W dystrykcie Muquer od niedawna mieszka ponad 60 nowych stolarzy, blacharzy i mechaników. Ich przeszkolenie było możliwe dzięki projektowi Zespołu Specjalistów PRT (Zespół Odbudowy Prowincji) Polskich Sił Zadaniowych.
Bogusława Bandyk
Uczestnicy szkolenia zostali podzieleni na cztery grupy, w których zdobywali umiejętności w zawodzie stolarza, blacharza oraz mechanika motocykli i traktorów. Zajęcia były prowadzone na jednym z bazarów. „Zawodu uczyli się od fachowców, którzy są na lokalnym rynku od wielu lat”, mówi Bandyk. Przez 120 dni szkolenia musieli wyprodukować ramy okienne w różnych rozmiarach i metalowe pojemniki na kawę, wodę, a także piecyki i metalowe skrzynki. „Wszystkie przedmioty były sprzedawane na bieżąco. Pieniądze, które zarobili, postanowili przeznaczyć na zakup materiałów do pracy. Mechanicy już po niespełna miesiącu samodzielnie naprawiali motory i traktory”, dodaje specjalistka.
Każdy z mężczyzn, który brał udział w szkoleniu zadeklarował, że po jego zakończeniu wraca do rodzinnej wioski. „W większości z nich nie ma tam żadnych rzemieślników. Aby naprawić motor, czy kupić metalowy piecyk mieszkańcy musieli jechać do innych wiosek, często odległych o 20, 40 kilometrów. Teraz mają fachowców na miejscu”, mówi Bogusława Bandyk. „Do tej pory nie mieli żadnego zawodu, uprawiali niewielkie poletka przy domu, lub byli wynajmowani do sezonowych prac”, dodaje major Paweł Chabielski, szef Zespołu Specjalistów PRT. Teraz to się zmieniło, mają własne firmy i stałe źródło utrzymania dla swoich rodzin.
Fot.: archiwum PRT
komentarze