moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Na targach „Pro Defense” o programie dla organizacji proobronnych

Dziś każda organizacja proobronna szkoli się według swoich zasad, z tego powodu nie wiadomo, jakie zadania można powierzać jej członkom. Powinniśmy stworzyć jednolity program szkolenia podstawowego – mówił Waldemar Zubek, dyrektor Biura ds. Proobronnych MON podczas drugiego dnia kongresu w Ostródzie. Zjazd odbył się podczas targów „Pro Defense”.



– Najważniejszym celem Kongresu Organizacji Proobronnych była wymiana doświadczeń między ponad stu stowarzyszeniami działającymi w Polsce. Ten cel udało nam się osiągnąć – mówił Waldemar Zubek, dyrektor Biura do Spraw Proobronnych MON. Podsumowując spotkanie, zaznaczył, że dyskusje dotyczyły zarówno drobnych kwestii, jakie na przykład nosić nakrycie głowy, jak i spraw związanych z finansowaniem działalności i współpracą z wojskiem. Jako najważniejszy wniosek z dwudniowych obrad uczestnicy wskazali konieczność przygotowania programu szkolenia podstawowego dla organizacji proobronnych.

Musztra i zwiad w programie

– Dziś każda organizacja szkoli się według swoich zasad i pomysłów. To nie jest złe, ale wojsko nie ma pewności, jakie zadania może jej powierzać – mówił Waldemar Zubek. Podstawa programowa miałyby obejmować m.in. szkolenie z udzielania pierwszej pomocy, musztrę, elementy rozpoznania i zwiadu oraz zajęcia z obsługi broni. – Członek organizacji wyszkolony według określonych zasad, noszący odpowiednio oznakowany mundur, będzie rozpoznawalny przez obywateli. Każdy będzie mógł taką osobę w razie potrzeby poprosić o pomoc, mając pewność, że potrafi ona jej udzielić – komentował Zubek.


Podczas pierwszego dnia obrad dyskutowano o działalności polskich organizacji proobronnych, drugi dzień poświęcono zaś na debatę z udziałem przedstawicieli stowarzyszeń z innych państw NATO. O swoich doświadczeniach opowiadali goście z Litwy, Łotwy i Estonii.

Ignac Bogusic, reprezentujący liczący około 10 tys. członków Związek Strzelców Litewskich, mówił, że od dwóch lat działacze jego organizacji patrolują z pogranicznikami litewsko-rosyjską granicę. Jednocześnie zapowiedział, że jego Związek przygotowuje się do wojny partyzanckiej. – Armia szykuje się do działań klasycznych, obrona terytorialna do obrony danego regionu, a my chcemy być gotowi do działania, gdyby nasz kraj trafił pod obcą okupację – zaznaczył.

Z kolei przedstawiciel Estonii, który chciał zachować anonimowość, wyjaśnił, że estońskie organizacje proobronne są zrzeszone w strukturach podobnych do polskiej Ligii Obrony Kraju. Estońska organizacja ma swoją broń automatyczną oraz półautomatyczną.

Wieczorem, w drugiej części obrad, o swojej działalności opowiedzą przedstawiciele amerykańskiej Gwardii Narodowej stanu Illinois.


Targi – wystawa i kontrakty

Obok toczących się obrad kongresu nadal są otwarte dla zwiedzających targi „Pro Defense”. Koncerny prezentujące tu swoje produkty mają także okazję do nawiązania współpracy z partnerami biznesowymi.

Dziś przedstawiciele firmy Teldat oraz Monster Device podpisali list intencyjny w sprawie ulepszenia używanego przez polską armię systemu wspomagania dowodzenia C3IS Jaśmin (produkcji Teldatu).

System Jaśmin można obejrzeć na stoisku Inspektoratu Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych. Jest on tam prezentowany jako laureat konkursu zorganizowanego w marcu przez Inspektorat na najbardziej innowacyjny produkt dla wojska. – Mamy dbać o to, aby sprzęt, którego używa polska armia, był wciąż ulepszany. Dlatego, gdy zgłosiła się do nas firma Monster Device z propozycją zwiększenia możliwości technicznych Jaśmina, pośredniczyliśmy w zawarciu porozumienia z jego producentem – wyjaśnia płk Sławomir Augustyn, szef Inspektoratu Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych, podkreślając, że z systemu dowodzenia Jaśmin korzystają polscy żołnierze m.in. w Afganistanie.


Dzięki usprawnieniu Jaśmina wyświetlane przez rzutnik mapy z systemu dowodzenia mają stać się „interaktywne” – będzie je można zmieniać tak, jak na monitorach dotykowych. – To znacznie ułatwi pracę dowódców, którzy na odprawach nie będą potrzebować dużych, ciężkich i podatnych na uszkodzenia monitorów LCD i telewizorów – mówi płk Dariusz Momot, szef Oddziału Identyfikacji i Analiz Inspektoratu Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych.

Targi „Pro Defense” w Ostródzie potrwają do 5 czerwca. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: MON, Piotr Zarzycki

dodaj komentarz

komentarze


Od cyberkursu po mundurówkę
Terroryści pod Kaliszem, czyli ćwiczenia ratownicze
Bez zmian w emeryturach
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Silniki do Abramsów pod fachową opieką
Terytorialsi zapraszają
Podsekretarz stanu USA na granicy polsko-białoruskiej
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Skrzydlaci komandosi
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Wraki w sonarze
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Czerwieńsze będą…
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Borsuki zdały wodny egzamin
Szef MON-u: Nie ma decyzji o redukcji sił USA w Polsce
Logistycy pod lupą
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
JW Agat: idziemy po młodych!
Przyszłość „Łucznika”
Początek wielkiej historii
Kosmiczna suwerenność Wojska Polskiego
Bieg ku pamięci bohaterów
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Nie tylko wojsko na rzecz obronności
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Ogień Strykerów. Tak ćwiczy US Army w Polsce
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Armia testuje roboty do transportu
Hornet czyli „polski Shahed”
Wojsko zaprasza rodziny
Wodny chrzest Borsuków
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Wypadek w PKW UNIFIL
Generał z cienia
Jest nowy szef BBN
Bez schematów
Kilometry pamięci: motocykliści w hołdzie kolegom
Relacje wojskowe Polski i USA – żołnierze, kontrakty, infrastruktura
Będą rozmowy w sprawie wojsk US Army w Polsce
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Symbol skupiający wiele znaczeń
PKP Cargo przewiezie ciężki sprzęt wojskowy
Pytania o obecność amerykańskich wojsk w Polsce
Specjalsi przeciw flocie cieni
Huta Częstochowa bliżej wojska
Adaptacja i realizm
Uczczono ofiary zamachu majowego
Syndrom Karbali
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Ostatni most
Pancerniacy z Wesołej w światowej czołówce
Groźny incydent w Libanie
Ready for Every Scenario
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Biało-czerwona na Monte Cassino
Nowe stanowiska i nowe dowództwo
Wyścig Stalina
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Borsuk po słowacku
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
Ukraina kształtuje przyszłość wojny
NATO i USA o Iranie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO