką sumę może przeznaczyć na zakup mieszkań. – Nie upubliczniamy takich danych, ponieważ mogłoby to osłabić naszą pozycję negocjacyjną. Zawsze staramy się o upusty i dążymy do uzyskania jak najkorzystniejszej ceny – zapewnia rzecznik AMW.

Nieruchomości będą przeznaczone dla żołnierzy, którzy służą w jednostkach w Warszawie, Nowym Dworze i Kazuniu. Aby dostać klucze do wojskowego „M”, muszą być wpisani na listę oczekujących na przydział mieszkania. Według danych z 31 lipca 2016 roku, w Warszawie na mieszkanie oczekuje 1801 żołnierzy (608 żołnierzy służby stałej i 1193 żołnierzy kontraktowych), w Nowym Dworze Mazowieckim – 39 (siedmiu żołnierzy służby stałej i 32 służby kontraktowej). Rzeczniczka Agencji zastrzega jednak, że te dane nie odzwierciedlają faktycznych potrzeb mieszkaniowych żołnierzy. – Z analizy, jaką przeprowadziliśmy w lipcu, wynika, że tylko 195 żołnierzy zawodowych pełniących służbę w Warszawie oraz 35 żołnierzy z Nowego Dworu Mazowieckiego, którzy złożyli wnioski, jest faktycznie zainteresowanych przydziałem mieszkania – mówi Weber.

AMW planuje również kupno mieszkań m.in. w Rzeszowie (49), Lublinie (6), Drawsku-Pomorskim (12), Szczecinie (10). – Takie zakupy są wprowadzane do  planów inwestycyjnych  oddziałów regionalnych Agencji przez cały rok. Dlatego lista ta  może być rozszerzona – mówi Małgorzata Weber. Kluczowa będzie ocena aktualnych potrzeb mieszkaniowych w danej lokalizacji, możliwości zakupu mieszkań na rynku lokalnym, a także zasoby finansowe Agencji.

Kupno mieszkań przez AMW odbywa się w wyjątkowych przypadkach. – W pierwszej kolejności zawsze prowadzimy inwestycje własne, czyli budujemy mieszkania i całe osiedla. Bywa jednak, że na danym terenie nie mamy nieruchomości gruntowych pod inwestycje. Wtedy właśnie kupujemy lub wynajmujemy mieszkania na cywilnym rynku. Dzieje się tak także wtedy, gdy w danej miejscowości  są małe potrzeby mieszkaniowe i budowa  własnego budynku jest  nieuzasadniona – mówi Małgorzata Weber.

Obecnie Agencja Mienia Wojskowego dysponuje 24 450 lokalami mieszkalnymi w całej Polsce.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Magdalena Kowalska-Sendek

dodaj komentarz

komentarze

~Kasjer
1470890280
Nie rozumiem powiązania m2 ze stanowiskiem. Kolejny średniowieczny awatar. p.s. Czas pozamieniać te klitki budowane za komunę na normalne mieszkania z konkretnym metrażem.
6D-65-E3-E5

Nadchodzą zmiany
Polski wkład w operację „Overlord”
Szermierze i pięściarki na podium
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Od dronów po lufy armatnie
NATO liczy wydatki przed szczytem
USA znów uderzyły w Iran
Kosmiczna współpraca Polski i Stanów Zjednoczonych
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
Śmierć w sercu Azji
Przełomowe porozumienie
Wsparcie ma znaczenie
Rotacja wojsk USA do Polski będzie wznowiona
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Priorytety na szczyt NATO
Gdzie w tym roku powstaną nowe strzelnice?
Medale za typowo wojskowe dyscypliny
Westerplatte zmieni się nie do poznania
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Niebo bez dominacji
Uzbrojenie za 16,5 mld zł przekazane Ukrainie
„Iks” nasz powszedni
Miliardy na obronność
Sojusznicza medycyna pola walki
Zatrzymać drona
Wojsko przeszkoliło dzieci w całej Polsce
Dowództwo RSZ celebrowało swoje święto
Pobudka 5:30 i ostra taktyka. Przetrwasz te 27 dni?
Zdolności do produkcji tylko dla zaufanych
Równanie z „Iksem”
Zmiana na szczytach US Army w Europie
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Tropem tajemnic z przeszłości
Zbrodnicza farsa
Podróż w ciemność
Królowa wspinaczki kończy karierę
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Bez zmian w emeryturach
Promocja oficerska na WAT
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Mistrzyni pożegnała się z polską publicznością
Przełomowe zdolności artylerzystów
SKON o budżecie MON-u
Anglicy znów uciekną z obozu
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Szefowie MON i MSZ o priorytetach na szczyt Sojuszu
Apetyt Smoka rośnie
Kajakarze i pięcioboista na medal!
Airbus A330 MRTT
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży odporności Polski
Pilny apel o rakiety do Patriotów
Poznański gen wolności
Rutte: NATO jak drużyna piłkarska
PKW Irak zostaje w Jordanii
Barakudy z Polski
Szkolenia załogi okrętu podwodnego – już w sierpniu
Ważne decyzje w Brukseli
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Orka dobiła do brzegu
Jarzębina i nowe miny przeciwpiechotne
US Army zaprasza do świętowania

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO