Szkoła Oficerska z Wrocławia wygrała konkurs na najlepszy projekt realizowany w europejskim programie Erasmus+. Wojskowa uczelnia rywalizowała w kategorii szkolnictwo wyższe. – O zwycięstwie przesądził kurs na temat międzynarodowych operacji pokojowych – mówi Anna Zamiar-Ziółkowska z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych.
Konkurs EDUinspiracje zorganizowała Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, która dofinansowuje projekty zgłaszane do programu Erasmus+. Konkurs na najlepszą pracę realizowaną w tym projekcie przeprowadzono pod hasłem „Dobry rezultat – trwałe oddziaływanie”. Jury wybierało zwycięski projekt spośród ponad trzech tysięcy inicjatyw realizowanych w ostatnich dwóch latach. Zwycięzców wyłaniano w pięciu kategoriach.
Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych była oceniana w kategorii szkolnictwo wyższe. Rywalizowała m.in. z Akademią Obrony Narodowej, Uniwersytetem Łódzkim i Uniwersytetem Toruńskim. Wyższa Szkoła Oficerska swój sukces zawdzięcza dwóm programom. – O zwycięstwie przesądził kurs o tematyce międzynarodowych operacji pokojowych – przyznaje Anna Zamiar-Ziółkowska, kierownik Biura Karier i Programów Międzynarodowych WSOWL.
Trzytygodniowy, intensywny kurs był przeznaczony dla polskich i zagranicznych podchorążych i wojskowych dydaktyków. Do projektu włączyły się uczelnie wojskowe z Litwy, Czech i Słowacji, ale jego gospodarzem była wrocławska Szkoła Oficerska. – Studenci uczyli się m.in. o wojskowym przywództwie, polityce bezpieczeństwa Unii Europejskiej, symbolach militarnych. Trenowali nawigację terenową, udzielanie pierwszej pomocy, a także wzięli udział w zajęciach z negocjacji – mówi Anna Zamiar-Ziółkowska.
Wrocławska szkoła zapewniła również swoim słuchaczom liczne atrakcje. Mogli oni uczestniczyć w zawodach sportowych czy wybrać się na wycieczki. – Zadbaliśmy też o program kulturalny. Studenci przygotowywali prezentacje dotyczące swojego kraju i uczelni, z której się wywodzą – opowiada Anna Zamiar-Ziółkowska z WSOWL. Rozpisany na 120 godzin kurs kończył się egzaminem z wiedzy teoretycznej i sprawdzianem z wyszkolenia praktycznego na poligonie.
Początkowo projekt miał być realizowany tylko w roku akademickim 2013/2014, okazał się jednak na tyle dobry, że szkoła zdecydowała się go włączyć do stałego programu nauczania. – Uzasadniając wyniki konkursu Fundacja podkreślała również to, że bardzo dobrze łączymy studia z programem kulturalnym. Ale co ważniejsze, jesteśmy jedną z pierwszych uczelni, która do programu Erasmus+ angażuje tak wielu wojskowych studentów. To nie było dotąd takie łatwe, ponieważ podchorążowie poza zajęciami teoretycznymi uczą się przecież praktyki wojskowej – zauważa mjr Piotr Szczepański, rzecznik prasowy WSOWL.
Komisja konkursowa wyróżniła także inny program realizowany przez wrocławską uczelnię. – Sukces odniósł nasz projekt „Mobilność studentów i pracowników”. Doceniono fakt, że nasi studenci w ramach programu Erasmus+ bardzo często wyjeżdżają na studia zagraniczne i praktyki zawodowe, a pracownicy naukowi odwiedzają inne europejskie uczelnie w celach szkoleniowych i dydaktycznych – mówi Anna Zamiar-Ziółkowska.
WSOWL ma podpisanych kilkadziesiąt umów partnerskich z uczelniami z całej Europy, które działają w programie Erasmus+. Anna Zamiar-Ziółkowska podkreśla, że zwycięstwo w konkursie motywuje uczelnię do jeszcze większej aktywności. – Program Erasmus+ ciągle trwa, wysyłamy i przyjmujemy coraz więcej studentów i pracowników. Na przykład w ubiegłym roku w semestrze letnim mieliśmy 48 studentów z ośmiu różnych państw. Teraz, choć jeszcze trwa rekrutacja, mamy już 30 chętnych na następny semestr – zauważa.
Obecnie wrocławska Szkoła Oficerska zajmuje się programem „Partnerstwo Strategiczne”, skierowanym do wojskowych studentów. – Do współpracy zaprosiliśmy uczelnie wojskowe z Czech, Austrii, Węgier i Rumunii. Chcemy opracować wspólny dla wszystkich wojskowych uczelni program semestru międzynarodowego. Będziemy pracować nad założeniami dziewięciu przedmiotów teoretycznych oraz blokiem zajęć praktycznych – zapowiada Anna Zamiar-Ziółkowska.
Projekt potrwa do 2017 roku. Na jego realizację uczelnia otrzymała 261 tysięcy euro.
autor zdjęć: CMM 3 REI CchTeudean
komentarze