Szkolenie wysokościowe służb mundurowych to corocznie organizowane od kilku już lat przez 22 Batalion Piechoty Górskiej w Kłodzku szkolenie z technik linowych i ratownictwa górskiego, w którym uczestnikami są przede wszystkim żołnierze-instruktorzy wspinaczki, reprezentujący każdy rodzaj Wojska Polskiego oraz funkcjonariusze MSW, policjanci z SPAP, Straży Granicznej, funkcjonariusze ABW, BOR-u i jednostek ratowniczych GOPR i WOPR z całej Polski. Ze względu na bardzo duże zainteresowanie jest to chyba największe tego typu szkolenie w Polsce.
Tegoroczne szkolenie, to już VIII edycja, odbywać się będzie w dniach 14-18 września na terenie Kotliny Kłodzkiej wykorzystując przepiękne obiekty i tereny, na których można w pełni doskonalić swoje umiejętności z zakresu ratownictwa górskiego i stosowania technik linowych.
Jak w każdym roku, w pierwszym dniu szkolenie odbywa się na obiekcie zabytkowym Twierdza Kłodzka. Korzystając z możliwości architektonicznych uczestnicy szkolenia mogą odświeżyć i doskonalić umiejętności z budowy stanowisk, zjazdy i podejścia na różnych przyrządach oraz budowanie mostów, stosowanie technik ratownictwa górskiego. Największym zainteresowaniem cieszy się kolejka – tyrollka, która służy do transportu ludzi i sprzętu. Zbudowana tyrollka pomiędzy bastionem widokowym Twierdzy a wieżą Ratusza jest również sposobem na przełamanie swoich lęków przejeżdżając nad miastem.
Kolejnym dniem szkoleniowym będzie umacnianie swoich umiejętności w czynnej kopalni granitu w Strzelinie, gdzie wysokie urwiska skalne połączone ze zbiornikiem wodnym pozwolą na przypomnienie sobie pokonania tzw. M, czyli zjazdów na linie, bez styczności z wodą przepiąć się do podejścia i ponownie do zjazdu i podejścia. Na tym obiekcie również będzie można budować mosty, stosować techniki ratowania ludzi uwięzionych na wysokich ścianach i poprawiać swoją kondycję fizyczną.
Na trzeci dzień zaplanowany jest spływ pontonami nurtem Nysy Kłodzkiej. Płynąc rzeką w pontonach uczestnicy szkolenia w grupach pięcioosobowych będą musieli pokonać 15-km odcinek rzeki pokonując przeszkody, które wymagają wiedzy i umiejętności stosowania technik linowych i ratownictwa górskiego.
Następnym dniem jest zamknięty kamieniołom w Głuszycy, gdzie głównym elementem szkolenia będzie współdziałanie ze śmigłowcem w sytuacjach kryzysowych takich jak powódź czy akcja poszukiwawczo-ratownicza i ewakuacja poszkodowanych z miejsc trudno dostępnych takich jak góry czy woda. Poza wykonywaniem zadań ze śmigłowcem szkolący się będą doskonalić techniki linowe na terenie kamieniołomu.
Piątek to ostatni dzień szkolenia, w którym najistotniejszym zagadnieniem jest kanioning, czyli zjazd w nurcie wodospadu. Każdy uczestnik szkolenia musi pokonać zjazd połączony z dużą ilością napływającej wody, która bardzo destabilizuje naszą pozycję. I jak na każdym obiekcie będzie to też możliwość doskonalenia swoich umiejętności z zakresu ratownictwa górskiego i stosowania technik linowych.
Takie szkolenie, którego uczestnikami są ludzie z różnych służb, służy wymianie doświadczeń, pozwala zapoznać się z nowym sprzętem stosowanym w ratownictwie oraz umożliwia integrowanie się, co znacznie ułatwia pomoc w akcjach ratowniczych. Każdy dzień szkolenia odbywa się w innym miejscu, tym samym jego uczestnicy wykonują zadania w urozmaiconym terenie.
Tekst: Maciej Kubik
autor zdjęć: 22 Karpacki Batalion Piechoty Górskiej
komentarze