moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowi dowódcy w Gdyni i Darłowie

Duże zmiany w lotnictwie morskim. Od kilku dni grupy działań lotniczych w Gdyni i Darłowie mają nowych dowódców. Kmdr por. pil. Cezary Wiatrak stanął na czele gdyńskiej grupy, a darłowską kieruje kmdr por. pil. Wojciech Koliczko. Obaj w swoich planach stawiają na szkolenie żołnierzy. Darłowo czeka także na zmodernizowane Anakondy.


Kmdr por. pil. Cezary Wiatrak od kilku dni stoi na czele Grupy Działań Lotniczych w Gdyni. Przez ostatnie cztery lata kierował podobną grupą, tyle że z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie.

Po pierwsze szkolenie i młoda kadra

– Na pewno najważniejszym zadaniem na najbliższy czas jest szkolenie. Musimy zrobić wszystko, by nasi lotnicy byli zdolni do skutecznego wykonywania zadań i mieli godnych następców. Kluczową sprawą pozostaje też bezpieczeństwo lotów – mówi kmdr por. pil. Wiatrak.

Nowy dowódca Grupy Działań Lotniczych w Gdyni ukończył Szkołę Orląt w Dęblinie, Akademię Marynarki Wojennej oraz Uniwersytet Gdański. Początkowo służył w 37 Pułku Śmigłowców Transportowych. Do lotnictwa morskiego trafił w 1992 roku. Od tego czasu między innymi dowodził kluczem 1 Puckiego Dywizjonu Lotniczego, był też zastępcą dowódcy i szefem sekcji szkoleniowej 28 Puckiej Eskadry Lotniczej. Sam jest pilotem śmigłowców ratowniczych W-3RM Anakonda i transportowych Mi-17, zasiadał też za sterami Mi-2 i Mi-8. W powietrzu spędził 2600 godzin. W trakcie służby był wyróżniany wieloma odznaczeniami. Wśród nich znalazł się między innymi Krzyż Zasługi za Dzielność. Kmdr por. pil. Wiatrak otrzymał go za pomoc ofiarom powodzi, która w 1997 roku dotknęła południe Polski.

Grupa Działań Lotniczych, którą od wczoraj dowodzi, stacjonuje w 43 Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach. W jej skład wchodzi Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza, klucz śmigłowców pokładowych, a także klucze śmigłowców i samolotów transportowych.

W 44 Bazie czekają na Anakondy

Kmdr. por. pil. Cezarego Wiatraka na stanowisku dowódcy gdyńskiej grupy zastąpił kmdr por. pil. Wojciech Koliczko. Oficer przez ostatnie dwa i pół roku był szefem pionu bezpieczeństwa lotów 44 Bazy w Darłowie. Pytany o najważniejsze plany, również wskazuje na szkolenie. – To zadanie trudne, zwłaszcza jeśli chodzi o śmigłowce ratownicze. Obecnie mamy do dyspozycji tylko dwie tego typu maszyny, które w dodatku pełnią dyżury w krajowym systemie ratownictwa. Dlatego też z niecierpliwością czekamy na powrót kolejnych, które właśnie przechodzą modernizację – podkreśla kmdr por. pil. Koliczko. Zapowiada, że zgodnie z planem pierwsza Anakonda ma wrócić w marcu, a druga w kwietniu. – Potem czeka nas kolejne wyzwanie, bo wszyscy będziemy się „uczyć” tych maszyn niemal od początku – dodaje.


Baza w Darłowie przygotowuje się też do przyjęcia zupełnie nowych śmigłowców. – To z kolei wiąże się z tworzeniem nowej infrastruktury i modernizacją już istniejącej, między innymi budową hangarów, zaplecza socjalnego czy remontem jednej z dróg kołowania – wylicza kmdr por. pil. Koliczko. Przyszły rok upłynie też pod znakiem ćwiczeń, wśród nich kluczowe dla polskiej armii – manewry „Anakonda”.

Nowy dowódca Darłowskiej Grupy Lotniczej ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych oraz studia na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej. Służbę rozpoczął w nieistniejącym już 47 Szkolnym Pułku Śmigłowców w Nowym Mieście nad Pilicą, gdzie odpowiadał za szkolenie podchorążych dęblińskiej Szkoły Orląt. Z lotnictwem morskim związał się w 2001 roku. Od tamtego czasu służy w Darłowie. Był między innymi pilotem śmigłowca, dowódcą klucza śmigłowców ratowniczych oraz inspektorem bezpieczeństwa lotów 44 Bazy Lotnictwa Morskiego.

Kmdr por. pil. Koliczko w powietrzu spędził ponad dwa tysiące godzin. Pilotował przede wszystkim śmigłowce typu W-3, ale też Mi-2. W trakcie służby został wyróżniony licznym odznaczeniami. Podobnie jak kmdr. por. Wiatraka, prezydent odznaczył go Krzyżem Zasługi za Dzielność za niesienie pomocy powodzianom.

W skład Darłowskiej Grupy Lotniczej, którą teraz dowodzi, wchodzą śmigłowce ratownicze Mi-14PŁ/R i W-3RM Anakonda, śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ oraz Mi-2.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński, kmdr ppor. Czesław Cichy

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1446802800
Dobrze było by kupić pod Karkala The Exocet MM40 Block 3. 30-40 sztuk. Śmigłowce dobrze zdyslokować .
FF-6C-B3-6A
~Katol
1446720120
Śmigłowce to obecnie najgroźniejsza broń na sadzawkę bałtycką. Tanio i skutecznie.
FF-6C-B3-6A

Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
 
Zdjęcie z Hitlerem ratowało życie
Kask Weterana do zdobycia!
Szczyt NATO już w poniedziałek
PKW Turcja już działa
Krwiodawcy w mundurach
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Kurs na dyplomację
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Moździerze dla WOT-u
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów
Co ze sprawdzianem z WF?
Borsuk bezwzględnie potrzebny
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Polacy obronili tytuł mistrzów Europy w lekkiej atletyce
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Grupy niszczycieli czołgów
Misje kształtują charakter
25 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w szermierce
Nagroda nie tylko od dowódcy
Kieł tygrysa, czyli akrobacje F-16
Pierwszy dzień do zwycięstwa
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Żandarmeria świętuje
Myśliwce z Mińska Mazowieckiego przebazowane do Malborka
Wyścig zbrojeń nie ustaje
„Albatros” wyszedł na morze
Nowe książeczki wojskowe
Gorzka parada zwycięstwa
Działania w czasie „W” – mobilizacja w sztabach
Dragon ’21, czyli zwiadowcy w nietypowej roli
Siła braterstwa
Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Specjals z Agatu wygrał zawody w Bawarii
Jacht i menażki od wojska
Żołnierz uratował ofiarę wypadku
„Baltops” – F-16 bronią okrętów
Myśliwce z dywizjonu 303 w Mińsku
CBW świętuje
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Tygrysy grasowały także nocą!
W drodze do Ameryki
Marynarz na „Korfantym”
A Multi-Front Operation
„Dragon ’21” – ostatnia bariera
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
„Baltic Fortress”: MJR działa na Litwie
„Dragon” wskazał cel
Partyzancka bitwa pod Zwoleniem
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Wojsko kupiło symulatory pola walki
Borsuk pokazał swoje możliwości
Specjaliści od wsparcia
Afganistan. Czas wracać do domu
Podoficer, czyli lider
Course on Diplomacy
Żołnierz, który stał się symbolem walki o Polskę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO