moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Na targach „Pro Defense” o programie dla organizacji proobronnych

Dziś każda organizacja proobronna szkoli się według swoich zasad, z tego powodu nie wiadomo, jakie zadania można powierzać jej członkom. Powinniśmy stworzyć jednolity program szkolenia podstawowego – mówił Waldemar Zubek, dyrektor Biura ds. Proobronnych MON podczas drugiego dnia kongresu w Ostródzie. Zjazd odbył się podczas targów „Pro Defense”.– Najważniejszym celem Kongresu Organizacji Proobronnych była wymiana doświadczeń między ponad stu stowarzyszeniami działającymi w Polsce. Ten cel udało nam się osiągnąć – mówił Waldemar Zubek, dyrektor Biura do Spraw Proobronnych MON. Podsumowując spotkanie, zaznaczył, że dyskusje dotyczyły zarówno drobnych kwestii, jakie na przykład nosić nakrycie głowy, jak i spraw związanych z finansowaniem działalności i współpracą z wojskiem. Jako najważniejszy wniosek z dwudniowych obrad uczestnicy wskazali konieczność przygotowania programu szkolenia podstawowego dla organizacji proobronnych.

Musztra i zwiad w programie

– Dziś każda organizacja szkoli się według swoich zasad i pomysłów. To nie jest złe, ale wojsko nie ma pewności, jakie zadania może jej powierzać – mówił Waldemar Zubek. Podstawa programowa miałyby obejmować m.in. szkolenie z udzielania pierwszej pomocy, musztrę, elementy rozpoznania i zwiadu oraz zajęcia z obsługi broni. – Członek organizacji wyszkolony według określonych zasad, noszący odpowiednio oznakowany mundur, będzie rozpoznawalny przez obywateli. Każdy będzie mógł taką osobę w razie potrzeby poprosić o pomoc, mając pewność, że potrafi ona jej udzielić – komentował Zubek.


Podczas pierwszego dnia obrad dyskutowano o działalności polskich organizacji proobronnych, drugi dzień poświęcono zaś na debatę z udziałem przedstawicieli stowarzyszeń z innych państw NATO. O swoich doświadczeniach opowiadali goście z Litwy, Łotwy i Estonii.

Ignac Bogusic, reprezentujący liczący około 10 tys. członków Związek Strzelców Litewskich, mówił, że od dwóch lat działacze jego organizacji patrolują z pogranicznikami litewsko-rosyjską granicę. Jednocześnie zapowiedział, że jego Związek przygotowuje się do wojny partyzanckiej. – Armia szykuje się do działań klasycznych, obrona terytorialna do obrony danego regionu, a my chcemy być gotowi do działania, gdyby nasz kraj trafił pod obcą okupację – zaznaczył.

Z kolei przedstawiciel Estonii, który chciał zachować anonimowość, wyjaśnił, że estońskie organizacje proobronne są zrzeszone w strukturach podobnych do polskiej Ligii Obrony Kraju. Estońska organizacja ma swoją broń automatyczną oraz półautomatyczną.

Wieczorem, w drugiej części obrad, o swojej działalności opowiedzą przedstawiciele amerykańskiej Gwardii Narodowej stanu Illinois.


Targi – wystawa i kontrakty

Obok toczących się obrad kongresu nadal są otwarte dla zwiedzających targi „Pro Defense”. Koncerny prezentujące tu swoje produkty mają także okazję do nawiązania współpracy z partnerami biznesowymi.

Dziś przedstawiciele firmy Teldat oraz Monster Device podpisali list intencyjny w sprawie ulepszenia używanego przez polską armię systemu wspomagania dowodzenia C3IS Jaśmin (produkcji Teldatu).

System Jaśmin można obejrzeć na stoisku Inspektoratu Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych. Jest on tam prezentowany jako laureat konkursu zorganizowanego w marcu przez Inspektorat na najbardziej innowacyjny produkt dla wojska. – Mamy dbać o to, aby sprzęt, którego używa polska armia, był wciąż ulepszany. Dlatego, gdy zgłosiła się do nas firma Monster Device z propozycją zwiększenia możliwości technicznych Jaśmina, pośredniczyliśmy w zawarciu porozumienia z jego producentem – wyjaśnia płk Sławomir Augustyn, szef Inspektoratu Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych, podkreślając, że z systemu dowodzenia Jaśmin korzystają polscy żołnierze m.in. w Afganistanie.


Dzięki usprawnieniu Jaśmina wyświetlane przez rzutnik mapy z systemu dowodzenia mają stać się „interaktywne” – będzie je można zmieniać tak, jak na monitorach dotykowych. – To znacznie ułatwi pracę dowódców, którzy na odprawach nie będą potrzebować dużych, ciężkich i podatnych na uszkodzenia monitorów LCD i telewizorów – mówi płk Dariusz Momot, szef Oddziału Identyfikacji i Analiz Inspektoratu Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych.

Targi „Pro Defense” w Ostródzie potrwają do 5 czerwca. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: MON, Piotr Zarzycki

dodaj komentarz

komentarze


Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Orzeł dla bohaterów
Mobilne dowodzenie
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Serwis K9 w Polsce
„Ta ziemia do Polski należy…”
Wioślarze i triatlonistka na podium
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Wojna w świętym mieście, epilog
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
W obronie wschodniej flanki NATO
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
I zdobyliśmy!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Polska wiktoria na Monte Cassino
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wojskowe Oscary przyznane!
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
NATO on Northern Track
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Flota Bayraktarów w komplecie
Więcej hełmów dla żołnierzy
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Gry wojenne w szkoleniu
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Abramsy w pętli
Armia Andersa w operacji „Honker”
Rajd ku czci saperów
Po przeprawie ruszyli do walki
Pływacy i maratończycy na medal
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Polki pobiegły po srebro!
Bohater odtrącony
Pierwsi na oceanie
Układ nerwowy Mieczników
„Pierwsza Drużyna” na start
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Śladami ojca
Pytania o europejską tarczę
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO