moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Weterani: trzeba poprawić ustawę

Dostęp do bazy sportowej i rehabilitacyjnej wojska, więcej badań medycznych i uproszczenie procedur związanych z uzyskiwaniem uprawnień – to niektóre z postulatów żołnierzy, którzy wrócili z misji. Po kilku latach funkcjonowania przepisów ustawy o weteranach działań poza granicami państwa MON zapowiedziało jej nowelizację, a żołnierze sami wskazują, co warto poprawić.


– Ustawa o weteranach rozwiązała wiele naszych problemów dotyczących pomocy socjalnej dla weteranów poszkodowanych, zwłaszcza w sprawach zakupu protez czy rehabilitacji – mówi Janusz Raczy, ciężko ranny podczas misji w Iraku w 2004 roku. – Ale po kilku latach funkcjonowania przepisów wskazujemy rozwiązania, które pozwolą skuteczniej pomóc, szczególnie tym najciężej rannym.

Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiedziało już nowelizację ustawy. W najbliższym czasie zmiany mają być konsultowane z organizacjami skupiającymi polskich weteranów.

Dwie legitymacje

Jedną z kwestii, która – zdaniem weteranów – wymaga poprawki, są uregulowania dotyczące legitymacji weterana poszkodowanego oraz legitymacji osoby poszkodowanej. Okazuje się, że aby ranny weteran mógł korzystać z opieki medycznej, z bezpłatnego dostępu do pomocy lekarzy specjalistów, musi mieć obie legitymacje. Pierwsza pozwala mu głównie na korzystanie z ulgowych przejazdów komunikacją publiczną. – Dopiero ta druga ze zdjęciem i wpisanymi numerami chorób uprawnia do specjalistycznego leczenia – mówi Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych na Misjach poza Granicami Kraju. Jednak legitymację osoby poszkodowanej trzeba co roku odnawiać, w tym celu ranny żołnierz musi osobiście pojechać do Warszawy. – To uciążliwa procedura, dlatego wielu ciężko rannych weteranów nie korzysta z zapisanych w ustawie praw do opieki medycznej. A wystarczyłoby wydawać ten dokument bezterminowo albo przenieść uprawnienia na legitymację weterana poszkodowanego – mówi Tomasz Kloc. Podkreśla, że taka zmiana nie spowoduje żadnych kosztów. – Poza tym sprawa dotyczy około 600 osób w całym kraju – dodaje.

Badania i wstęp na basen

Weterani proszą też o możliwość korzystania z bazy rehabilitacyjnej i sportowej wojska. Jak się okazuje, zdrowy żołnierz może korzystać z wojskowych basenów, ale ranny weteran już nie, ponieważ już nie służy. –Tymczasem taka sportowa baza w armii jest, a weteranom potrzebny jest dostęp do niej. Ich rodzinom także, bo opieka nad rannym to ogromne obciążenie dla ich bliskich – podkreśla Tomasz Kloc.


Weterani skarżą się też na problemy z badaniami po powrocie z misji. Jeśli żołnierzowi nic się nie stało, gdy jechał pojazdem, który trafił na minę, to po powrocie nie zostanie skierowany na specjalistyczne badania. – Tymczasem ta procedura powinna być w takich przypadkach uruchamiana z automatu – mówi Kloc. – Nawet po miesiącach czy latach ujawniają się dolegliwości, które są wynikiem przeżytych na misji wydarzeń, lecz bez takich badań trudno to udowodnić.

Ustawa o weteranach działań poza granicami państwa weszła w życie w 2012 roku. Umożliwia ona korzystanie ze świadczeń zdrowotnych poza kolejnością, ale tylko w odniesieniu do leczenia związanego z obrażeniami, jakie żołnierze odnieśli na misji. Weterani i ich rodziny są objęci także pomocą psychologiczną. Żołnierze po powrocie mogą również liczyć na dofinansowanie nauki od poziomu szkoły ponadgimnazjalnej po studia magisterskie. MON stworzyło też system zapomóg, z którego mogą skorzystać weterani znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej. Ponadto w Warszawie działa Centrum Weterana, gdzie do dyspozycji żołnierzy i ich rodzin jest psycholog, prawnik i doradca zawodowy.

Marcin Górka

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik / Combat Camera DORSZ, ppor. Robert Suchy / CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~Michał D
1464375720
Nasuwa mi się pytanie a co z nami cywilnymi pracownikami serwisu czy nowa ustawa nas obejmie ??? po poprzednia zapomniała ... .. Mam listę na której jest nas ponad 200-stu , byliśmy na misjach od Iraku poprzez Czad do Afganistanu , byliśmy wydelegowani z firm zbrojeniowych takich jak Zakłady Rosomak , Bumar , WB Electronics ,AMZ Kutno ,do obsługi pojazdów KTO Rosomak czy armato-haubic Dana , bez nas po miesiącu nic by nie wyjechało ani nie strzeliło oraz przestała by działać łączność czy nawigacja , nam też mośki na łeb spadały i w d ...dostawaliśmy . byliśmy umundurowani i wyposażeni przez MON i lataliśmy z rotacją na misje ja osobiście w afganie byłem trzy razy znam chłopaków co byli wszędzie gdzie Polskie Wojsko. I w Iraku i Czadzie aż wreszcie w Afganie , a statusu i legitymacji dostać nie możemy bo ktoś na wiejskiej czy w MON-ie coś sknocił ...Jedynie nasi przyjaciele oraz znajomi żołnierze z którymi byliśmy misjach oraz pracownicy Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa nas uznają za weteranów mimo że nasze państwo nie....oficjalnie nimi nie jesteśmy nawet legalnie munduru z misji z okazji święta weterana założyć na obchody nie możemy....
13-44-3A-12
~trump
1464346920
Do autora. Weterani to nie tylko żołnierze ale również cywile, którzy pracowali w PKW
25-B4-71-E6

Front przy biurku
 
Charge of Dragon
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ramię w ramię z aliantami
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wytropić zagrożenie
Wojna na detale
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Przygotowania czas zacząć
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szpej na miarę potrzeb
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Strażacy ruszają do akcji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kadisz za bohaterów
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, część druga
Kolejne FlyEye dla wojska
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
SOR w Legionowie
Pod skrzydłami Kormoranów
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Święto stołecznego garnizonu
Sprawa katyńska à la española
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zachować właściwą kolejność działań
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
W Italii, za wolność waszą i naszą
Gunner, nie runner
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
NATO na północnym szlaku
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
NATO on Northern Track
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Na straży wschodniej flanki NATO
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Wojna w świętym mieście, epilog

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO