moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Z bronią bezpiecznie

Dla żołnierza broń to podstawowy atrybut służby. Od umiejętności i wiedzy żołnierza zależy poziom skuteczności i bezpieczeństwa w posługiwaniu się bronią. Słuchacze Szkoły Podoficerskiej muszą utrzymywać swoje nawyki bojowe na najwyższym poziomie.

Broń w nieodpowiednich rękach jest śmiertelnie niebezpieczna. Wiedzą o tym żołnierze kursu na pierwszy stopień podoficerski Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych, którzy przechodzą półroczne szkolenie w SPWLąd Poznań. Jest to o tyle ważne, że już niedługo obejmą dowództwo nad drużyną lub załogą, staną przed szykiem swoich podwładnych i od ich wiedzy, umiejętności i odpowiedzialności będzie zależało zdrowie i życie podkomendnych.

Osiągnąć to można przez trening i utrzymywanie umiejętności na wysokim poziomie. Temu poświęcone zostało jedno z zagadnień zajęć taktycznych na poligonie w Biedrusku. Na zajęciach z taktyki jest to szczególnie ważne, ponieważ dochodzą tu również zmęczenie i dynamika, czyli o czynniki sprzyjające wypadkom z użyciem broni. – Posługiwanie się bronią nie jest jak jazda na rowerze. Swoje umiejętności musicie utrzymywać na wysokim poziomie, a wyuczone zachowania i czynności trzeba wykonywać niemal automatycznie. Największym waszym wrogiem będzie rutyna i przeświadczenie, że wszystko już wiecie – mówił, rozpoczynając zajęcia z taktyki sierż. Andrzej Biedrowski, instruktor zespołu taktyki i rodzaju wojsk SPWLąd Poznań.

Na wszystkich zajęciach z użyciem broni instruktorzy do znudzenia powtarzają słuchaczom i kadetom, że bezpieczeństwo zależy od nich samych, a już niedługo również bezpieczeństwo ich podwładnych.

W szkoleniu taktycznym znalazły się elementy z „Podręcznika metodycznego do walki i bezpiecznego posługiwania się bronią”, który opracowany został przez oficerów Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych komandora podporucznika Włodzimierza Kopcia i majora Jacka Kaczmarzyka. W podręczniku można odszukać zagadnienia związane ze sprawdzaniem, ładowaniem i rozładowaniem broni, zmianą magazynka, usuwaniem zacięć sposoby przekazywania i poruszania się żołnierza z bronią.

System szkolenia z bezpiecznego posługiwania się bronią często nazwany jest – BLOS. BLOS to akronim od pierwszych liter słów: broń, lufa, otoczenie, spust. Jednocześnie to proste zasady, zapewniające bezpieczeństwo w działaniu żołnierza.
Broń – każdą broń traktować jako załadowaną do momentu sprawdzenia,
Lufa – skierowana tylko w cel,
Otoczenie – przed oddaniem strzału sprawdzenie przestrzeni w okolicy celu,
Spust – palec na języku spustowym tylko w chwili oddania strzału.

Cztery proste elementy mają istotne znaczenie w posługiwaniu się bronią. Tymi zasadami musi kierować się każdy żołnierz.

Tekst: chor. Marcin Szubert

red. PZ

autor zdjęć: chor. Marcin Szubert

dodaj komentarz

komentarze


Zły Łęg nie taki straszny
Groźny incydent w Libanie
Awanse w Dniu Flagi
Adaptacja i realizm
Znów mogą strzelać z Grotów w Nietoperku
Rzeźnik w rękach GROM-u
Nauki i nauczki z Afganistanu
Ostatni cichociemny patronem szkoły w Gliwicach
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Gen. Lewandowski: dowódca musi być dobrym nauczycielem
Pancerne starcie w Świętoszowie
Kosmiczne oko armii
Początek wielkiej historii
Świat się zbroi na rekordową skalę
Sportowe emocje na wojskowej spartakiadzie w Łasku
Pieniądze z SAFE coraz bliżej
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Desant, konie i czołgi…
New Approach to Military Reserve
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Wielkie skakanie w Nowym Glinniku
Lekcja 3 Maja
Marynarz w koreańskim tyglu
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Okiełznać Rosomaka
Polsko-czeski zespół tuż za podium na Locked Shields ’26
Centrum pomocy i opieki
JWK trenuje na paralotniach
Fińska armia luzuje rygory
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
NATO i USA o Iranie
Nominacje generalskie z okazji Dnia Flagi
Edukacja na potrzeby nowej fabryki rakiet
Przekuwanie pomysłów w produkty
Pasja i fart
Zbrodnia bez kary
Gotowi do działania
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Czekając na czołgi
Syndrom Karbali
Powrót WAM-u
Zmiana warty w Szkole Orląt
Żołnierze USA będą się uczyć w Powidzu
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Bałtycka tarcza na horyzoncie
Zbrojeniówka wchodzi do Raciborza
Zbrodnia i kłamstwo
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Buty wojskowe z logo producenta – jest rozporządzenie MON-u
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Polska będzie produkować Pantery
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Miliardy złotych na miny przeciwpancerne
Bieg ku pamięci bohaterów
Wypadek w PKW UNIFIL
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Nowy sprzęt wojsk specjalnych
Wielkie serce K9
Wicepremier apeluje o jedność
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Dwunasty Husarz w powietrzu
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
„Huragan” na kursie
Prawie pół miliona uczniów po edukacji z wojskiem
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
‘X’ Without Unknowns
Od cyberkursu po mundurówkę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO