Kopia posągu Światowida, średniowieczne księgi rękopiśmienne, zrekonstruowane stroje wojowników, a także relikwiarze żołnierzy – w Muzeum Wojska Polskiego otwarto wystawę „Chrzest Polski”. Ekspozycja pokazuje państwo pierwszych Piastów na tle świata pogańskiego. Honorowy patronat nad nią objął m.in. wiceminister obrony prof. Wojciech Fałkowski.
Wystawę z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski przygotowało Muzeum Wojska Polskiego we współpracy z Muzeum Historii Polski i Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie. Otwierając ekspozycję, wiceminister Wojciech Fałkowski podkreślał, że dzieje państwa pierwszych Piastów i przyjęcie przez nich chrztu to historia nie do końca zbadana. – Nadal pozostaje pytanie, jak to się stało, że polskie państwo powstało w ciągu mniej więcej jednego pokolenia. Było trwałe, dało podwaliny duchowości polskiej i stworzyło prąd kultury, który nie tylko się zakorzenił wbrew wierzeniom pogańskim, ale stał się siłą sprawczą, która funkcjonowała na wielu polach – mówił wiceszef MON.
Wystawę otwiera ekspozycja poświęcona czasom pogańskim. Najważniejszym eksponatem jest tu kopia znanego posągu Światowida, odnalezionego w rzece Zbrucz na Podolu w 1848 roku, a także posągu „kamiennej baby” – znaleziska spod Bartoszyc.
O porzuceniu pogańskich wierzeń opowiada kopia znanego obrazu Jana Matejki „Zaprowadzenie chrześcijaństwa”. Scenę chrztu Mieszka I oraz nakaz niszczenia posągów pogańskich przedstawiają litografie Girolamo Carottoniego, Franciszka Smuglewicza i Rafała Radziewicza. Można zobaczyć m.in. pontyfikał z XI wieku oraz kopie zabytków, takich jak pierścień romański arcybiskupa Jakuba Świnki, pastorał z poroża z katedry gnieźnieńskiej oraz średniowieczne księgi rękopiśmienne.
Ponieważ wystawa przedstawia Polskę z okresu pierwszych Piastów, pokazano zrekonstruowane postacie wojowników i mieszkańców ziem polskich. Wygląd i ubiór ludności odtworzono na podstawie ikonografii z epoki i zabytków archeologicznych z X-XI wieku. Obrazy i rysunki pokazują m.in. bitwy i potyczki wojowników. Na wystawie zgromadzono też wiele eksponatów archeologicznych, także wczesnochrześcijańskich.
Ostatnia część zatytułowana jest „Ze znakiem krzyża przez 1000 lat historii”. Są tu m.in. relikwiarze wojskowe, słynne krzyżyki z gałązek olszyny z pola bitwy w Olszynce Grochowskiej oraz biżuteria patriotyczna z okresu powstania styczniowego i I wojny światowej.
Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego prof. Zbigniew Wawer podkreślał, że wiele eksponatów zostało wypożyczonych z różnych muzeów w Polsce.
Wystawę „Chrzest Polski” można oglądać do 31 lipca w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Honorowy patronat nad wystawą, poza wiceszefem MON, objęli także prymas Polski abp Wojciech Polak oraz biskup polowy Wojska Polskiego gen. brygady Józef Guzdek.
autor zdjęć: Patrycja Stańczuk-Rosińska
komentarze