Szanowny Panie Ministrze,
Cieszy nas sukces Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, co widoczne jest zarówno w organizowanych oddolnie licznych obchodach, jak też w hołdzie składanym Żołnierzom Wyklętym przez najwyższych rangą przedstawicieli naszego państwa. Zwracamy uwagę, że pełnej rehabilitacji i dobrej pamięci Żołnierzy Wyklętych powinno także towarzyszyć umieszczenie na Grobie Nieznanego Żołnierza tablic z nazwami walk stoczonych właśnie przez Żołnierzy Wyklętych. Obecnie na Grobie Nieznanego Żołnierza upamiętniona jest jedynie tragiczna bitwa pod Surkontami z sierpnia 1944 roku. Nie ma ani jednego starcia czy bitwy stoczonej po 8 maja 1945 roku. Ani jednej walki z obławami KBW czy UB.
W związku z tym prosimy o podjęcie inicjatywy upamiętnienia czynu i ofiary Żołnierzy Wyklętych na Grobie Nieznanego Żołnierza. Równocześnie proponujemy rozważenie następującej treści, jaka mogła by być tam umieszczona:
Żołnierze Wyklęci 1944 – 1963 Surkonty
21.08.1944 Miodusy – Pokrzywne
18.08.1945 Las Stocki
24.05.1945 Kuryłówka
7.05.1945 Kielce
4–5.08.1945 Raczkowszczyzna
12.05.1949 Majdan Kozic Górnych
21.10.1963 Miodusy – Pokrzywne
Las Stocki i Kuryłówka to miejsca największych bitew stoczonych przez oddziały podziemia niepodległościowego z obławami NKWD, UB, MO i KBW. Kielce to jedna z najbardziej znanych akcji rozbicia więzienia UB i uwolnienia wielu więźniów. Raczkowszczyzna – miejsce ostatniej walki oraz śmierci Anatola Radziwonika ps. „Olech”, który po 1945 roku pozostał za kordonem, na Nowogródczyźnie, i tam wraz z oddziałem kontynuował walkę. Majdan Kozic Górnych to miejsce ostatniej walki Józefa Franczaka ps. „Laluś”, symbolicznie zamykającej epopeję Żołnierzy Wyklętych.
Wybraliśmy te wydarzenia tak, aby symbolizowały i oddawały różne formy i miejsca walk Żołnierzy Wyklętych. Prosimy o potraktowanie ich jako wstępnej propozycji w dyskusji nad ostatecznym kształtem i treścią ewentualnych wpisów, jakie powinny znaleźć swe miejsce na Grobie Nieznanego Żołnierza. Prosimy o podjęcie tego ważnego tematu.
Powyższy tekst to wniosek do ministra obrony narodowej złożony przez Parlamentarny Zespół Tradycji i Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dokument został przyjęty na posiedzeniu Zespołu 9 marca 2016 roku.
komentarze