We Wrocławiu rozpocznie się jutro VI Ogólnopolskie Forum Szkół. Trzydniowa konferencja będzie poświęcona edukacji obronnej oraz współpracy szkół z jednostkami wojskowymi. Na spotkanie przyjedzie ponad 160 przedstawicieli armii i oświaty z całej Polski. Po raz pierwszy w forum uczestniczyć będą też nauczyciele z Ukrainy.
Ogólnopolskie Forum Szkół „Edukacja Obronna Młodzieży” odbędzie się po raz szósty. Organizuje je Departament Komunikacji Społecznej we współpracy z wrocławską 4 Regionalną Bazą Logistyczną.
Szkoły bliżej wojska
We Wrocławiu spotka się ponad 160 osób. To eksperci z Ministerstwa Obrony Narodowej i resortu edukacji, kuratorzy oświaty, dyrektorzy i nauczyciele szkół prowadzących klasy mundurowe. W trzydniowej konferencji wezmą też udział reprezentanci Sztabu Generalnego, Dowództwa Generalnego, Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, Centrum Edukacji Obywatelskiej i jednostek wojskowych. – To będzie spotkanie dwóch z pozoru mało z sobą związanych środowisk: wojska i szkoły. Środowiska te łączy jednak wspólna troska o obywatelskie i patriotyczne wychowanie młodego pokolenia. Z naciskiem położonym na te elementy edukacji, które związane są z obronnością – mówi Beata Biały, dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej MON.
Jednym z celów ogólnopolskiej debaty będzie więc wymiana doświadczeń dotyczących edukacji obronnej w szkołach. Eksperci i goście będą rozmawiać m.in.: o współpracy jednostek wojskowych z placówkami oświaty, zasadach podpisywania porozumień oraz wsparciu, jakiego szkołom udzielają MON i Ministerstwo Edukacji. Przedstawiciele Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa opowiedzą o różnych formach współpracy ze szkołami. A wykładowcy z Wyższej Szkoły Oficerskiej przekażą swoje doświadczenia. – Na Forum będziemy też rozmawiać o wzajemnych oczekiwaniach wojska i szkół oraz problemach, które towarzyszą procesowi wychowawczemu. Konferencja to także okazja do zdefiniowania wspólnych celów, które przecież się zmieniają, bo zmienia się świat i pojawiają się nowe wyzwania – dodaje dyrektor departamentu MON.
Kolejna edycja – kolejne wnioski
Beata Biały podkreśla, że każda edycja forum pozwala zacieśniać współpracę między wojskiem a placówkami oświaty. Efektem tego jest np. opracowane w Ministerstwie Obrony „Minimum programowe” skierowane do szkół i organizacji pozarządowych. Dokument określa m.in. zakres tematyczny zajęć z kształcenia wojskowego dla młodzieży klas wojskowych. Uczestnicy konferencji porozmawiają o tym, jak te rozwiązania sprawdzają się w praktyce. – Sprawdzimy, jak są odbierane i czy spełniły oczekiwania. Będzie to bardzo ważny sygnał na przyszłość – dodaje dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej.
W forum po raz pierwszy weźmie udział kilkunastoosobowa grupa nauczycieli z Ukrainy. – Zaproszenie gości z Ukrainy to gest, który wpisuje się w politykę, jaką polski rząd prowadzi wobec naszego wschodniego sąsiada. Mowa o wsparciu w budowaniu nowoczesnego społeczeństwa obywatelskiego. Wierzymy, że ważnym elementem tego procesu jest współpraca między wojskiem a szkołą. Dlatego z kolegami z Ukrainy chcemy podzielić się naszymi doświadczeniami – dodaje dyrektor Biały.
Organizacji Forum towarzyszy także centralny zlot uczniów klas mundurowych „Żagań 2015”. Rozpocznie się on 5 października na poligonie w Żaganiu i potrwa cztery dni. Wezmą w nim też udział uczniowie z Ukrainy.
Klasy mundurowe istnieją w polskich szkołach ponadgimnazjalnych od 12 lat. Ich liczba rośnie z roku na rok. W roku 2014 w całej Polsce było 358 szkół z klasami mundurowymi, a w tym roku jest – 406. Uczy się w nich ponad 33 tysiące nastolatków.
autor zdjęć: kpr. Maciej Hering
komentarze