moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Promocja na rowerach
„Czy pomożesz zebrać sto tysięcy złotych dla rannych polskich żołnierzy?”, pyta syn brytyjskiego oficera.

Spakowali ubrania na zmianę, płaszcze przeciwdeszczowe, suchy prowiant i zapas wody. Wystartowali spod pomnika Obrońców Wybrzeża na Westerplatte, aby po sześciu dniach i przejechaniu 800 kilometrów dotrzeć na metę na drugim końcu Polski – w Nowym Sączu. Dwaj Brytyjczycy, ojciec i syn, wyruszyli w rowerową podróż, aby promować akcję „Przystanek bohater”, ideę pomocy polskim żołnierzom poszkodowanym podczas misji zagranicznych. Każdego dnia pokonywali ponad sto kilkadziesiąt kilometrów. Po drodze namawiali wszystkich, by wsparli finansowo działalność Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju, które objęło patronat nad ich rajdem.

INICJATYWA BRYTYJCZYKÓW

Dlaczego Anglicy chcą pomóc polskim żołnierzom? Były attaché wojskowy w Polsce, emerytowany pułkownik Peter Swanson, oraz jego syn Rupert, który przez kilka lat służył w Brytyjskich Siłach Rezerwowych, zgodnie twierdzą, że kochają armię. Wywodzą się z rodziny o tradycjach wojskowych.

„Dzięki profesjonalizacji armii oraz rosnącej liczbie misji zagranicznych polscy żołnierze coraz częściej znajdują uznanie”, mówi Rupert Swanson. „Wiele słyszy się o ich bohaterstwie, odwadze, sile i profesjonalizmie, czasem o ich śmierci i bolesnej rozłące z rodziną, niestety nie tak wiele o żołnierzach powracających z zagranicznej służby: rannych, dotkniętych traumą, niezdolnych do wykonywania swojego zawodu. Na Zachodzie weterani zagranicznych misji mogą liczyć na dużo większą pomoc ze strony państwa i organizacji pozarządowych, co pozwala im powrócić do w miarę normalnego życia”.

PRZYSTANEK BOHATER

Stąd „Przystanek bohater”. Projekt inspirowany inicjatywą znanej organizacji brytyjskiej Help For Heroes. Tam przez trzy lata działalności udało się jej zebrać, głównie dzięki rowerowym rajdom, aż 90 milionów funtów. Rupert i Peter Swansonowie mają nadzieję, że choć w części uda się im powtórzyć sukces, jaki podobna akcja odniosła w Wielkiej Brytanii. A może zapoczątkują akcję charytatywnych rajdów rowerowych organizowanych z myślą o polskich żołnierzach, którzy ucierpieli na misjach?

Są też prywatne przyczyny zorganizowania rajdu. Siostra Ruperta wyszła za mąż za Polaka. Rupert także ożenił się z Polką i od siedmiu lat mieszka w Warszawie. „Jesteśmy mocno związani z Polską”, przyznaje.

W Piotrkowie powitała ich reprezentacja żołnierzy z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. Na ostatnich kilometrach, w drodze do Nowego Targu, wyspiarzom towarzyszył starszy szeregowy Emil Uran z 6 Brygady Powietrznodesantowej w Bielsku-Białej. Emil w sierpniu 2008 roku w czasie służby w III zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie został ciężko ranny w wyniku wybuchu przydrożnego ładunku (IED). Po długiej rehabilitacji powrócił do jednostki na stanowisko przeznaczone dla żołnierzy z ograniczeniami zdrowotnymi. Dlaczego dołączył do Brytyjczyków? „Nie mogłem przejść obojętnie. Przecież oni zrobili coś wielkiego, żeby nam pomóc”, mówi Emil. Dlatego wsiadł na rower i razem z narzeczoną przejechali z Brytyjczykami ostatnie trzydzieści kilometrów trasy.

Anglicy w czasie rajdu nie zbierali datków. Informowali o akcji „Przystanek bohater” i zachęcali do jej wsparcia. Każdy może dokonać wpłaty bezpośrednio na konto Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju, w tytule przelewu wpisując „Przystanek Bohater/Help For Polish Heroes”. Pierwsze pieniądze już wpłynęły, przyznaje Daniel Kubas, szef stowarzyszenia.

Fot. arch. Swansonów, arch. E. Urana

dodaj komentarz

komentarze


Jakie podwyżki dla żołnierzy
 
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Eurofightery znowu w Polsce
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Wielki test w West Point coraz bliżej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Tajna misja polskiej agentki
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Wojenny bohater na szubienicy
Nowoczesna łączność dla armii
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Offset dla „Wisły”
Szczury Pustyni dotarły do Polski
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Zamiana po włosku
Air Show ’25 – do zobaczenia
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Leopardy jadą na poligon
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Którą drogą do armii?
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Lista trupich główek
Mocny sygnał od NATO
Abramsy pod dobrą opieką
Wojna o porządek świata
Bruksela przed szczytem
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Ostrożnie! Czołgi na drodze
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Kleszcze dla wojska
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Palmiry – miejsce kaźni
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Nowy szef CWCR
Polska przystań brytyjskich jeńców
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Zachód przeciwko „korsarzom”
Dobrowolsi – czas start!
Zimowy sprawdzian podchorążych
Podwójny Półmaraton Komandosa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO