moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Antoni Macierewicz nowym szefem MON

Historyk, działacz opozycji demokratycznej, współtwórca Komitetu Obrony Robotników, poseł – Antoni Macierewicz został nowym ministrem obrony narodowej. W przeszłości był także szefem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, wiceministrem resortu obrony i weryfikatorem Wojskowych Służb Informacyjnych, a także twórcą kontrwywiadu wojskowego.

Antoni Macierewicz wraca do Ministerstwa Obrony Narodowej po ośmiu latach. W rządzie Jarosława Kaczyńskiego w latach 2006–2007 pełnił funkcję wiceministra. Nadzorował wówczas likwidację Wojskowych Służb Informacyjnych i był pełnomocnikiem ds. organizacji Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

W opozycji

Antoni Macierewicz ma 67 lat. Studiował historię na Uniwersytecie Warszawskim. Zaangażował się wówczas w działalność opozycyjną, m.in. brał udział w wydarzeniach marcowych 1968 roku. W grudniu 1970 roku organizował akcję oddawania krwi dla ofiar masakry robotników na Wybrzeżu. Sześć lat później współtworzył Komitet Obrony Robotników. Po pacyfikacji protestów, które wybuchły w czerwcu 1976 roku, wraz z członkami KOR organizował pomoc dla robotników z Radomia i Ursusa. Współpracował wówczas z Jackiem Kuroniem i Adamem Michnikiem. Był też współzałożycielem i redaktorem naczelnym „Głosu”, podziemnego miesięcznika społeczno-politycznego.

W kolejnych latach działał w strukturach Solidarności w Warszawie, a po wprowadzeniu stanu wojennego wchodził w skład komitetu strajkowego w Stoczni Gdańskiej. Internowany, uciekł z więzienia i ukrywał się do 1984 roku, prowadząc jednocześnie działalność podziemną.

Sejm i rząd

Po przełomie 1989 roku Antoni Macierewicz został członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie, a następnie współtworzył Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe. Wszedł też w 1991 roku do rządu Jana Olszewskiego jako minister spraw wewnętrznych. Działał w Ruchu Odbudowy Polski, potem został prezesem założonej przez siebie partii Ruch Katolicko-Narodowy. Był też posłem Wyborczej Akcji Katolickiej i Ligi Polskich Rodzin. Od 2012 roku jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości, rok później został wiceprezesem tej partii.

W październiku 2006 roku w rządzie Jarosława Kaczyńskiego stanął na czele nowej Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Ponownie wrócił do MON jesienią 2007 roku jako podsekretarz stanu za kadencji ministra Aleksandra Szczygło.

Od lipca 2010 roku Macierewicz kierował zespołem parlamentarnym ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy samolotu Tu-154 w Smoleńsku. W tegorocznych wyborach parlamentarnych został ponownie wybrany na posła z ramienia PiS.

Antoni Macierewicz jest kawalerem Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski nadanego mu w 1990 roku przez Ryszarda Kaczorowskiego, prezydenta RP na uchodźstwie.

Nowy szef MON ma żonę Hannę i dorosłą córkę Aleksandrę.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Oficjalny profil ministra obrony narodowej

dodaj komentarz

komentarze

~John
1448502900
Gratuluje Panie Ministrze,wreszcie mamy czlowieka o wielkim sercu patrioty zycze sukcesow pozdrawiam
5C-ED-72-FD
~andy
1447686180
gratuluję i życzę uporządkowania "polskich spraw obronnych" oraz realnego wzmocnienia szeroko rozumianego polskiego potencjału obronnego
88-5C-C2-08
~oksywie
1447684380
wrescie ,,Ktos ,, zrobi porzadek w MON ie i przywroci emerytom tego resortu prawo do ...korzystania z obiektow sportowych po godzinach tego resortu by nam sie nie porobilo jak ,,Kiepskiemu ,, nie daj Boze czas ,,W ,, ?
E7-A4-85-62

Saperzy z Ukrainy potrzebują wsparcia
Łzy na treningu to cena, jaką warto zapłacić za sukces
Młodzi medycy na poligonie
Sojusznicza tarcza antydronowa
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Armia testuje naziemne drony
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Gorący lipiec PKW Łotwa
Moskwa w poszukiwaniu partnerów
MON: planujemy zakup kolejnych F-35
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
Coraz więcej Alpha Scramble
Ukraina zgodziła się na ekshumacje w Hucie Pieniackiej
Szef MON-u na obchodach Święta Wojska Polskiego
Nowy dom dla Husarzy i FA-50
Obrona powietrzna w gotowości przez całą dobę
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Patrioty pod Płockiem
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Święto Wojska Polskiego – transmisja na żywo
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Sojusznicze samoloty ćwiczyły nad Polską. To były planowane manewry
„Wicher” na wodzie
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Azjatycka szansa
Wojsko pomaga ofiarom wypadku na Węgrzech
Siatka antydronowa
Siatka niewidka dla wojska
Dwa marzenia spełnione naraz
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Legion Medyczny na poligonie
Kompania dronów zamiast Rosomaków
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
„Kryzysowy” Jaśmin
Abordaż z polskim wsparciem
Razem dla bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Tarcza i miecz
Bohaterka powstania, strażniczka pamięci
Flanka pod strażą
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Cztery brygady, jeden cel
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Bitwa Warszawska, dzień szósty: Bitwa wygrana!
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Szef MON: najlepszych nagradzamy awansami generalskimi
Z prądem i pod prąd
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!
Prezydent: siła narodu jest siłą żołnierza!
Drony na autopilocie
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Aukcja dla weterana
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Akustyczna tarcza dla wojska
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Rok 2027 bez Air Show Radom
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO